Reklama

Niedziela Sandomierska

Ostrowiec Świętokrzyski

Biblia bez tajemnic

W liceum im. Stanisława Staszica został przeprowadzony szkolny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

2024-03-26 12:47

Niedziela sandomierska 13/2024, str. III

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Ks. Stanisław Gurba

W konkursie wzięło udział 16 osób

W konkursie wzięło udział 16 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakres tematyczny tegorocznej edycji konkursu to Księga Sędziów i Dzieje Apostolskie. Test rozwiązywany był on-line, pytania przydzielane uczestnikom losowo. Wszyscy uczniowie otrzymali z rąk Doroty Waliszczak, dyrektor szkoły, dyplomy i gratulacje. Trzy osoby zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 18 kwietnia w Sandomierzu. – Chętnych do udziału w olimpiadzie biblijnej nie brakowało. Można nawet zauważyć, że młodzież licealna coraz chętniej bierze udział w rywalizacjach religijnych. Pomimo, że tego typu konkursy nie są szczególnie punktowane, to młodzież chce osiągnąć sukces również w tej dziedzinie. Konkurs Wiedzy Biblijnej jest niewątpliwie dla nich okazją do sięgnięcia po Pismo Święte, formą sprawdzenia swojej wiedzy. Jestem przekonany, że zdobywanie wiedzy wpływa także na pogłębianie wiary i odkrywanie sensu bycia chrześcijaninem. W zeszłym roku nasza uczennica dotarła do finału i wzięła udział w etapie ogólnopolskim. Mam nadzieję, że w tym roku sukces zostanie powtórzony również przez innych naszych uczestników – mówił ks. Stanisław Gurba, który przygotowywał uczniów do konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrastać we wspólnotę

Niedziela sandomierska 12/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Archiwum prywatne

Liturgię uświetniła schola z kolegiaty

Liturgię uświetniła schola z kolegiaty

W parafii św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim dzień skupienia przeżywali członkowie Wspólnoty Domowego Kościoła.

Słowami przewodnimi spotkania było zdanie: „Chcę wrastać coraz głębiej w tę braterską wspólnotę poprzez żywą komórkę małej grupy”. Dzień Skupienia rozpoczął Namiot spotkania i Eucharystia. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła schola z kolegiaty św. Michała Archanioła wraz z opiekunem ks. Witoldem Garbulińskim. Następnie uczestnicy spotkania przeszli do sali parafialnej, gdzie wysłuchali konferencji ks. Adama Gucwy, moderatora rejonowego DK, poświęconej drodze formacji ruchu. Kolejnym punktem wielkopostnego skupienia było wysłuchanie świadectwa Elżbiety i Czesława Wielebów z Janowa Lubelskiego, zaangażowanych w pracę stowarzyszenia Diakonii DK. – Obecność Państwa Wielebów oraz moderatora diecezjalnego ks. Dominika Żelazko, pokazała nam jak ważna dla ruchu jest idea służby drugiemu człowiekowi w imię Chrystusa. Te kilka godzin spędzonych wspólnie z rodzinami zaangażowanymi w życie wspólnoty pozwoliło wszystkim zaczerpnąć sił do dalszej pracy na rzecz ruchu – mówiła Beata Kubasińska.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję