Reklama

W wolnej chwili

W poszukiwaniu wiosny

Gdzie są położone niezwykłe zakątki, w których można poczuć i dostrzec nadchodzącą najpiękniejszą porę roku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejska Wieś Bociania

Podlasie słynie z pięknej przyrody. To wprost wymarzone miejsce dla tych, którzy cenią bliski kontakt z naturą. Nad Narwią, niedaleko Tykocina, mieści się ponadstuletni Dwór Pentowo, miejsce, które szczególnie upodobały sobie liczne gatunki ptaków, w tym bociany. Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 r., który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Drzewa te, w połowie pourywane, połamane, stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda. Gdy zajęły wszystkie drzewa, przeniosły się na budynki i słupy. Obecnie można doliczyć się ponad trzydziestu bocianich gniazd; zasiedlają je pary, do których dołączają młode osobniki. Dwór Pentowo wspólnie z Tykocinem w 2001 r. uzyskały miano Europejskiej Wsi Bocianiej, nadane przez niemiecką fundację Euronatura.

Kompleks Ogrodów Hortulus

Reklama

Zaledwie 25 km od Kołobrzegu i 15 km od Ustronia Morskiego, w Dobrzycy, znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis. Wiosną zaskakują nie tylko pięknymi barwami krzewów i rabat kwiatowych, ale i przeróżnymi zapachami. Znajduje się tu aż dwadzieścia osiem ogrodów w różnym stylu. Są tu: ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, ogród kamienny, skalny i wodny. Ogrody użytkowe: ziołowy i warzywny oraz ogrody zmysłów: barwa-światło-dźwięk. Dodatkowo na terenie kompleksu znajduje się największy na świecie labirynt grabowy z 20-metrową wieżą widokową, zbudowaną na wzór nici kwasu DNA. Można podziwiać Ogrody Energii, Czasu i Przestrzeni, Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rosarium, ogród traw, ogród 4 Pory Roku czy olbrzymie rabaty bylinowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arboreta i ogrody botaniczne

W Polsce funkcjonuje ponad czterdzieści tego typu ogrodów. Kórnickie arboretum założone w XIX wieku na terenie zamku Działyńskich jest największym w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. Zebrano tu ok. 3,5 tys. egzotycznych gatunków, m.in.: cypryśniki błotne, jodły greckie, magnolie, różaneczniki czy azalie. W 2010 r. na terenie arboretum otworzono ścieżkę Drzewa Świata. Na odcinku 3,5 km można zapoznać się z dwudziestoma pięcioma gatunkami drzew występujących w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Pełne kwiatów, drzew i krzewów arboreta znajdują się również w Wojsławicach na Dolnym Śląsku czy też w Bolestraszycach pod Przemyślem.

Morze krokusów

Dolina Chochołowska to jedna z najpopularniejszych tras spacerowych w Tatrach. Na przełomie marca i kwietnia polana staje się wręcz symbolem wiosny za sprawą kwitnących krokusów. Podobne krokusowe polany odnajdziemy w Dolinie Kościeliskiej, na Wielkiej Polanie Małołąckiej, w Dolinie Lejowej i na Rusinowej Polanie, na Kalatówkach i w całym paśmie Gubałówki. Spotyka się je również na połoninach w Bieszczadach.

Na bałtyckim wybrzeżu

Reklama

Przedwiośnie i wczesna wiosna to świetna pora również na wycieczkę nad Bałtyk, ze względu m.in. na wyjątkową zawartość jodu w powietrzu. Warto wybrać się na wyspę Wolin, np. nad słynne Jezioro Turkusowe, które jest piękne szczególnie na przedwiośniu. W Słowińskim Parku Narodowym, gdzie powoli przesuwa się największa polska wydma, zwana Łącką, znajdziemy pierwsze oznaki wiosny. Wśród drzew i krzewów można dostrzec pojawiające się kwiaty leszczyny, olszy czarnej, różowe wawrzynka wilczełyko i woskownicy europejskiej.

Na Dolnym Śląsku

Ogród Japoński we Wrocławiu powstał w latach 1909-13 wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna i stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Na jego terenie znajduje się prawie 270 gatunków roślin drzewiastych, ponad siedemdziesiąt osiem gatunków roślin azjatyckich, w tym trzydzieści osiem pochodzących z Japonii.

W niedalekim sąsiedztwie stolicy Dolnego Ślaska znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy, który wiosną słynie z licznych miejsc pokrytych śnieżyczką przebiśniegiem. Te drobne cebulki występują wokół silnie meandrującej rzeki na niemal całym jej odcinku wśród lasów łęgowych. W kompleksie leśnym liczba drobnych śnieżyczek jest szacowana na ok. 34,4 mln. Wiosenne widoki z Dolnego Śląska kojarzą się z przyciągającymi wzrok żółtymi polami pełnymi kwitnącego rzepaku. Taki moment da się uchwycić tylko wiosną.

2024-03-05 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wiosną nadzieje rosną

Niedziela przemyska 14/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

wiosna

Damian Kandefer

Wiosna zawsze była upragnioną i wyczekiwaną porą roku. Świadczą o tym nasze polskie przysłowia: „Aby do wiosny; W wiośnie każdy odrośnie; Z wiosną nadzieje rosną”. Bo wiosna – to jak życia poranek, jak uśmiech dziecka. Z nastaniem tej najradośniejszej pory roku stajemy się bardziej pogodni, ożywieni, młodsi, pełni nadziei i optymizmu. Wszak nie tylko przyroda, ale i nasze życie polega na nieustannym odradzaniu się ku dobru i pięknu, ku tym wartościom, dla których warto żyć.
CZYTAJ DALEJ

Nie ma takiego problemu, którego nie rozwiązałby Różaniec

Niedziela Ogólnopolska 40/2024, str. 14-16

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W objawieniach fatimskich Maryja nieustannie przypominała o sile modlitwy różańcowej. Podczas każdego z sześciu spotkań z trojgiem pastuszków przekazywała jedno, niezmienne przesłanie: „Odmawiajcie Różaniec”. Ta prośba, powtarzana niczym refren, stała się najważniejszym elementem objawień.

W maju Matka Boża wzywała: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”. Z każdym kolejnym miesiącem Jej głos rozbrzmiewał coraz silniej, jakby przypominał o pilności prośby. W czerwcu było to niemal jak wezwanie do codziennego rytuału: „Chciałabym, abyście każdego dnia odmawiali Różaniec”. Lipiec przyniósł kolejne napomnienie: „Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać Różaniec”, a w sierpniu Maryja powiedziała: „Chcę, abyście nadal odmawiali codziennie Różaniec”. We wrześniu Matka Boża jeszcze raz przypomniała o sile tej modlitwy, mówiąc: „Odmawiajcie w dalszym ciągu Różaniec, żeby uprosić koniec wojny”.
CZYTAJ DALEJ

Zawalcz o pokój twego domu

2025-10-01 19:47

Archiwum organizatorów

Rekolekcje dla małżeństw poprowadzi ks. Łukasz Plata, ewangelizator, dr nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej.

Rekolekcje dla małżeństw poprowadzi ks. Łukasz Plata, ewangelizator, dr nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej.

Zapraszamy na rekolekcje charyzmatyczne dla małżeństw „Pokój Twemu domowi”, które poprowadzi ks. Łukasz Plata.

Rekolekcje odbędą się we Wrocławiu od 18 do 19 października w parafii Świętej Rodziny i skierowane są do wszystkich małżeństw – zarówno tych, które przeżywają trudności, jak i tych, które po prostu pragną umocnić swoją więź i odnaleźć nową radość ze wspólnego życia. – To przestrzeń, by zatrzymać się, zostawić na chwilę codzienny chaos i usłyszeć, że Bóg pragnie być źródłem pokoju w każdym domu – mówią współorganizatorzy Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie. Podczas spotkania małżonkowie będą mieli okazję wysłuchać konferencji opartych na Dobrej Nowinie, uczestniczyć w Eucharystii, doświadczyć modlitwy wstawienniczej, a także skorzystać z wyjątkowych momentów, jak randka małżeńska czy szczera rozmowa z kapłanem podczas panelu „Zapytaj księdza o co tylko chcesz”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję