Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomoc w nawracaniu

Propozycji duszpasterskich na Wielki Post w parafiach jest sporo. Ale na pewno nie obędzie się bez rekolekcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncerty Pasyjne, ćwiczenia duchowne, piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy adoracji krzyża, a w niedziele „Gorzkie żale” – to tylko część wielkopostnych propozycji w warszawskich i podwarszawskich parafiach i duszpasterstwach. Wielki Post oferuje sporo praktyk, które pomagają – zaświadczają duszpasterze – w osobistym nawracaniu się.

W niektórych miejscach rekolekcje już się odbyły, jednak najczęściej, tradycyjnie, zaczynają się w trzecim tygodniu Postu. Właśnie wtedy rozpoczną się rekolekcje w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Pod hasłem: „Zburzcie tę świątynię…” (uzupełnienie tych słów Jezusa brzmi: „… a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”) – od niedzieli 3 marca do środy 6 marca poprowadzi je ks. Michał Lubowicki lubiany i wzięty rekolekcjonista z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prowadź nas

W tym samym czasie w parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście nauki pt. „Prowadź mnie, Światło!” wygłosi ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej, natomiast w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Domaniewskiej ks. dr Andrzej Kuciński, pracownik Kurii Rzymskiej, podejmie temat przebaczenia. Pod hasłem: „Czy wolno mi wybaczyć?”. Odpowiedź na to pytanie – dodajmy – nie musi być prosta.

Reklama

O psalmach jako szkole modlitwy i dojrzałości, które przecież mogą mieć też moc terapeutyczną opowie o. Piotr Kwiatek, kapucyn z Krakowa, w czasie rekolekcji w prowadzonej przez księży saletynów w warszawskich Włoch parafii Matki Bożej Saletyńskiej.

W centrum uwagi znajdą się psalmy – 63 (psalm tęsknoty), 23 (psalm ufności – „Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego”) i pewnie 133 (o zgodzie). – Wierni na ogół słyszeli Psalmy, ale wciąż pozostają nieznane – mówi o. Piotr Kwiatek. – Katolicy na ogół nie modlą się psalmami. Warto byłoby to zmienić.

Najpierw do Boga

Wielu rekolekcjonistów zwróci uwagę na słowa papieża Franciszka. Tuż przed tegorocznymi rekolekcjami wielkopostnymi opublikowano przedmowę, jaką Franciszek napisał do książki Austena Ivereigh „Najpierw należeć do Boga”. Papież zaznaczył w niej, że chrześcijanin potrzebuje czasem wycofać się z codziennego życia, by skupić się na refleksji i modlitwie.

„Rekolekcje mające na celu naładowanie naszych baterii stały się bardzo popularne w obliczu nieustannej presji i napięć w obsesyjnie konkurencyjnym społeczeństwie” – powiedział. „Ale rekolekcje chrześcijańskie bardzo różnią od wakacji w stylu «wellness». W centrum uwagi nie jesteśmy my, ale Bóg, Dobry Pasterz, który nie traktuje nas jakbyśmy byli maszynami, lecz odpowiada na najgłębsze potrzeby swoich umiłowanych dzieci” – wyjaśnił papież. Sam też skupił się na refleksji i modlitwie. Przez pierwszy tydzień Wielkiego Postu zawieszone były wszystkie obowiązki papieża…

Rekolekcje z relikwiarzem

Reklama

10 marca, w IV niedzielę Wielkiego Postu, ruszą rekolekcje w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na Kole. – Temat rekolekcji to rodzina. Wpisze się w kontekst bł. rodziny męczenników Ulmów: Józefa, Wiktorii i 7 dzieci – zachęca do uczestnictwa proboszcz ks. kan. Zbigniew Godlewski. Wygłosi je o. Sylwester Pactwa CSsR, doktor teologii, przełożony klasztoru w Tłuchowie. Potrwają tradycyjnie 4 dni.

Temat nie został dobrany przypadkowo. – Wiemy, co się dzieje, panuje zamęt, kwestionuje się fundamenty rodziny, promuje aborcję – mówi ks. Godlewski. W trakcie rekolekcji we wtorek 12 marca wprowadzony zostanie do świątyni relikwiarz Józefa, Wiktorii i ich dzieci.

Także od 10 marca – w parafii św. Dominika na Służewie ruszą rekolekcje dla wszystkich poprowadzi ks. Michał Lubowicki. Tydzień wcześniej – od niedzieli 3 marca do środy 6 marca odbędą się tam rekolekcje akademickie. Będzie je głosił o. Tomasz Maniura OMI z ośrodka NINIWA.

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej prowadzonym przez jezuitów na Starym Mieście nauki od niedzieli 10 marca do środy 13 marca będzie głosił o. Wojciech Mikulski SJ, jeszcze niedawno szef redakcji katolickiej Polskiego Radia. Temat – to cytat z Ewangelii św. Jana: „Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” (J 1, 5).

Zagłębieni w Słowie

Nieco później odbędą się rekolekcje akademickie w kościele Ojców Dominikanów przy ul. Freta (od poniedziałku 11 marca do środy 13 marca), a poprowadzi ją znana i ceniona biblistka s. Judyta Pudełko PDDM, i rekolekcje muzyczno-kontemplacyjne w duszpasterstwie akademickim „Dąb”, prowadzone przez Ojców Jezuitów przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli; odbędą się w dniach 15-16 marca.

Reklama

„Zagłębimy się – piszą organizatorzy rekolekcji – w Słowo Boże i spróbujemy wejść w skórę uczniów, aby zobaczyć i poczuć to, czego oni mogli doświadczyć w czasie Ostatniej Wieczerzy i modlitwy Jezusa w Getsemani oraz będziemy kontemplować tajemnicę skazania Jezusa, Jego śmierci na krzyżu i złożenia do grobu”.

W sobotę 16 marca rekolekcje wielkopostne w parafii bł. Władysława z Gielniowa poprowadzi jezuita ks. Krzysztof Gajos, duszpasterz Centrum Animacji Misyjnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Konstancinie-Jeziornej. Dzień później, 17 marca, ks. prałat dr Jarosław Mrówczyński, znany kaznodzieja, rozpocznie ćwiczenia wielkopostne w parafii św. Maksymiliana.

Ostatnia szansa

Od 17 do 20 marca potrwają rekolekcje w prowadzonej przez Marianów parafii Matki Bożej Królowej Polski. Poprowadzi je o. Grzegorz Kuraś OP, który pisze o sobie, że jest zakochany w Apokalipsie, a punktem wyjścia będzie Księga Tobiasza, której tłem są wydarzenia związane z deportacją Izraelitów (plemienia Neftalego) do stolicy Asyrii, Niniwy. Celem opowieści jest „pokrzepienie serc”.

– Przed rokiem rekolekcje poświęcone były Księdze Jonasza i był duży odzew, stąd pomysł na temat tegorocznych i być może przyszłych rekolekcji – mówi ks. Marcin Jurak MIC. – To także forma zachęty dla ludzi, by czytali Pismo Święte. I nawiązanie do roku modlitwy ogłoszonego przez Franciszka. Bóg chce wejść w rozmowę, dialog z człowiekiem. Lektura Pisma jest taką rozmową.

W parafii odbędą się też w dniach 24-26 marca rekolekcje ostatniej szansy. – Tematem będzie ewangelizacja, doświadczenia spotkania z Chrystusem. Poprosimy o świadectwa na ten temat – mówi ks. Marcin Jurak.

Rekolekcje ostatniej szansy w Warszawie odbędą się też u Dominikanów na Służewie. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy, w dniach 25-27 marca, nauki wygłosi ks. Andrzej Persidok, wykładowca Akademii Katolickiej, autor Stacji7. W tym samym czasie, w dominikańskim kościele św. Jacka w Warszawie, ćwiczenie duchowe poprowadzi o. Grzegorz Chrzanowski OP, znany rekolekcjonista i wykładowca akademicki.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za przykładem Kuby Wielki Piątek dniem wolnym?

Niedziela Ogólnopolska 17/2012, str. 13

[ TEMATY ]

krzyż

Wielki Post

abcdz2000 / Foter.com / CC BY-SA

Kościół. Niedziela Palmowa. Hosanna Królowi Dawidowemu! Radosny dzień. Setki ludzi przychodzą z palemkami. Po czym... czytanie Ewangelii - o tym, jak Jezus, zawoławszy głosem wielkim, oddał ducha. Dlaczego te dwa, jakże odmienne wydarzenia, upamiętniamy jednego dnia? No cóż: następna niedziela to już Zmartwychwstanie. Biskupi zaś wiedzą doskonale, że w Wielki Piątek, dzień powszedni, wielu ludzi nie zdoła dotrzeć do kościołów na liturgię Męki Pańskiej... Jeśli uważamy, że najważniejsze dla nas jest Odkupienie przez śmierć na krzyżu, a nie świąteczne ucztowanie, to powinniśmy domagać się od Sejmu i Senatu uznania Wielkiego Piątku - od zmroku w Wielki Czwartek - za święto państwowe. Słusznym uzasadnieniem jest to, że wierni są już i tak w tym czasie myślami nie w pracy, tylko gdzie indziej - czemu sprzyja obowiązujący nas post ścisły. Jest to jednocześnie najważniejsze święto dla Kościołów protestanckich - których wyznawcy i tak są w tym dniu zwolnieni z pracy. Przypominam, że nawet rząd Kuby - na prośbę Ojca Świętego Benedykta XVI - zgodził się uznać Wielki Piątek za święto państwowe (na razie tylko w tym roku - ale tak to się zazwyczaj zaczyna). Byłoby dziwne, by w kraju z przeważającą większością chrześcijan nie wprowadzono tego, na co zgodziły się władze bardzo lewicowej (i do niedawna bardzo ateistycznej) Republiki Kuby. Wielki Piątek jest świętem państwowym w Argentynie, Australii, Brazylii, Bułgarii, Chile, Danii, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Gujanie, Gwatemali (również Wielki Czwartek!), Hiszpanii, Hondurasie, Hongkongu, Islandii, Kanadzie, Kostaryce, Libanie, Niemczech, Norwegii, Panamie, Paragwaju, Peru, Portugalii, Puerto Rico, RPA, Rwandzie, Sabah, Sarawaku, Serbii, Singapurze, Surinamie, Szwecji, Szwajcarii, Tanzanii, Wenezueli (cały tydzień - od Niedzieli Palmowej!), Zambii, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - na Anguilli, Bahamach, Barbados, Dominice, Wyspach Dziewiczych (amerykańskich i brytyjskich), Fidżi, Filipinach, Grenlandii, Jamajce, Kiribati, Łotwie, Malcie, w Nowej Zelandii, Samoa, na Wyspach Salomona, Sri Lance, Wyspach Świętej Heleny, Trynidadzie i Tobago, Tuvalu i w 12 stanach USA. Niech będzie i u nas!
CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.
CZYTAJ DALEJ

Alarmujące dane. Wzrasta ilość wytworzonych treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci

2025-02-03 12:31

[ TEMATY ]

cyberprzestępcy

cyberprzestrzeń

PAP/Tomasz Gzell

Miinister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Miinister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Siedmiokrotnie wzrosła ilość wytworzonych treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że 90 proc. tych treści znika z internetu w ciągu 24 godzin.

Gawkowski podkreślił też na konferencji, że o 400 proc. wzrosła liczba incydentów związanych treściami publikowanymi w internecie dotyczącymi wykorzystywania seksualnego dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję