Reklama

Nagrody Caritas

Po raz pierwszy zostały rozdane nagrody "Ubi Caritas", ufundowane przez Caritas Polska. Otrzymali je: Maria Dzieduszycka, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie oraz Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie. - Każdy kto angażuje się w pomoc innym, sam również zyskuje, bo czuje ogromną satysfakcję, kiedy może uczynić coś dobrego bliźniemu, który jest w potrzebie - mówił kard. Józef Glemp, który wręczał nagrody w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Uroczystość była połączona z IV Ogólnopolską Pielgrzymką Pracowników i Wolontariuszy Caritas do grobu ks. Jerzego Popiełuszki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wszystkie nominowane do nagrody "Ubi Caritas" osoby i instytucje zostały zaproponowane przez Caritas diecezjalne - mówi ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska.
Laureatką reprezentującą stolicę jest Maria Dzieduszycka, zgłoszona przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Kapituła przyznała jej nagrodę w kategorii "Świadectwo Caritas". Przez 20 lat pani Dzieduszycka pełniła funkcję przewodniczącej Zespołu Charytatywnego przy parafii św. Jakuba na Ochocie. W stanie wojennym organizowała rozdawnictwo darów. Po roku 1989 udało jej się nawiązać współpracę z dzielnicą Ochota oraz ze sponsorami w Warszawie. - Nigdy niczego nie narzucała, ani widzenia świata ani sposobu rozwiązywania problemów - mówią o niej w Caritas. "Kierujcie się sercem i rozumem" - radziła. Przez wiele lat drzwi jej mieszkania były otwarte dla każdego, kto szukał pomocy. Walczyła o godziwe warunki rodzin wielodzietnych, dzięki niej spora liczba nieletnich uniknęła pobytu w Domu Dziecka. Wyszukała sponsorów kolonii oraz obiadów szkolnych.
W kategorii "Dobroczynności" Kapituła przyznała nagrodę Spółdzielczemu Bankowi Ludowemu w Zakrzewie. Bank ten od trzynastu lat współpracuje z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, dofinansowuje wypoczynek dzieci i wspiera Caritas parafialne. Wreszcie, w kategorii "Współpraca z Caritas" nagrodę otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Od jedenastu lat pomaga miejscowej Caritas. Pierwszą inicjatywą było otwarcie kuchni, która wydaje 1500 posiłków dziennie. MOPS jest też współorganizatorem takich imprez jak Dzień Matki, Dzień Dziecka, wieczerza wigilijna czy śniadanie wielkanocne. Pomaga w organizowaniu olimpiad dla niepełnosprawnych oraz weekendowych wyjazdów rekreacyjno-terapeutycznych dla rodzin ubogich i wielodzietnych.
Laureaci nagrody "Ubi Caritas" otrzymali z rąk Prymasa Polski statuetkę św. siostry Faustyny. Kard. Glemp w swoim przesłaniu skierowanym do pracowników i wolontariuszy Caritas zwrócił uwagę, iż dynamiczny rozwój działalności charytatywnej stał się w Polsce możliwy właściwie dopiero po roku 1989. Jak powiedział, rozwój Caritas jest bardzo mocno złączony z wolnością, która pozwoliła wyzwalać się miłości. Stwierdził również, że "czasy dawniejsze, czasy ograniczonej bardzo wolności - ograniczały także dobroczynność".
Prymas Polski wyróżnił trzy kategorie ludzi pomagających innym: ci, którzy czynią to zawodowo, np. lekarze; pomoc spontaniczna, jakiej doświadczyliśmy np. w czasie stanu wojennego i pomoc z powołania. - Jest w człowieku taki charyzmat, który ciągle zmusza do pomocy innym - mówił, podając za przykład Matkę Teresę z Kalkuty. Na koniec Ksiądz Prymas podziękował pracownikom i wolontariuszom Caritas za to, "że jest w nich Duch Boży". Jak stwierdził, "to jest ta siła, dzięki której możemy pomagać sobie wzajemnie". - Wielki jest obszar waszego oddziaływania, bo i potrzeby są wielkie i tak wiele wyciągniętych rąk, czekających na pomoc.
Wręczenie nagród było połączone z IV Ogólnopolską Pielgrzymką Pracowników i Wolontariuszy Caritas do żoliborskiego sanktuarium i do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. prof. Antoni Lewek przypomniał pątnikom postać kapłana męczennika i podkreślił, że jego postawa jest również świadectwem ofiarnej służby drugiemu człowiekowi. Poinformował również, że go grobu ks. Jerzego przybyło już ponad 15 mln. pielgrzymów z całego świata.
Jak zapowiedział ks. Mirosław Jaworski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej, przyszłoroczna pielgrzymka odbędzie się na Polach Wilanowskich, w miejscu, gdzie stanie świątynia Świętej Bożej Opatrzności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Transmisja meczu Mistrzostw Świata odbyła się w XVI-wiecznym kościele

2026-07-02 14:36

[ TEMATY ]

Francja

infocatolica.com

W ostatnich dniach pojawiły się kontrowersje związane z transmisją meczu Mistrzostw Świata pomiędzy Francją a Norwegią w kościele Notre-Dame-des-Vertus w Ligny-en-Barrois (północno-zachodnia Francja). Od tego czasu mnożą się skargi na to wydarzenie - informuje portal infocatolica.com.

To piękny gotycko-renesansowy kościół z XVI wieku, z cudownymi witrażami i wizerunkiem Matki Bożej, otaczanym wielką czcią w regionie. Pomysł obejrzenia meczu w tym miejscu zaaprobował proboszcz parafii, ksiądz Mickaël-Joseph Fleury, we współpracy z radą miejską. Z wnętrza kościoła mecz oglądało około 80 osób.
CZYTAJ DALEJ

Watykan ogłosił ekskomunikę po konsekracjach biskupów Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X

2026-07-02 09:10

[ TEMATY ]

Bractwo św. Piusa X

PAP/EPA/CYRIL ZINGARO

1 lipca 2026 r. w międzynarodowym seminarium św. Piusa X w Écône biskupi Bernard Fellay i Alfonso de Galarreta wyświęcili bez mandatu papieskiego czterech nowych biskupów

1 lipca 2026 r. w międzynarodowym seminarium św. Piusa X w Écône biskupi Bernard Fellay i Alfonso de Galarreta wyświęcili bez mandatu papieskiego czterech nowych biskupów

Dokument, podpisany przez kardynała prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctora Manuela Fernándeza, określa obrzęd dokonany 1 lipca jako „czyn o naturze schizmatyckiej”. W nocie wyjaśniającej przedstawiono szczegóły tej poważnej sankcji kanonicznej.

Biskupi Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X – Alfonso de Galarreta i Bernard Fellay (odpowiednio główny konsekrator i współkonsekrator) oraz nowo konsekrowani biskupi Pascal Schreiber, Michael Goldade, Michel Poinsinet de Sivry i Marc Hanappier zaciągnęli „ipso facto” ekskomunikę „latae sententiae”, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej, za dokonanie „czynu o naturze schizmatyckiej”, jakim była „konsekracja biskupia czterech prezbiterów bez papieskiego zlecenia i wbrew woli Papieża”. Taka jest treść dekretu podpisanego przez kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, kontrasygnowanego przez dwóch sekretarzy tejże Dykasterii. Jest to – niestety zapowiadany – finał wydarzeń, który nastąpił dwadzieścia cztery godziny po uroczystej ceremonii sprawowanej w Écône w Szwajcarii rankiem 1 lipca 2026 roku.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wręczył ponad 100 nominacji profesorskich; w przemówieniu nawiązał do encykliki Leona XIV "Magnifica Humanitas"

2026-07-03 14:34

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

profesorowie

Przemysław Keler KPRP

Prezydent Karol Nawrocki wręczył w piątek ponad 100 nominacji profesorskich. Nauka jest dyscypliną niewyczerpalną i wciąż otwartą; bądźcie zdolni do zaskakiwania samych siebie - zaapelował do nowych profesorów prezydent. Podkreślił też, że bez ich pracy niemożliwy jest rozwój Polski.

W piątek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się trzecia za kadencji Karola Nawrockiego uroczystość wręczenia nominacji profesorskich. Tytuły otrzymała ponad setka naukowców, reprezentujących różne dziedziny - od nauk ścisłych i technicznych, poprzez nauki chemiczne i biologiczne, po prawników i humanistów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję