Reklama

Niedziela Rzeszowska

Był sługą piękna

Emil Polit był jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy oraz wieloletnim wykładowcą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.

Niedziela rzeszowska 6/2024, str. V

[ TEMATY ]

artysta

Jacek Stankiewicz

Emil Polit

Emil Polit

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pełne głębokiej wiary życie śp. Emila Polita – osobiste, rodzinne i artystyczne – było pełne harmonii, bo wszystkie te formy jego życia wzajemnie się przenikały i uzupełniały, były świadectwem dojrzałej osobowości, jej nieustannego wzrastania i pracy twórczej.

Namalował wiele obrazów Jezusa Miłosiernego Jezu ufam Tobie. Jeden z tych obrazów nawiedził wszystkie parafie diecezji rzeszowskiej w jubileuszowym roku 2000. Dzisiaj ten obraz cieszy się kultem w parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. Niezwykle ceniony jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego jego autorstwa odbierający cześć w rzeszowskiej katedrze, a jego kopie są w wielu domach naszej diecezji jako owoc i pamiątka zawierzenia w 2006 r. rodzin Bożemu Sercu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla Profesora fundamentami życia były wiara, rodzina, tradycja, wierność chrześcijańskim wartościom. Z tego ducha wyrastała też miłość Ojczyzny i jego wielki patriotyzm. Boleśnie przeżywał, gdy religię, Kościół i bliskie jego sercu wartości oddzielano od Ojczyzny. Wyznawane wartości, swoją wiedzę i talent przekazywał wychowankom w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.

Reklama

Emil Polit był wybitnym artystą malarzem. Malował naturę, w której widział i pokazywał piękno i doskonałość przyrody stworzonej przez Boga. Szczególną pozycję w Jego twórczości zajmuje malarstwo religijne. Jego obrazy znajdziemy w wielu kościołach nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Kochał Kościół Chrystusowy. W katedrze rzeszowskiej był architektem całości wystroju jej wnętrza. Jego dziełem są również obrazy świętych: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Michała Archanioła, patronów naszej diecezji – św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny, św. Faustyny, św. Jana Pawła II, bł. Władysława Findysza. W 1996 r. został laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa, a pośmiertnie prezydent Andrzej Duda odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

Emil Polit zmarł 4 stycznia 2024 r., pogrzeb odbył się 9 stycznia w katedrze rzeszowskiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Potera. Ciało zostało złożone na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Jego twórczość zapisała się w naszej pamięci jako świadectwo wiary, miłości i służby pięknu.

Emil Politurodził się w 1940 r. w Zmysłówce nieopodal Leżajska. W latach 1954-59 był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, po czym w 1965 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego.

2024-02-06 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Malowanie jest dla mnie modlitwą i odpoczynkiem

Niedziela rzeszowska 51/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

artysta

Marian Salwik

Kazimiera Zagroba na tle swoich prac w czasie wystawy autorskiej w Ośrodku Kultury w Cmolasie

Kazimiera Zagroba na tle swoich prac w czasie wystawy autorskiej w Ośrodku Kultury w Cmolasie

O pasji, rodzinie, miłości do świata z Kazimierą Zagrobą z Cmolasu, artystką ludową, matką dziewięciorga dzieci, rozmawia Dorota Zańko

DOROTA ZAŃKO: – Pierwszy obraz namalowała Pani w wieku 60 lat. Dlaczego tak późno?
CZYTAJ DALEJ

ks. Molewski: Czy chcielibyście życie oddać za czystość?

2025-11-17 12:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

IV. Ogólnopolskie Spotkanie Ruchu Czystych Serc w Łodzi

IV. Ogólnopolskie Spotkanie Ruchu Czystych Serc w Łodzi

- Wdzięczność stwarza nowy sposób na życie. Jak się nauczysz patrzeć na ludzi wokół nas z wdzięcznością, zaczniesz inaczej żyć! – mówił ks. Jerzy Molewski podczas konferencji dla Ruchu Czystych Serc.

W kaplicy św. Krzysztofa przy Sanktuarium Imienia Jezus w Łodzi odbyło się IV. Ogólnopolskie Spotkanie Ruchu Czystych Serc. Okazją do spotkania było święto bł. Karoliny Kózkówny, patronki ruchu i młodej męczennicy z podtarnowskiej Zabawy. Spotkanie rozpoczęli organizatorzy, którzy powitali przybyłych do Łodzi członków Ruchu Czystych Serc, następnie krótką modlitwę uwielbiania poprowadził ks. Adam Pawlak, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zebrani odmówili także litanię do bł. Karoliny Kozkówny, która przez cały dzień spotkania młodym towarzyszyła podczas spotkania w swoich relikwiach i obrazie, który pochodzi z Sanktuarium w Zabawie. Konferencję wygłosił ks. Jerzy Molewski, zaczynając od przewrotnego pytania: - Czy chcielibyście życie oddać za czystość? (…) Dziś największy problem jest z wdzięcznością. Nie umiemy dziękować. Dziecko, które nie umie dziękować za obiad odchodząc od stołu, jest niewychowane. Brak wdzięczności rodzi smutek, niezadowolenie, depresję. To ojciec ma uczyć dziecko wdzięczności wobec mamy, a mama wdzięczności za wiele codziennych rzeczy. To jest takie przygotowanie dla nas, by w przyszłości być dobrą żoną czy dobrym mężem. Brak wdzięczności rodzi różne problemy życiowe. Człowiek, który widzi że jest obdarowywany w nim rodzi się szczęście i świadomość obdarowania. Wdzięczność stwarza nowy sposób na życie. Jak się nauczysz patrzeć na ludzi wokół nas z wdzięcznością, zaczniesz inaczej żyć! Jeśli w przyszłości masz być świętą matką czy świętym ojcem, musisz o to bardzo dbać, wdzięczność rodzi przyjaźń, poprawia relacje. Żyjemy w świecie niezadowolenia, który wielu rani. Niespełnione oczekiwania bardzo nas ranią. Żyjemy wczasach zapomnienia o cnocie wdzięczności… Dziś zatem chcemy uczyć się wdzięczności, chcemy się nią obdarowywać. Wdzięczność rodzi miłość! Jeśli ktoś zobaczy, że jest obdarowany, to w nim rodzi się miłość i idzie z nią dalej. Pan Bóg chce dobra człowieka, na każdym kroku. Wdzięczność rodzi niesamowitą radość. Jeśli zrobisz coś dobrego, ten gest dobroci potrafi budować relacje i ona do Ciebie wróci! – tłumaczył kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Marta Nawrocka: walka z hejtem pierwszym obszarem działania fundacji „Blisko Ludzkich Spraw”

2025-11-17 18:40

[ TEMATY ]

hejt

Marta Nawrocka

ciężar hejtu

PAP/Grzegorz Momot

Walka z hejtem będzie pierwszym obszarem działania fundacji „Blisko Ludzkich Spraw” – poinformowała w poniedziałek pierwsza dama Marta Nawrocka w Wiśle podczas panelu dyskusyjnego „Hejt? Nie, dziękuję!”. Zapowiedziała, że fundacja, która niebawem rozpocznie działalność, zajmie się czterema sprawami.

Z inicjatywy pierwszej damy w poniedziałek w Wiśle odbywają się panele dyskusyjne dotyczące hejtu i warsztaty dla dzieci mające uświadomić im, jak hejt potrafi ranić i jak ważne jest okazywanie sobie życzliwości oraz reagowanie, gdy ktoś potrzebuje wsparcia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję