Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za chorych i z chorymi

Jasna Góra, nie tylko w Światowy Dzień Chorego, jest miejscem niemalże ustawicznej modlitwy o łaskę zdrowia, siłę i moc dla wszystkich, którzy cierpią, a także za tych, którzy przychodzą im z pomocą. Wiele intencji mszalnych zawiera prośbę o uzdrowienie, ulgę w cierpieniu czy pomyślny przebieg operacji. Takie prośby zanoszone są również podczas Apelu Jasnogórskiego. Każdego roku przybywają tu tysiące chorych, cierpiących i ich rodziny, odbywają się pielgrzymki osób związanych ze służbą zdrowia, z ratownictwem medycznym i ruchem hospicyjnym. W tym roku po raz setny odbędzie się pielgrzymka służby zdrowia. Rozpoczęły ją w latach 30. XX wieku pielgrzymki lekarzy, które były kontynuowane nawet podczas okupacji. Od prawie 30 lat w okresie letnim organizowana jest Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych.

Reklama

Jasnogórscy pielgrzymi od wieków po dziś dzień, dają świadectwa odzyskiwania sił duchowych i fizycznych oraz nadziei. Jak podkreślił o. Melchior Królik, wśród cudów i łask zapisanych przez wieki w księgach nazywanych Liber miraculorum najwięcej jest tych wypraszanych przez ofiarowaną Mszę św. Dowodem doznanych łask są także liczne wota pozostawione w sanktuarium w postaci krzyży, różańców, kul ortopedycznych. Te, które wyrażają podziękowanie za otrzymane uzdrowienia, przedstawiają często wytłaczane ze srebrnej blachy ręce i nogi, oczy i uszy, usta i całe postacie ludzkie, zwłaszcza małych dzieci. Najstarsze uzdrowienie datowane jest na 1392 r. Jakub Wężyk, malarz z Litwy, doznał przywrócenia wzroku. Niektórzy uzdrowieni za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej pragnęli resztę życia spędzić jak najbliżej Jej wizerunku, jak np. J. Burza, który w 1904 r. odzyskał wzrok na Jasnej Górze i do śmierci w 1914 r. bezinteresownie sprzątał dziedziniec klasztorny, traktując tę pracę jako wyraz wdzięczności za otrzymaną łaskę. Są też te mniej typowe dary, takie jak np. Zygmunta Mączyńskiego z 1935 r. kompozycja Mszy św. ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej, z zastrzeżeniem, by śpiewano ją wyłącznie na Jasnej Górze; było to wotum błagalne o zdrowie żony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka parlamentarzystów polskich

Tradycyjnie w święto Ofiarowania Pańskiego przybyła pielgrzymka parlamentarzystów polskich. Po raz 35. na Jasnej Górze modliło się kilkudziesięciu przedstawicieli Sejmu i Senatu z różnych kół i klubów parlamentarnych. Jak zaznaczył ks. Andrzej Sikorski, duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej, pielgrzymka to przede wszystkim modlitwa za ojczyznę i polski parlament. – Widzimy, że Polska potrzebuje modlitwy, potrzebuje wyproszenia daru jedności, pokoju i zgody, zarówno w parlamencie, jak i w całym narodzie. Istotne jest, by szukać tego, co Polaków łączy, a nie tego, co ich dzieli – powiedział duszpasterz.

W homilii bp Piotr Jarecki zachęcał, by polityka stała się dla parlamentarzystów jedną z najszlachetniejszych form miłości bliźniego. Przypomniał, że nauka społeczna Kościoła katolickiego stanowi głębokie źródło mądrości i wiedzy, może pomóc we właściwym wypełnianiu misji posła czy senatora w duchu chrześcijańskim.

Na rozpoczęcie Mszy św. parlamentarzystów przywitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Życzył, by pielgrzymowanie i modlitwa zanoszona do Boga przez orędownictwo Królowej Polski przyczyniły się do jedności w naszej ojczyźnie i w świecie, by parlamentarzyści zawsze odkrywali prawdę, odważnie jej bronili oraz opowiadali się po stronie fundamentalnych praw i godności każdego człowieka.

Jasnogórski flesz

Reklama

• 11-13 lutego – nabożeństwo 40-godzinne (przed rozpoczęciem Wielkiego Postu);

• 16 lutego – pielgrzymka maturzystów diec. gliwickiej;

• 16-17 lutego – pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej;

• 16-18 lutego – rekolekcje bożogrobców;

• 17 lutego – pielgrzymka lekarzy częstochowskich.

• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15 w bazylice jasnogórskiej.

• W każdy piątek – Droga Krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15, w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach – o godz. 20.

2024-02-05 19:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Dziękczynienia za Plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Anna Wyszyńska/Niedziela

W Częstochowie w dniach 30 sierpnia i 1 września trwa święto polskiej wsi, w którym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy z rodzinami. Jego najważniejszym punktem są Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Do Matki, pełnej Ducha Świętego”. Dożynkom, jak co roku, towarzyszą: XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Obecni są parlamentarzyści, przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Tegoroczne święto zainaugurowało otwarcie XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej, która od lat cieszy się popularnością. Prezentowane są na niej produkty gospodarstw rolnych i pszczelarskich, maszyny i narzędzia rolnicze, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, placówki naukowe działające na rzecz rolnictwa i wiele innych. Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Gości i uczestników przywitał dyrektor ŚODR Marek Dziubek, który podziękował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za objęcie patronatem tegorocznej wystawy rolniczej i XX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. List Prezydenta RP z podziękowaniami dla organizatorów imprez towarzyszących tegorocznym Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim odczytała szafowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Andrzej Duda podkreślił w liście, że wystawa, która jest cenną inicjatywą ukazującą wielki potencjał polskiej wsi, ofertę firm i nowoczesne technologie, a także najnowsze osiągnięcia nauk rolniczych, przyczynia się do modernizacji obszarów wiejskich. Natomiast dni kultury dobrze służą upowszechnianiu tradycji i unikatowej sztuki ludowej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV wyruszył do Algierii rozpoczynając podróż do krajów Afryki

2026-04-13 09:30

[ TEMATY ]

Leon XIV w Afryce

Vatican Media

Leon XIV wyruszył do Algierii, gdzie będzie przebywał do 15 kwietnia. O godz. 9.07 Airbus A330-900neo włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino im. Leonarda da Vinci do stolicy Algierii, Algieru. Hasłem wizyty są słowa: „Pokój z wami”. W ramach dziesięciodniowej, od 13 do 23 kwietnia, trzeciej podróży zagranicznej pontyfikatu, Leon XIV odwiedzi jeszcze Kamerun, Angolę i Gwineę Równikową,

Przed wejściem na pokład samolotu papież krótko rozmawiał z biskupem Gianrico Ruzzą, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław uczcił 86. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. „To Sowieci Polakom zgotowali ten los”

2026-04-13 14:46

ks. Łukasz Romańczuk

Przemawia p. Teresa Gwara

Przemawia p. Teresa Gwara

Przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku Słowackiego odbyły się uroczystości upamiętniające 86. rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach, policjantach i przedstawicielach inteligencji. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kościelnych, wojska, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.

Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 21 857 polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Wśród nich byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, naukowcy, lekarze, artyści i nauczyciele. Była to “elita narodu stanowiąca jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy”, co wielokrotnie podkreślono podczas uroczystości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję