Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc dla rodziców

Jak czytać z dziećmi Pismo Święte i jak rozmawiać z nimi o Bogu, radzi bp Antoni Długosz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mariusz Frukacz: Przeżywamy kolejną Niedzielę Słowa Bożego. Napisał Ksiądz Biskup książkę pt. Pismo Święte listem Boga Ojca. Biblia dla rodzin. Dlaczego taka Biblia jest dzisiaj bardzo potrzebna?

Bp Antoni Długosz: Jako chrześcijanie staramy się być przedłużeniem słów i czynów Pana Jezusa. Sam Jezus wskazał nam, że najważniejsza jest rodzina. Rozpoczął swoją publiczną działalność od obecności na weselu w Kanie Galilejskiej, by uświadomić ludziom, że każda rodzina katolicka zaprasza Jezusa w sakramencie małżeństwa, by rodzina stała się domowym Kościołem. W tym domowym Kościele rodzice spełniają misję pierwszych świadków w życiu dziecka, są ich katechetami i pedagogami, a także kapłanami domowego Kościoła. Przez moją książkę staram się pomóc rodzicom, żeby w swojej rodzinie jak najlepiej realizowali misję katechetyczną, głoszenia słowa Bożego. Wcześniej również napisałem Biblię dla dzieci pt. Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci. W Biblii dla dzieci ważną rolę odgrywają ilustracje, które przykuwają uwagę najmłodszych. Wtedy dzieci często proszą rodziców o wyjaśnienie i przeczytanie danego fragmentu z Pisma Świętego. Ponadto pierwsza część Biblii dla dzieci została nagrana przez jednego z aktorów teatru w Częstochowie. I dowiaduję się, że katecheci korzystają z tego nagrania.

Reklama

W jaki sposób książka Księdza Biskupa może być pomocą dla rodziców?

Bardzo zależało mi na tym, aby rodzice mieli pomoc, jak odczytywać Pismo Święte. Tak naprawdę my Pisma Świętego nie czytamy, ale je odczytujemy. Moim pragnieniem jest przybliżyć rodzicom tę prawdę, że Bóg ciągle mówi do nas, tak jak mówił do bohaterów Starego i Nowego Testamentu. Rodzice mają przejąć rolę owych bohaterów Pisma Świętego, by w ten sposób dzieci mogły pozytywnie przyjąć słowo Boże. Ważne jest również to, by dzieci miały świadomość tego, że Bóg istnieje i Jego imię brzmi „Ja Jestem”. Dlatego też wszystkie wydarzenia Starego i Nowego Testamentu w Biblii dla rodzin przekazuję w czasie teraźniejszym. Wydarzenia biblijne w przekazie dla dziecka to nie jest wspominanie, ale uobecnianie tego wszystkiego. Dziecko również w ten sposób staje się aktorem danego wydarzenia. Jest dopingowane do tego, żeby wiedziało, iż Jezus mówi teraz do niego. Ważne jest, jak dziecko zachowa się, przyjmując słowo Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Użyty przez Księdza Biskupa czas teraźniejszy w opisie wydarzeń biblijnych jest bardzo ważny...

Warto jest samemu stosować czas teraźniejszy podczas czytania Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii. Rodzice, czytając dzieciom słowo Boże w czasie teraźniejszym, sami uczą się tego, że Bóg mówi teraz, że wydarzenia biblijne nie są tylko z przeszłości. Na kanwie naszego życia Bóg ciągle pisze historię zbawienia i skończy się ona wtedy, kiedy Chrystus powtórnie przyjdzie na ziemię. My teraz „piszemy” tę Biblię jako bohaterowie wydarzeń zbawczych. Bóg ciągle z nami rozmawia.

Reklama

Co może być najtrudniejsze dla rodziców w przybliżaniu dzieciom treści Pisma Świętego?

Niewątpliwie najtrudniejszą częścią są pradzieje biblijne: opowiadanie o stworzeniu świata, o grzechu pierwszych ludzi, opowiadanie o Kainie i Ablu, czyli o pojawieniu się zła na świecie, o potopie z czasów Noego i o budowie wieży Babel. Dlatego przy tych fragmentach dałem ścisły komentarz, który wcześniej przygotowałem również dla katechetów. Rodzicom wyjaśniam, że te fragmenty to specjalny gatunek literacki, a nie ścisła historia. Tą ścisłą historią jest to, że Bóg aktem stwórczym powołał świat i człowieka do istnienia. Pradzieje biblijne pokazują, że Bóg dał przykazanie i to, że w każdym grzechu jest nieposłuszeństwo wobec Boga. Opowiadania biblijne są odpowiedzią na pytania człowieka, skąd się wziął świat, człowiek, dlaczego istnieje zło na świecie, podziały między ludźmi, itd. Natomiast tzw. historia religijna w Biblii rozpoczyna się od Abrahama. Tę część jest łatwiej dzieciom przyjąć. Prorocy i patriarchowie to są konkretne przykłady, wzorce dla dzieci. Ważne jest, żeby rodzice, tłumacząc Pismo Święte swoim dzieciom, wychodzili od doświadczeń dziecka i interpretowali je przesłaniem Biblii, i w ten sposób prowadzili też do konkretnych zadań związanych z życiem człowieka.

Biblia dla rodzin jest napisana w klarowny sposób.

W Biblii dla rodzin ważna jest też zaproponowana przeze mnie trójczłonowość: komentarz, fragment Pisma Świętego w czasie teraźniejszym i zadania wynikające z danego fragmentu. Tak ukształtowane jest Pismo Święte. Pan Bóg w kontekście doświadczeń człowieka daje odpowiedź Bożą i zachęca do wypełnienia konkretnych zadań. Ta Biblia dla rodzin jest katechezą dla człowieka i o człowieku. Wydaje mi się, że bardzo przydatne są w niej również ilustracje wybitnych malarzy i artystów. W wielu miejscach Biblii dany rozdział kończy się modlitwą. Oczywiście, rodzice mogą dokonać również parafrazy przesłania biblijnego dla swoich dzieci. Bóg w Biblii mówi nie tylko do dorosłych, ale także do dzieci. Warto pamiętać, że do 7. roku życia dziecko nie ma wątpliwości w wierze, dlatego Jezus za przykład dorosłym daje dziecko, aby byli tak ufni wobec Boga jak dziecko.

Jak rozmawiać z dziećmi o Bogu?

Przede wszystkim terminy religijne powinny być dzieciom przekazywane tak jak dorosłym. Nie można infantylizować. Nie ma Bozi – jest Pan Bóg, nie ma Jezuska – jest Pan Jezus, nie ma paciorka – jest pacierz, nie ma Matuchny Najświętszej – jest Matka Boża. Nie można wobec dzieci stosować abstrakcyjnych terminów, dlatego że dzieci konkretyzują pewne sprawy. Rodzice Biblię dla rodzin mogą wykorzystać w każdej chwili. Na przykład zaraz po obiedzie mogą wraz z dziećmi powrócić do przesłania Ewangelii i powiedzieć: wróciliśmy z kościoła, z Mszy św., gdzie byliśmy przy stole – ołtarzu, teraz zjedliśmy obiad przy naszym stole w domu i dlatego przypominamy sobie jeszcze raz, co dzisiaj Jezus chce nam powiedzieć. Ważne jest, żeby powiedzieć, iż Jezus nas do czegoś zaprasza, a nie zmusza. Chodzi o to, żeby Pismo Święte zaowocowało w życiu dziecka i rodziny. Bóg tak naprawdę daje nam propozycje, a nie nakazy. Napisałem o tym w innej książce dla dzieci pt. Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga. Pan Bóg przez Jezusa zaprasza nas i ciągle mówi: „jeśli chcesz”. Pismo Święte zawsze trzeba przekazywać w sposób pozytywny. Pan Bóg nie straszy, ale zachęca do działania.

2024-01-16 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brońmy krzyża przed całym światem

Pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj – mówił w homilii Wielkiego Piątku bp senior Antoni Długosz.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 15 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny zgromadziła wiernych, by mogli uczcić krzyż jako znak męki Boga i swojego zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Zgromadzenie Narodowe zgodziło się na legalizację eutanazji

2025-05-27 21:04

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

Zgromadzenie Narodowe

Adobe Stock

Po dwóch tygodniach dyskusji francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło w pierwszym czytaniu dwie ustawy: o opiece paliatywnej i prawie do pomocy w umieraniu, która oznacza legalizację wspomaganego samobójstwa i eutanazji. Pierwszy projekt uchwalono jednogłośnie, drugi stosunkiem głosów 305 za do 199 przeciw.

Katoliccy biskupi tego kraju od pewnego czasu wzywali do wyrażania sprzeciwu wobec tej drugiej propozycji. Jeszcze dziś biskupi regionu paryskiego (Ile-de-France) zwrócili się do parlamentarzystów z listem, w którym wskazali, że przyjęcie ustawy o pomocy w samobójstwie i eutanazji stanowiłoby „zbrodnię przeciwko godności, zbrodnię przeciwko braterstwu, zbrodnią przeciwko życiu”. Wskazali na konieczność rozróżnienia między śmiercią naturalną a świadomym spowodowaniem czyjejś śmierci. Wyrazili obawę, że prawo to mogłoby zostać w przyszłości wykorzystane wobec osób małoletnich, czy dotkniętych chorobą Alzheimera. Zaprosili parlamentarzystów do wsłuchania się w głos lekarzy, którzy mówią, że zadanie śmierci nie jest leczeniem, i w głos prawników, którzy przekonują, że ustawa taka naruszałaby równowagę prawną dotychczas obowiązujących przepisów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję