Reklama

Kościół

Bez pomocy nie przetrwają

Zgodnie ze swoją misją i charyzmatem członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie niosą pomoc ludziom w ogarniętej wojną Ziemi Świętej. W ekstremalnej sytuacji pomoc ta przybiera większe niż zazwyczaj rozmiary.

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to wyraz solidarności z tamtejszymi chrześcijanami i odpowiedź na apel kard. Pierbattisty Pizzaballi, który jako łaciński patriarcha Jerozolimy pełni również z urzędu funkcję Wielkiego Przeora tego zakonu rycerskiego.

WESPRZYJ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Apel patriarchy

– Najpierw, odpowiadając na wezwanie pasterza łacińskiej diecezji jerozolimskiej, 17 października 2023 r. damy i kawalerowie naszego zakonu zorganizowali w Miechowie oficjalne obchody dnia postu i modlitwy o pokój i pojednanie w Ziemi Świętej, połączone z nabożeństwem różańcowym i z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz z Eucharystią sprawowaną w tej intencji – mówi Niedzieli Stanisław Osmenda, komandor w zakonie i kustosz jego polskiej siedziby, mieszkaniec Miechowa, miasta, które było pierwszym domem bożogrobców-kanoników w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten dzień wyznaczył, w imieniu Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, kard. Pizzaballa w swoim specjalnym liście wydanym już 4. dnia po wybuchu tej nowej wojny, której rozmiary na poziomie militarnym, ale przede wszystkim emocjonalnym są ogromne. Specjalny dzień postu i modlitwy był obchodzony także w Miechowie pod hasłem: „Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju” (1 Kor 14, 33).

– Współpracujemy również z ks. dr. Piotrem Żelazką, wikariuszem patriarchalnym Wikariatu Świętego Jakuba Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy dla Katolików Języka Hebrajskiego w Izraelu. To m.in. ks. Żelazko pośredniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, którą wspierają damy i kawalerowie zakonu z Polski – tłumaczy p. Stanisław. 7 października 2023 r. mieszkańcy Ziemi Świętej wpadli w spiralę przemocy i odwetu, których końca nie widać, a które jedynie zwiększają liczbę ofiar, wysiedleńców i skalę zniszczeń całych osiedli mieszkaniowych. – Niestety, 1 grudnia, po tygodniowym rozejmie, wojna wróciła w pełnej skali – kwituje z żalem miechowski rycerz Bożego Grobu.

Nadzieja żyje

Dla członków zakonu poruszające były słowa skierowane do Polaków przez kard. Pizzaballę z okazji obchodzonego w Polsce 12 listopada ub.r. XV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, którego tematem przewodnim było wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej: „Mimo wszystko wspólnota chrześcijańska nie przestaje mieć nadziei. Jesteśmy chrześcijanami Ziemi Świętej, a sercem naszego Kościoła jest Boży Grób, który przechowuje pamięć o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. To nie tylko pamięć o przeszłości, ale także nasze ciągłe doświadczenie wiary. Każdego dnia do krzyża przybijane są grzechy, które rodzą to morze nienawiści; każdego dnia jednoczą się ze śmiercią Jezusa liczne ofiary tego konfliktu i wszyscy niewinni ludzie na świecie, którzy umierają z powodu egoizmu ludzi i instytucji”.

Reklama

Orędzie Wielkiego Przeora zakonu jest – zdaniem bożogrobców – bardzo wymowne. Starają się oni na bieżąco śledzić jego liczne apele i przesłania kierowane od początku wojny, która rozgrywa się w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. – Pobudzają nas one do jeszcze większego zaangażowania w pomoc chrześcijanom, którzy tam mieszkają i teraz tak bardzo cierpią – dodaje p. Stanisław.

W efekcie specjalnego apelu

Pomimo corocznego wsparcia finansowego, którego udzielają wiernym łacińskiego patriarchatu Jerozolimy polscy bożogrobcy w ramach swojej działalności statutowej, 3 listopada komandor dr Andrzej Sznajder, zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa, zwrócił się do dam i kawalerów w Polsce ze specjalnym apelem o nadzwyczajne finansowe wsparcie w ramach pomocy humanitarnej, której oczekują i potrzebują chrześcijanie w Ziemi Świętej. W wyniku ogłoszonej przez niego zbiórki w listopadzie ub.r. zebrano wśród polskich członków zakonu dodatkowe środki finansowe, które zostały przekazane z Polski na Fundusz Pomocy Humanitarnej prowadzony przez diecezję jerozolimską. Zbiórka ta będzie trwała jednak nadal i kolejne jej transze będą sukcesywnie trafiały do łacińskiego patriarchatu Jerozolimy za pośrednictwem centralnych władz zakonu.

Reklama

Od 6 do 10 listopada obradowała w Rzymie Konsulta Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, będąca statutowym organem doradczym Kardynała Wielkiego Mistrza tego zakonu, który zbiera się co 4 lata. W tegorocznej konsulcie wzięli udział również Polacy: Andrzej Sznajder, zwierzchnik bożogrobców w Polsce, oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego. Choć tematem przewodnim była formacja, to jednak obrady zostały zdominowane tragedią, która rozgrywa się od 7 października 2023 r. w Strefie Gazy, a której skutki dotykają również katolików żyjących w innych częściach diecezji jerozolimskiej – na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Izraelu i Jordanii. Kardynał Pizzaballa ze względu na trwającą wojnę uczestniczył w konsulcie zdalnie z Jerozolimy, a dyrektor generalny wydziału administracyjno-finansowego Kurii Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy – Sami El-Yousef napisał 7 listopada do jej uczestników m.in.: „Pomimo niesamowitego ludzkiego cierpienia pozostaniemy silni, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc. Naprawdę doceniamy wsparcie finansowe i moralne udzielane nam ze wszystkich zakątków świata, w tym od członków Zakonu, bez którego nie będziemy w stanie realizować naszej misji”. List ten przekazano również damom i rycerzom zakonu w Polsce jako uzupełnienie apelu o wpłaty na cele humanitarne, który skierował na początku listopada do wszystkich członków Polskiego Zwierzchnictwa jego zwierzchnik.

Parafia w Miechowie też włącza się w pomoc. 3 grudnia do Miechowa przyjechał Konrad Ciempka – dyrektor krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wraz z pracownikami zachęcał do wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej. Po Mszach św. w miejscowej bazylice można było nabyć pamiątki z drewna oliwnego, m.in. różańce, krzyże, ozdoby choinkowe, szopki wykonane przez chrześcijan z Betlejem, lub wesprzeć to dzieło ofiarą do puszek.

***

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członków nazywa się w Polsce potocznie bożogrobcami, jest dzisiaj stowarzyszeniem duchownych i świeckich niezwiązanych ślubami zakonnymi. Na świecie liczy ponad 30 tys. członków (w Polsce – ok. 340), których przyjmuje się podczas specjalnego obrzędu zwanego inwestyturą, zorganizowanych w sześćdziesięciu czterech strukturach lokalnych zwanych zwierzchnictwami lub delegaturami magistralnymi. Działa w czterdziestu państwach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, m.in. utrzymują blisko trzynaście szkół (z 6 tys. uczniów) oraz katolicki Uniwersytet w Betlejem, gdzie uczy się nie tylko chrześcijańska młodzież.

2024-01-09 11:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska popiera utrzymanie historycznego status quo Jerozolimie

[ TEMATY ]

Watykan

Jerozolima

Przemysław Fenrych

Watykan stale opowiada się za utrzymaniem historycznej sytuacji prawnej w relacjach między religiami w Jerozolimie. Potwierdził to szef papieskiej dyplomacji, spotykając się 25 lipca z ambasadorem Państwa Palestyńskiego przy Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Richard Gallagher wyraził poparcie dla wolności religijnej, podkreślając, że wyznawcy trzech religii monoteistycznych muszą mieć swobodny dostęp do świętych dla nich miejsc.

Przypomniano przy tej okazji, że papież i jego współpracownicy, zaniepokojeni trudną sytuacją w Jerozolimie, stale modlą się, aby zwyciężył tam pokój i dialog.

CZYTAJ DALEJ

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

[ TEMATY ]

powołanie

Filipiny

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Księża pallotyni założyli misję na Filipinach w 2010 r., w Bacolod, na północno-zachodnim wybrzeży wyspy Negros. Chociaż Filipiny to kraj chrześcijański (aż 86 proc. ludności to katolicy), Kościół tam wymaga nadal wsparcia. Powodem jest ogromne rozwarstwienie społeczeństwa i przepaść, jaka dzieli biednych i bogatych. Najbogatsi mają w posiadaniu ogromne plantacje trzciny cukrowej i ryżu, a nawet całe wyspy. Najubożsi z trudem mogą się wyżywić. Nawet kościoły mają osobne. Większość działań w parafii prowadzą świeccy i postępują zgodnie ze swoją mentalnością, tradycją i kulturą. Dlatego wciąż ewangelizacja jest potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję