Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nowe organy w Ciosmach

W kościele filialnym Siedmiu Darów Ducha Świętego w Ciosmach, należącym do parafii św. Michała Archanioła w Soli, zostały uroczyście poświęcone i oddane do użytku nowe organy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2024, str. IV

[ TEMATY ]

muzyka organowa

Joanna Ferens

Organmistrz z synem

Organmistrz z synem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Uroczyste poświęcenie organów miało miejsce w niedzielę, 17 grudnia, a dokonał tego proboszcz, ks. Krzysztof Jankowski. To ewenement na skalę diecezji, aby w kaplicy dojazdowej znajdował się tak wyjątkowy instrument – tłumaczył proboszcz. – W grudniu 2022 r. zadzwonił do mnie organmistrz Adam Pachołek z informacją, że ma dla naszej parafii wyjątkowe organy. Zdziwiłem się, gdyż w kościele parafialnym mamy już wybitny, wielogłosowy, nowy instrument instalowany zaledwie kilka lat temu, jednak okazało się, że chodzi o organy do kościoła filialnego w Ciosmach. Sprowadziliśmy je i od kilku miesięcy trwały prace nad renowacją organów, które udało nam się zakupić do naszej kaplicy. Cieszymy się z tej inwestycji i myślę, że jest to ewenementem i rzadkością, że w kościele filialnym znajduje się instrument o takiej wartości. Według mojej wiedzy w całej diecezji, poza kaplicą Zamoyskich w Bukowinie, nie ma w żadnym kościele filialnym organów piszczałkowych. Bardzo nam na tym zależało, aby również nasi parafianie z Ciosmów mieli piękną oprawę Mszy św. i różnych nabożeństw, a do tej pory wspomagaliśmy się tutaj zwyczajnym elektronicznym keyboardem lub gitarą. Teraz mamy już w kaplicy wspaniale organy, cieszymy się że udało się to doprowadzić do realizacji i od dziś liturgia również tutaj będzie miała piękną i godną oprawę na chwałę Bożą. Te organy są dla nas wielką radością i mamy się czym pochwalić – podkreślał.

Wdzięczność proboszcza

Sprowadzenie i instalacja nowych organów to zasługa wielu osób. – W związku ze składaniem organów w Ciosmach wiele osób zaangażowało się w pomoc, dlatego chciałbym bardzo serdecznie podziękować za ofiary wszystkim parafianom z Ciosmów, a w sposób szczególny Adamowi Pachołkowi za to, że znalazł i sprowadził nam te organy i złożył je w tak wybitny i doskonały sposób. Dziękuję także Janinie Kulik za nocleg i wyżywienie naszego organmistrza, kościelnemu Zbigniewowi Szymanikowi, Krzysztofowi Iwańczykowi za zrobienie zasilania elektrycznego organów, Piotrowi Mielnikowi i Dawidowi Ostrowskiemu za zrobienie drewnianych podestów, a także Jerzemu Ostrowskiemu i Władysławowi Tutka za wszelką pomoc przy składaniu organów – dziękował proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogactwo instrumentu

Reklama

Organy w Ciosmach składał znany w naszej diecezji muzykolog i organmistrz Adam Pachołek, który w rozmowie wyjaśniał czym charakteryzuje się ten konkretny instrument. – Ten instrument został sprowadzony z Holandii specjalnie do wnętrza tego kościoła. Jest to sytuacja wyjątkowa, gdyż pierwszy raz w mojej karierze sprowadzam instrument i instaluję nie w kościele parafialnym, ale w kościele filialnym. Jest rzeczą zdumiewającą, że tak mała społeczność, licząca niespełna 400 osób, zafundowała sobie taki instrument. Tu olbrzymią rolę pełnił ks. Jankowski, który jest wielkim fanem szeroko pojętej muzyki kościelnej i brzmienia organów piszczałkowych, stąd bardzo mu zależało, aby ten instrument się tutaj pojawił. Jest to instrument bardzo ciekawy, jest mały, na miarę wielkości tego kościoła, ale jest wyjątkowy, ponieważ realnie posiada 6 głosów rozdzielonych pomiędzy dwie klawiatury dla rąk tzw. manuały i klawiaturę pedałową. Natomiast te głosy są transmitowane w różnych postaciach tak, że instrument wykorzystuje niejako 18 głosów. Czyli ogólnie mówiąc te 6 głosów może zagrać 18 różnymi innymi wysokościami. Instrument ma bardzo duże możliwości brzmieniowe, jest ładnie wykonany, szafa jest dębowa w dobrej kondycji, jednak dokonaliśmy niewielkich zmian, przerobione zostały trochę miech i dmuchawa, nastąpiła również adaptacja brzmieniowa do tego konkretnego wnętrza – tłumaczył.

Młody wirtuoz

Organy po raz pierwszy wybrzmiały podczas niedzielnej Mszy św., a bezpośrednio po Eucharystii odbył się krótki koncert, z którym wystąpił syn organmistrza, Antoni Pachołek, który w rozmowie mówił o swoim zamiłowaniu do muzyki organowej. – Ukończyłem szkołę muzyczną I stopnia na fortepianie i jestem absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie. Interesuję się muzyką organową, mam kontakt z organami i też często pomagam tacie przy instalacji organów w różnych świątyniach. Lubię to, gdyż jest to moja pasja, a talent z pewnością odziedziczyłem trochę po tacie, ale też sam się nauczyłem gry, miałem wspaniałych nauczycieli m.in. jeden profesor z Ukrainy doskonale nam tłumaczył teorię muzyki, a także pani profesor z Zamościa. Jest mi niezmiernie miło, że mogę inaugurować koncerty muzyki organowej właśnie w tym kościele filialnym. Wiem, że parafia ma już wieloletnią tradycję koncertów organowych, ale pierwszy z nich odbywa się właśnie w ciosmańskiej kaplicy, tym bardziej czuję się zaszczycony, że to właśnie ja mam okazję ten koncert zagrać. Dziękuję proboszczowi za danie mi takiej możliwości i cieszę się, że ta społeczność będzie miała od teraz tak wspaniały instrument – zaznaczył.

Ogromna praca

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że w naszej małej kaplicy mamy tak wspaniałe organy – podkreślał Zbigniew Szymanik, kościelny w kaplicy w Ciosmach. – Z tymi organami to była bardzo ciekawa i szybko przeprowadzona sprawa, gdyż zadzwonił do mnie ks. Jankowski w czwartek wieczorem, czy chcemy organy do naszej kaplicy. Oczywiście, że wyraziłem chęć, jednak z pewną dozą niepokoju, gdyż nie mieliśmy organisty, ani funduszy na tak dużą inwestycję. I proboszcz zrobił resztę, a organy już w sobotę przyjechały do Ciosmów. Całą noc wciągaliśmy je na chór, było przy nich dużo pracy, ale efekt końcowy był tego zdecydowanie wart. Mówimy dziś z pełnym przekonaniem, że gdyby nie determinacja i upór naszego proboszcza, a także ogromna wiedza i umiejętności organmistrza Adama Pachołka, to u nas nigdy by nie było organów. Cieszymy się z tego bardzo jako parafianie parafii Sól, mieszkańcy Ciosmów, bo te organy uświetnią nasze uroczystości dodadzą dostojeństwa i będą grać na chwałę Bożą. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi – tłumaczył.

Radość mieszkańców

W imieniu parafian z Ciosmów za dar organów dziękowała prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach, Helena Szado-Oleksak. – Przeżywamy dzisiaj niebywały, historyczny moment w dziejach naszej małej wspólnoty, a zawdzięczamy go naszemu proboszczowi i panu organmistrzowi. Po raz pierwszy usłyszeliśmy dziś nasze organy i jesteśmy zachwyceni ich brzmieniem i tym, jak podniosły nastrój wprowadzają do naszego małego kościółka ubogacając Eucharystię. Jesteśmy wdzięczni za ten dar, wierzymy, że ten instrument będzie służył kolejnym pokoleniom mieszkańców Ciosmów – dziękowała.

2024-01-02 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddźwięczą się parafianom

Niedziela wrocławska 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kompozytor

muzyka sakralna

muzyka organowa

Muzyka w Świątyniach

Archiwum T. Corneliusa

Mimo że T. Cornelius występuje w renomowanych salach koncertowych na całym świecie, chętnie koncertuje również dla publiczności na Dolnym Śląsku

Mimo że T. Cornelius występuje w renomowanych salach koncertowych na całym świecie, chętnie koncertuje również dla publiczności na Dolnym Śląsku

Z Thomasem Corneliusem rozmawia Małgorzata Trawka.

Małgorzata Trawka: Sprowadzenie organów do parafii Chrystusa Króla to wielka akcja i mobilizacja całej społeczności parafialnej, która na zakup i rozbudowę instrumentu zebrała niemałe środki finansowe. Podejrzewam, że Pana – jako organistę – cieszy taka postawa. Czy to jeden ze znaków, że muzyka organowa ma ciągle przed sobą przyszłość?
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Być z ludźmi, czytać Biblię, słuchać Papieża

2024-12-22 12:57

[ TEMATY ]

wywiad

Kard. Grzegorz Ryś

Episkopat News/ flickr.com

- Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” jest zachętą by wybrać się w drogę, taką drogę, która postawi przed nami pytanie o sens, o cel, o to, co naprawdę w życiu ważne - mówi z rozmowie z KAI kard. Grzegorz Ryś. Wyjaśnia, że Kościół ma być „niejako sakramentem” zjednoczenia całego rodzaju ludzkiego, a więc także polskiego społeczeństwa. - Nie chodzi tu o udział w tym, co jest realną polityką, ale o stworzenie takich przestrzeni, gdzie ludzie po prostu mogą się ze sobą spotkać - dodaje.

KAI: W Wigilię Bożego Narodzenia papież otworzy drzwi święte rzymskiej bazyliki św. Piotra, inaugurując Rok Jubileuszowy 2025. Będzie on przebiegał pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jakie jest głębsze znaczenie tego roku i jak go powinniśmy przeżywać?
CZYTAJ DALEJ

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie

2024-12-23 14:37

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O. był w areszcie traktowany niehumanitarnie - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich w komunikacie dotyczącym postępowania służb wobec sercanina. RPO zarzucił im m.in. nieprzerwane 15-godzinne czynności procesowe bez odpoczynku i posiłku czy stosowanie wobec zakonnika kajdanek nawet w pomieszczeniach pod nadzorem funkcjonariuszy ABW. Zakonnik jest podejrzany o udział w aferze, która dotyczy domniemanych nieprawidłowości w przyznawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości na kierowaną przez księdza Fundację Profeto i budowę ośrodka dla osób poszkodowanych przemocą.

W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich zamieścił w swoim Biuletynie Informacji RPO komunikat w sprawie prawidłowości traktowania ks. Michała O., sercanina podejrzanego o udział w aferze Funduszu Sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję