Reklama

Porady

Życie ze smakiem

Rozgrzej się zimą

Kiedy na dworze mróz lub zimowa plucha, warto skorzystać z wypróbowanych naparów rozgrzewających organizm.

Niedziela Ogólnopolska 1/2024, str. 76-77

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy wiesz, że...

1. Cytrusy wychładzają organizm, dlatego jeśli chcesz się rozgrzać, zrezygnuj z dodatku cytryny i pomarańczy. Pomarańcza doda pięknego aromatu, jednak wewnętrznie będzie ochładzała narządy.

2. Imbir świetnie sprawdza się we wszelkich naparach rozgrzewających. Dobrze jest go umyć i obrać przed zalaniem wrzątkiem. Najlepszym sposobem na obieranie jest użycie łyżeczki do herbaty i zeskrobanie nią skórki. Łyżeczka świetnie się sprawdza, ponieważ schodzi tylko skórka, a obierając nożem, zazwyczaj obieramy imbir o wiele grubiej i jest to nieekonomiczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Do zrobienia rozgrzewającego napoju można użyć mleka roślinnego lub świeżego krowiego i korzennych przypraw. Złote mleko to napój, który dzięki zawartym w nim aromatycznym przyprawom ma wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim ułatwia walkę z przeziębieniem i jednocześnie wspomaga działanie układu pokarmowego.

Herbata z goździkami i imbirem

SKŁADNIKI :
*1 łyżeczka ulubionej herbaty liściastej (lub w torebce)
*3 utłuczone goździki
*kawałek (1 cm) korzenia imbiru
*miód
*szklanka wrzątku

Wykonanie:
Zalej wrzątkiem herbatę z goździkami i imbirem i parz ją przez 5 min pod przykryciem. Wyjmij herbatę (lub odcedź z fusów) i dodaj miód do smaku – odczekaj chwilę po parzeniu, aby nie pozbyć się najlepszych wartości miodu.

Napar rozgrzewający z przyprawami

Reklama

SKŁADNIKI :
*1,5 l wody
*3 plasterki surowego imbiru
*laska cynamonu lub szczypta startego
*szczypta sproszkowanego imbiru
*szczypta sproszkowanego kardamonu
*3 łyżki miodu
*garść suszonej żurawiny
*pół jabłka

Wykonanie:
Do garnuszka wlej wodę, dodaj cynamon, imbir, kardamon oraz kilka plasterków świeżego imbiru, plastry jabłka i żurawinę. Gotuj kilka minut. Napar będzie o wiele bardziej intensywny, niż gdy tylko zalejesz wrzątkiem składniki. Dosłódź miodem do smaku.

Napar z rozmarynem i żurawiną

SKŁADNIKI:
*3 gałązki rozmarynu
*garść suszonej żurawiny
*1 gruszka
*5-6 goździków

Wykonanie:
W garnuszku umieść gałązki rozmarynu, żurawinę, plastry gruszki i goździki. Gotuj kilka minut pod przykryciem.

Domowy imbir kandyzowany

SKŁADNIKI:
*0,5 świeżego imbiru
*1 kg cukru trzcinowego lub ksylitolu
*woda
*sól kłodawska

Wykonanie:
1. Obierz imbir – najlepiej łyżeczką.
2. Pokrój imbir w poprzek włókien na cienkie plastry (ok. 2 mm). Zalej plastry zimną wodą (tak, by tylko przykryła imbir), lekko posól i doprowadź do wrzenia.
3. Przez moment gotuj i odlej wodę. Dodaj cukier, jeszcze raz zalej imbir wodą i gotuj na wolnym ogniu ok. 2 godz. Często mieszaj.
4. Po wyjęciu z garnka susz imbir na pergaminie. Na koniec obsyp go cukrem trzcinowym. Włóż do słoika i trzymaj w chłodnym miejscu. Podawaj gościom do herbaty i kawy lub zrób herbatę wg przepisu obok.

Złote mleko zdrowia

Reklama

SKŁADNIKI:
*1 szklanka dowolnego mleka
*1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
*drobno posiekany plasterek imbiru
*szczypta czarnego pieprzu
*1/4 łyżeczki mielonego cynamonu (opcjonalnie)
*1/2 łyżeczki oleju kokosowego (opcjonalnie)
*szczypta chili (opcjonalnie)
*1/2 łyżeczki miodu (opcjonalnie)

Wykonanie:
1. Wlej mleko do małego garnka i podgrzewaj na średnim ogniu.
2. Do kubka dodaj wszystkie pozostałe składniki i wymieszaj.
3. Kiedy mleko będzie już ciepłe, przelej je do kubka i połącz z ww. składnikami, dokładnie mieszając.
4. Odcedź kawałki imbiru.
5. Złote mleko możesz pić od razu lub trzymać w lodówce do pięciu dni.

Herbata z kandyzowanym imbirem i kurkumą

SKŁADNIKI:
*świeżo zaparzona herbata
*1 łyżeczka imbiru kandyzowanego
*2 łyżeczki kurkumy

Wykonanie:
Do mocno ciepłej, ale nie gorącej herbaty wsyp pokruszony imbir i kurkumę i bardzo dokładnie wymieszaj. Odczekaj, aż imbir osiądzie na dnie i dopiero wtedy wypij.

2024-01-02 12:11

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesienią w ogrodzie

Październik to ostatni moment na przygotowanie roślin do zimy.

Mróz i wiatr stanowią zagrożenie dla wielu roślin, zwłaszcza tych bardziej wrażliwych na niskie temperatury. Nie wszystkie można wykopać lub przenieść do zamkniętych pomieszczeń, dlatego należy pamiętać o osłonięciu roślin wrażliwych materiałem izolacyjnym, a także zabezpieczeniu gleby wokół nich. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych osłon z agrowłókniny.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję