Reklama

Świat

Prasa Ameryki Łacińskiej o “spokojnej rewolucji Franciszka”

Niedzielne media kontynentu latynoamerykańskiego dokonują pierwszego bilansu kończącej się dziś ośmiodniowej podróży papieża Franciszka do Ameryki Południowej. „Spokojna rewolucja Franciszka” – tytułuje swoją relację dziennik „Ultima Hora” w Paragwaju, który po Ekwadorze i Boliwii był trzecim i ostatnim etapem papieskiej wizyty w tym regionie.

[ TEMATY ]

Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Grzegorz Gałązka

"Papież zaniepokoił Amerykę Południową i swoją wizytą napisał historię" - komentuje gazeta w swoim niedzielnym wydaniu. Dziennik „La Nación” pisze: “Papież kwestionuje pozbawioną wyrazu gospodarkę oraz ideologię”. W podobnym tonie wyraża się dziennik “ABC”: “Papież wzywa do dialogu i krytykuje ideologie”.

Podobny cytat Franciszka zamieszcza dziennik ”La Nación” w rodzinnej Argentynie papieża: “Ideologie kończą się w dyktaturach”. Chilijska “La Tercera” zwraca uwagę na papieskie wyrazy uznania dla paragwajskich kobiet za ich wkład w odbudowę kraju po wojnie: „Papież Franciszek chwali kobiety Paragwaju i modli się w języku guarani". Ten sam temat podejmuje “El Telegrafo” z Ekwadoru: „Franciszek porównuje paragwajskie kobiety z Maryją”.

W Wenezueli w gazecie „El Universal“ czytamy: „Podczas wizyty w Paragwaju papież piętnuje ideologie i korupcję”. Urugwajski „El Observador“ podejmuje inny temat z papieskich przemówień i stwierdza: „Papież Franciszek apeluje, aby zachowywać pamiętać o swoich korzeniach”.

Natomiast inny temat zwrócił uwagę mediów Meksyku. Gazeta “El Universal” na pierwszej stronie zamieszcza duży tytuł: „Papież wzywa, aby duchowni nie szukali poklasku”.

2015-07-12 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wzbudza ogromne oczekiwania w Ameryce Łacińskiej

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Matthew Straubmuller / Foter / CC BY

Boliwia, La Paz

Boliwia, La Paz

Papież Franciszek wzbudza „ogromne oczekiwania i nadzieje” w Ameryce Łacińskiej, wykraczające poza granice Kościoła katolickiego - uważa prof. Guzmán Carriquiry, Urugwajczyk od 40 lat pracujący w kurii rzymskiej. Wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej będzie towarzyszył Franciszkowi w jego podróży do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju w dniach 5-12 lipca.

Pierwszy w historii „nr 2” watykańskiej dykasterii uważa, że papież wywołuje w mieszkańcach tego kontynentu serdeczność, która może się wydawać powierzchowna, ale tak nie jest. Franciszek bowiem „spowodował głęboką rewizję życia Kościoła w Ameryce Łacińskiej”, wzywając nie tylko do „duszpasterskiego nawrócenia biskupów i księży”, ale także do „osobistego nawrócenia każdego ochrzczonego”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia niemiecką drogę synodalną

2023-01-26 09:52

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W opublikowanym w środę wywiadzie papież Franciszek potępił niemiecką drogę synodalną jako elitarną, niepomocną i niosącą zagrożenie dla procesów kościelnych. „Niemieckie doświadczenie nie pomaga”, powiedział papież Associated Press zapytany o kontrowersyjny proces, wyjaśniając, że dialog powinien obejmować „cały lud Boży”.

Ojciec Święty przeciwstawił niemieckie wydarzenie, które nie jest synodem, poszerzonemu niedawno synodowi Kościoła powszechnego na temat synodalności. Zaznaczył, że celem synodu powszechnego jest „pomoc tej bardziej elitarnej (niemieckiej) drodze, aby nie skończyła się jakoś źle, ale aby była również zintegrowana z Kościołem”. Zaznaczył, że w przypadku procesu niemieckiego „coś bardzo, bardzo ideologicznego podstępnie wkracza do Kościoła. Kiedy ideologia angażuje się w procesy kościelne, Duch Święty idzie do domu, ponieważ ideologia pokonuje Ducha Świętego” - powiedział w obszernym wywiadzie, w którym nie zabrakło uwag na temat stanowiska Kościoła w sprawie homoseksualizmu, utraty papieża-seniora Benedykta XVI - i stanu swego zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję