Od III stulecia Mędrców zaczęto utożsamiać z królami, którzy przybyli z różnych stron świata. Najstarsza wzmianka o imionach Mędrców pochodzi z VI wieku. Odtąd nazywamy ich: Melchior, Baltazar i Kacper. Skąd przybyli? Zagadkę tę próbowano rozwiązać na różne sposoby. Znany podróżnik Marco Polo uważał, że postaci tajemniczych Mędrców pochodzą z Persji. Relikwie Trzech Króli odnalazła cesarzowa Helena i przekazała je do Konstantynopola, skąd w IV wieku trafiły do Mediolanu. Następnie w XII wieku trafiły do Kolonii za sprawą kanclerza cesarza niemieckiego Rainalda z Dassel.
Scena pokłonu Mędrców ze Wschodu funkcjonuje w chrześcijańskiej ikonografii od dawna. Już w III wieku pojawia się w rzymskich katakumbach. Od X wieku Mędrcy ukazywani są jako królowie egzotycznych krajów. Na przełomie V wieku obchodzono Święto Epifanii (Objawienia). W biskupich statutach zaznaczano, iż jest wolne „od robót służebnych”. Okres od 24 grudnia do 6 stycznia w obrzędowości ludowej nazywano Godami. Kolędnicy obchodzili domy składając życzenia gospodarzom. Od XIV wieku urządzano barwne inscenizacje, gdzie Magowie przybywali w barwnym korowodzie na miejskie place, pytając zgromadzonych o nowo narodzone Dziecię, a następnie udawali się do kościoła oddać mu hołd.
W XVII wieku w rzeszowskiej farze znajdował się ołtarz Trzech Króli; był ustawiony w nawie północnej, a opiekował się nim cech szewców. Nie tylko Rzeszów mógł się poszczycić takim ołtarzem. Jest wiele kościołów na Podkarpaciu, w których znajdziemy ikonograficzne przedstawienie „Pokłonu Trzech Króli”. Scenę „Pokłonu” znajdziemy w ropczyckim sanktuarium Marii Królowej Rodzin w zwieńczeniu jednego z bocznych ołtarzy. Trzej Królowie znajdują się również w naśladującym średniowieczny tryptyk ołtarzu w jasielskiej farze. Polichromia drewnianego kościółka w Małej koło Ropczyc również ozdobiona jest podobną sceną. Śladem kultu Mędrców jest dzisiaj uroczysty Orszak Trzech Króli, takie orszaki organizuje coraz więcej polskich miast.
Pomóż w rozwoju naszego portalu