Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Koncert Cecyliański

Po trzyletniej przerwie chóry Ziemi Biłgorajskiej spotkały się na Koncercie Cecyliańskim Muzyki Chóralnej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 51/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Chóry wyśpiewały pieśni religijne

Chóry wyśpiewały pieśni religijne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Biłgorajski koncert chórów odbył się w kościele Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. – Św. Cecylia należy do najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską. Św. Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. Organy wodne były znane wówczas w Rzymie, ale były bardzo wielką rzadkością (otrzymał je np. cesarz Neron w darze ze Wschodu). Nie wiadomo, czy Cecylia mogła grać na organach – prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie. Koncerty Cecyliańskie, nazwane na jej cześć, są wyrazem hołdu oraz celebracją duchowego wymiaru muzyki. Tradycja organizowania koncertów, zwłaszcza w okolicach uroczystości św. Cecylii, ma na celu przypomnienie nam o sile muzyki i jej zdolności do przekraczania barier. Stanowią okazję do połączenia duchowej kontemplacji z artystycznym przeżyciem. Repertuar tych wydarzeń często łączy tradycyjne utwory sakralne z nowoczesnymi interpretacjami, tworząc niezapomnianą magię dźwięków, która porusza serca słuchaczy – mówiła we wstępie prowadząca koncert Maryla Olejko, kierownik artystyczny Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Ubogacenie wnętrz

O wartości koncertów cecyliańskich i muzyki kościelnej mówił w rozmowie proboszcz, ks. Jerzy Kołtun. – Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest muzyka w Kościele, gdyż to ona ubogaca liturgię, podnosi serca, szczególnie w ważnych momentach roku liturgicznego. Dlatego tym bardziej się cieszymy, że właśnie w naszym kościele odbył się tegoroczny Koncert Cecyliański z udziałem chórów Ziemi Biłgorajskiej. Sądzę, że dla wszystkich, którzy uczestniczą w tych wydarzeniach jest to coś niezwykle ważnego i istotnego, ponieważ ubogacają się wewnętrznie, a może i sami zainteresują się taką muzyką i zechcą się przyłączyć do jakiegoś chóru czy zespołu muzycznego w swojej parafii – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Udział w Koncercie Cecyliańskim to dla nas, chórzystów, bardzo ważny moment w ciągu całorocznej pracy. Dzięki tym koncertom mamy możliwość spotkać się, wymienić doświadczeniami, odnowić relacje i znajomości, a przede wszystkim zaprezentować swoją pracę, to wszystko, na czym skupiamy się w czasie naszych prób. Ja zajmuję się chórem już od 20 lat, dla mnie jest to całe moje życie i wielka pasja. Realizuję się w innych dziedzinach muzyki, ale właśnie chór jest dla mnie odskocznią od codzienności, od szkoły muzycznej i muzyki instrumentalnej – tłumaczył Zbigniew Biliński, dyrygent Chóru Kameralnego z parafii św. Jerzego w Biłgoraju.

Wielka wartość

Koncert podsumował burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. – Taki koncert to ogromna wartość i jestem dziś pod wielkim wrażeniem, bo wszystkie chóry zaśpiewały dziś naprawdę znakomicie. To z jakim wyczuciem chóry śpiewają te piękne pieśni sprawia, że i nasze serca biją mocniej. Ważne jest to, że ludzie kochają muzykę, że śpiewanie sprawia im radość i to jest najistotniejszy element tych przeglądów ku czci św. Cecylii – powiedział.

Na zakończenie wszystkie chóry wykonały wspólnie hymn do św. Cecylii. W koncercie udział wzięły chory Ziemi Biłgorajskiej: Chór parafii Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym i Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Chór „Cantate Deo” z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu, Chór Kameralny parafii św. Jerzego w Biłgoraju, Chór „Cordis” parafii Trójcy Świętej i WNMP w Biłgoraju, Chór „Noster” parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju i Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.

Organizatorami koncertu były: Biłgorajskie Centrum Kultury, Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „ECHO” oraz chóry parafialne z Biłgoraja.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walczyli o wolność

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Przy pomniku złożono kwiaty

Przy pomniku złożono kwiaty

W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy Biłgoraja zgromadzili się w sanktuarium św. Marii Magdaleny podczas uroczystości upamiętniających bohaterów z 1863 r.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Ojców Franciszkanów i poległych powstańców. – Chcemy modlić się za tych wszystkich, którzy oddawali swoje życie za wolną Ojczyznę i przelewali za nią krew – podkreślił w rozmowie dziekan, ks. Witold Batycki. –Dziś żyjemy w wolnej Ojczyźnie, mamy wolność materialną, polityczną i suwerenność. Warto jednak przy okazji takich rocznic, jak ta celebrowana dziś, zastanowić się nad wolnością sumienia, wolnością wewnętrzną. By naród mógł przetrwać i rozwijać się, trzeba budować jego ducha, kultywować ideały, podtrzymywać kulturę i budować etos. W dzisiejszych czasach szczególnie potrzebujemy świadectwa duchowego, dlatego trzeba upamiętniać takie wydarzenia, oddawać cześć tym, którzy walczyli zarówno o wolność granic naszej Ojczyzny, jak i tę duchową i religijną – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję