Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Honorowa Obywatelka

Matka Teresa Kierocińska – współzałożycielka Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus była kobietą nietuzinkową, charyzmatyczną, oddaną Bogu, Kościołowi i ludziom, po prostu wielką.

Niedziela sosnowiecka 51/2023, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Mariusz Binkiewicz

Tytuł nadany Matce Teresie odebrały z rąk prezydenta miasta s. Wiktoria Szczepańczyk i s. Bogdana Batog

Tytuł nadany Matce Teresie odebrały z rąk prezydenta miasta s. Wiktoria
Szczepańczyk i s. Bogdana Batog

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sosnowcu Matka Teresa Kierocińska to postać szczególna, która wykazała się heroicznymi czynami, pomagając mieszkańcom. Nic dziwnego, że w tym roku otrzymała pośmiertnie honorowe obywatelstwo Sosnowca.

Uroczyście zostało to ogłoszone 30 listopada br. na sesji Rady Miasta, ale tytuł został nadany już wcześniej Uchwałą Rady Miejskiej w Sosnowcu z 22 czerwca br. Podczas czerwcowej sesji absolutoryjnej za przyznaniem tytułu zagłosowało 15 radnych, nikt nie był przeciw. Tytuł nadany Matce Teresie odebrały z rąk prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego karmelitanki Dzieciątka Jezus: s. Wiktoria Szczepańczyk i s. Bogdana Batog.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żyła dla innych

Jak czytamy w uzasadnieniu, Czcigodna Służebnica Boża Matka Teresa Kierocińska to osoba, której życiorysu przedstawiać nie trzeba, która swą postawą dała świadectwo nie tylko wiary, ale przede wszystkim człowieczeństwa. Przez 25 lat kierowała Zgromadzeniem Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Będąc przełożoną wspólnoty, koordynowała prace nad powstaniem i fundacją nowych placówek zakonnych oraz tworzeniem i działalnością kolejnych instytucji opiekuńczo-wychowawczych w mieście. W tamtym czasie udało się otworzyć: pracownię haftu i szycia wraz ochronkę dla dzieci od lat 3 do 7, koedukacyjną 4-klasową szkołę powszechną, następnie powiększoną do sześciu oddziałów oraz przedszkole im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W mrokach okupacji

Reklama

Niezwykłą odwagą i heroiczną postawą Matka Teresa Kierocińska wykazała się podczas II wojny światowej. Pomimo obaw o losy zgromadzenia podjęła decyzję o pozostaniu wraz z siostrami w Sosnowcu. Klasztor przy ul. Wiejskiej stał się w okresie okupacji niemieckiej ważnym punktem pomocy. W pomieszczeniach klasztoru znalazły schronienie osoby wysiedlone przez Niemców, np. sosnowieccy nauczyciele i ich rodziny. Siostry uruchomiły również kuchnię dla biednych. Matka Teresa Kierocińska kierowała się zasadą: „Nikt głodny od naszej furty odejść nie może”. Sytuacja okupacyjna wymusiła na zgromadzeniu utworzenie sierocińca. Do klasztoru trafiały bowiem dzieci, których rodzice zostali zamordowani lub zmarli w okresie wojny. Matka Teresa współpracowała potajemnie z polskim ruchem oporu. Dzięki jej pomocy w klasztorze sosnowieckim byli przechowywani i ukrywani członkowie organizacji konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich (np. Armii Krajowej i NSZ). Byli to chorzy i ranni, którym siostry udzielały pomocy pielęgniarskiej oraz „spaleni” partyzanci. Siostry przygotowywały dla partyzantów paczki z żywnością i lekami oraz odzież. Matka Teresa koordynowała tę pomoc i to ona jako jedyna miała pełną wiedzę o jej zasięgu i zakresie.

Natomiast dowodem uznania szczególnych zasług w udzielaniu pomocy ludności żydowskiego pochodzenia było przyznanie w 1992 r. Matce Teresie medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Żegnały ją tysiące

Na początku lipca 1946 r. Matka ciężko zachorowała na ropne zapalenie otrzewnej. Lekarze ze względu na jej ciężki stan zrezygnowali z operacji. Zmarła w klasztorze w Sosnowcu 12 lipca. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 lipca 1946 r. Mszę św. żałobną, w której uczestniczyły tysiące wiernych, odprawiono w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Ciało Matki Teresy spoczywało na cmentarzu przy al. Józefa Mireckiego do 1982 r., kiedy to dokonano ekshumacji. Obecnie doczesne szczątki Matki spoczywają w sarkofagu w kościele Najświętszego Oblicza Pana Jezusa w Sosnowcu.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iść wspólną drogą

Niedziela sosnowiecka 43/2024, str. II

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Dominik Pyrek

bp Artur Ważny

bp Artur Ważny

Jak rozmawiać z młodymi, gdy się jest boomerem i co oznacza imię Róg-z-kremem-do-powiek? Na te i inne pytania odpowiada bp Artur Ważny.

Monika Książek: Księże Biskupie, jesteśmy w Arenie w Sosnowcu. Trwa Strefa Młodych Festiwal. Arena zgromadziła pięknych młodych ludzi, ludzi zakochanych w Panu Bogu, bo to widzieliśmy podczas rozpoczynającej to wydarzenie Mszy świętej. Jakie uczucia towarzyszą Księdzu Biskupowi tutaj jako gospodarzowi diecezji? Bp Artur Ważny: Jestem tutaj pierwszy raz i stąd jestem zaskoczony rozmiarem tej hali i jej nowoczesnością. A wypełniona młodymi ludźmi pachnie i jest widziana inaczej. To bardzo raduje, bo to pokazuje, że można w tych nowoczesnych przestrzeniach, w nowym czasie, w nowych okolicznościach spotykać się z młodymi ludźmi, którzy te czasy będą budować, którzy będą je współtworzyć. Widzę w nich dużo entuzjazmu i radości, chociaż też pewno dużo tęsknot i trudów, ale to, że chcieli się tutaj zgromadzić w kościele – bo to jest taki kościół, chociaż to nie jest mur, tylko to są ludzie – jest to dla mnie promykiem nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Co Jezus i Maryja przekazali s. Łucji w Pontevedra? Mało znane objawienie

2025-09-13 08:01

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

objawienia fatimskie

Polski.fr

Figurka Dzieciątka Jezusa w miejscu objawienia z 15 lutego 1926 r

Figurka Dzieciątka Jezusa w miejscu objawienia z 15 lutego 1926 r

Choć w tym roku mija dokładnie 100 lat od objawienia Dzieciątka Jezus i Matki Bożej s. Łucji dos Santos, to jednak nie jest ono powszechnie znane. A była tam mowa o nabożeństwie, które jest szczególnym narzędziem do wyproszenia pokoju na świecie, tak bardzo potrzebnego zwłaszcza współcześnie. Przypominamy najważniejsze fakty z okazji 108. rocznicy piątego objawienia Maryi dzieciom fatimskim 13 września 1917 r.

Do objawienia w Pontevedra doszło 10 grudnia 1925 r. Wizjonerka fatimska Łucja dos Santos, wtedy już jedyna żyjąca z trojga dzieci, które widziały Maryję w 1917 r., była postulantką w Zgromadzeniu Sióstr Świętej Doroty (tzw. Doroteuszki). Klasztor znajdował się w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Imię Maryi na sztandarach

2025-09-13 13:24

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

Uroczystości odpustowe w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi

Uroczystości odpustowe w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi

W parafii Najświętszego Imienia Maryi odbyły się uroczystości odpustowe, które zgromadziły wiernych oraz delegacje z sąsiednich parafii. Na początku Mszy Świętej wszystkich przybyłych powitał proboszcz, ks. Maksymilian Pyzik, który podkreślał, że kościół noszący imię Maryi jest miejscem szczególnej łaski, w którym Bóg pragnie udzielać darów przez wstawiennictwo Matki Jezusa. Zachęcił wiernych, aby nie bali się powierzania Jej swoich trosk, bo Maryja prowadzi zawsze do Chrystusa i nigdy nie zostawia człowieka samego w potrzebie.

Centralnym punktem świętowania była uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Grzegorz Matynia, dyrektor Ośrodka Konferencyjno-Rekolekcyjnego w Porszewicach. Kapłan podzielił się osobistym doświadczeniem, które – jak przyznał – uczy pokory i otwartości. Opowiedział sytuację, gdy z dokumentami udał się do księgowej, a ta, zauważając błąd, usłyszała jego spontaniczne westchnienie: „Matko Boża, znowu coś pomyliłem”. Księgowa, zaskoczona, zapytała, czy wypada tak swobodnie wzywać imienia Maryi. To wołanie o ratunek i pomoc, a nie nadużycie – wyjaśniał kaznodzieja. – Maryję możemy i powinniśmy wzywać w każdej chwili, tak jak dziecko woła matkę, gdy czuje się zagubione. Ks. Matynia przypomniał, że święto Najświętszego Imienia Maryi ma głębokie historyczne korzenie. Wspomniał czasy króla Jana III Sobieskiego, który przed decydującą bitwą pod Wiedniem oddał swoje wojsko pod opiekę Matki Bożej i kazał wypisać Jej imię na sztandarach. – My również mamy wypisać to imię na sztandarach naszej codzienności – na planach, które tworzymy i w chwilach, gdy mierzymy się z przeciwnościami, np. z chorobą – zachęcał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję