Reklama

Z wizytą w parafii

"U Józefa"

Gdy mieszkańcy Pułtuska rozmawiają między sobą o parafii św. Józefa, mówią po prostu: "u Józefa". Jedni twierdzą, że wyrażenie to pochodzi od Patrona parafii, inni utrzymują, że od imienia jej proboszcza - ks. kan. Józefa Gawlika. Tak czy owak - ów familiarny zwrot pokazuje, że parafia ta bliska jest sercom mieszkańców nadnarwiańskiego grodu. 25 maja "do Józefa" przybył bp Roman Marcinkowski, który wizytował tę wspólnotę parafialną. Ksiądz Biskup trzykrotnie spotkał się z wiernymi na Eucharystii, udzielając sakramentu bierzmowania dwom grupom młodzieży oraz przewodnicząc Mszy św. ingresowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Józefa w Pułtusku
Patron parafii: św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Józefa
Dekanat: pułtuski
Miejscowości: Pułtusk (część): Jeżewo, Kacice, Koziegłowy, Łubienica, Olbrachcice, Płocochowo
Proboszcz: ks. kan. Józef Gawlik
Wikariusze: ks. mgr Waldemar Dziewulski, ks. mgr Zbigniew Morawski
W parafii działają: Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, grupa lektorów, ministranci, schola, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Koła Żywego Różańca dorosłych (5), Koła Żywego Różańca młodzieży i dzieci (3), Parafialny Uczniowski Klub Sportowy "Józef"
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościół filialny: pw. św. Stanisława Kostki w Kacicach
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny - 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00;
kościół filialny - 13.00

Charakterystyka parafii

Podczas uroczystej Sumy ks. kan. Józef Gawlik złożył sprawozdanie z różnych aspektów działania parafii. Jak przypomniał, podczas 6 lat duszpasterzowania w tej pułtuskiej wspólnocie wspomagało go czterech wikariuszy: ks. mgr Bogusław Sabat, ks. mgr Andrzej Petrykowski oraz pracujący obecnie: ks. mgr Waldemar Dziewulski i ks. mgr Zbigniew Morawski.
Parafia liczy ok. 6500 mieszkańców, na jej terenie znajdują się dwa kościoły: parafialny w Pułtusku oraz filialny w Kacicach. We Mszy św. niedzielnej uczestniczy ok. 35% parafian, z których ok. 1/3 regularnie przystępuje do Komunii św. Na terenie parafii znajduje się kilka szkół różnego stopnia, w tym także Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora. Jak zaznaczył ks. J. Gawlik, współpraca z tymi instytucjami układa się "wręcz modelowo".
Wśród problemów, z jakimi boryka się wspólnota parafialna, Ksiądz Proboszcz wymienił wzrastającą liczbę młodych ludzi żyjących w związkach pozasakramentalnych, niezadowalającą frekwencję młodzieży na niedzielnej Eucharystii, osłabienie funkcji wychowawczych rodziny, rosnące bezrobocie oraz rozpowszechnianie się narkomanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, w parafii obok Eucharystii i nabożeństw tradycyjnych (majowe, czerwcowe, różańcowe) odprawianych jest także wiele nabożeństw dodatkowych, jak np. wtorkowe nabożeństwo do św. Józefa, celebrowana w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy piątkowe nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W pierwsze piątki miesiąca wierni, a wśród nich dzieci przygotowujące się do odnowienia przyrzeczeń chrztu św., licznie przystępują do sakramentu pokuty i Komunii św. Parafianie chętnie uczestniczą w rekolekcjach, organizowane są także pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia i Rostkowa. Każdego roku parafia organizuje dekanalną pielgrzymkę nauczycieli na Jasną Górę.
W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wysłuchał także sprawozdań z działalności poszczególnych grup parafialnych. W parafii działają: Akcja Katolicka, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Koła Żywego Różańca dorosłych i młodzieży, grupa lektorska, ministranci, schola, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy "Józef" oraz rady: duszpasterska i gospodarcza.
Do osiągnięć duszpasterskich należy także działalność charytatywno-społeczna wspólnoty. Przy parafii powstał Społeczny Komitet Pomocy Dzieciom, który we współpracy z duszpasterzami prowadzi świetlicę parafialną dla ok. 30 dzieci. Dzięki dobrowolnym składkom członków komitetu, funduszom parafialnym i darowiznom sponsorów 50 dzieci otrzymuje obiady w soboty i niedziele, kiedy nieczynne są stołówki szkolne i miejskie. Parafia współpracuje też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, otaczając duszpasterską troską dzieci w świetlicy środowiskowej, seniorów zrzeszonych w Klubie Srebrnego Wieku oraz ludzi, którzy wyrwali się z alkoholizmu.

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Kanonik zaprezentował także osiągnięcia materialne, dokonane od czasu ostatniej wizytacji. Do najważniejszych zaliczył kapitalny remont kościoła, na który złożyło się: wzmocnienie fundamentów, zbudowanie nowej kanalizacji, wykonanie izolacji poziomej i pionowej ścian i fundamentów, położenie nowych tynków zewnętrznych i wewnętrznych, całkowite malowanie elewacji, wnętrza i dachu kościoła, wykonanie nowych okien i drzwi, przebudowanie dużej części grożącego zawaleniem sklepienia świątyni i kaplicy bocznej, wykonanie 200 m, nowej posadzki marmurowej, uporządkowanie podziemi kościoła, instalacja centralnego ogrzewania, nowego nagłośnienia i elektronicznych dzwonów, wykonanie dębowej boazerii i nowych ław w prezbiterium, renowacja zabytkowych ołtarzy i wyposażenia kościoła, wykonanie nowych klęczników i mebli. Zadbano także o piękno liturgii: zakupiono nową monstrancję i kielich mszalny, wykonano złocenia paramentów liturgicznych, zakupiono 17 ornatów i wiele innych szat liturgicznych, zakupiono także 2 dywany i chodnik dywanowy do kościoła.
Remontowi poddano także kościół filialny w Kacicach, gdzie zostały zbite stare tynki elewacyjne. W ich miejsce położono nowe tynki, całą elewację zaś pomalowano. Wykonano także nową więźbę i pokrycie dachowe nad zakrystią, dach kościoła został natomiast pomalowany farbą izolacyjną.
Od czasu ostatniej wizytacji wykonano także remont starej plebanii, gdzie zainstalowano centralne ogrzewanie, wymieniono drzwi i okna oraz zbudowano dwie łazienki. Obecnie w budynku tym mieszczą się wikariaty oraz kancelaria, poczekalnia i archiwum parafialne.
Jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych był z cała pewnością gruntowny remont kompletnie zrujnowanych budynków poklasztornych, w których przez wiele lat mieściło się więzienie. Połowę budowli wyremontowała płocka Caritas, umieszczając tam hospicjum stacjonarne. Pozostała część została przeznaczona na plebanię. W latach 1998-2002 wykonano następujące prace: wymurowano 80 otworów okiennych i 55 drzwiowych i wstawiono w nie okna i drzwi, uzupełniono znaczne ubytki murów, przebudowano także wiele ścian działowych. Pod obiektem wzmocniono i odwodniono fundamenty, wykonano też nową instalację elektryczną, telefoniczną, radiowo-telewizyjną i wodno-kanalizacyjną. Zainstalowane zostało centralne ogrzewanie z własnej kotłowni gazowej, wykonano łazienki, posadzki i podłogi, zaś cały budynek otynkowano i pomalowano z zewnątrz i wewnątrz.
Uporządkowano także i wyłożono dartym kamieniem wewnętrzny dziedziniec o powierzchni 400 m, wykonano również kolektor sanitarny dla obiektów parafialnych.

Reklama

Wizyta pasterza

Wizyta Księdza Biskupa obejmowała kilka punktów programu i rozpoczęła się Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania pierwszej grupie młodzieży. Kolejna grupa przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej wieczorem. W sumie umocnienie darami Ducha Świętego przyjęło 150 osób.
W południe Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. ingresową, w czasie której wygłosił także homilię. W swoim słowie przypomniał, że swe piękno Pułtusk zawdzięcza m.in. faktowi bliskich związków miasta z Kościołem. "Czym byłby Pułtusk bez przepięknej kolegiaty, bez zamku, będącego niegdyś rezydencją biskupów płockich, bez kościoła i klasztoru św. Józefa i wielu innych zabytków, które swe powstanie zawdzięczają Kościołowi?" - pytał Kaznodzieja. Ksiądz Biskup zachęcał także słuchaczy do odważnego dawania świadectwa poprzez angażowanie się w życie tej najmniejszej struktury administracyjnej Kościoła, jaką jest parafia. "Parafia jest najmniejszą cząstką w strukturze Kościoła. Kilka parafii składa się na dekanat, kilkadziesiąt dekanatów stanowi diecezję, kilka diecezji czyni metropolię, zaś wszystkie metropolie składają się na cały Kościół. U jego podstaw leży jednak zawsze wiara i życie religijne parafii. Jeśli te najmniejsze wspólnoty będą żywymi wspólnotami wiary i ducha, wtedy z większym optymizmem i nadzieją można patrzeć na przyszłość całego Kościoła" - mówił bp Roman Marcinkowski.
We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu Pułtusk, a także dyrektorzy wielu instytucji Pułtuska, którzy następnie zostali podjęci uroczystym obiadem przez gospodarza parafii ks. kan. Józefa Gawlika. W budynku plebanii Ksiądz Biskup otrzymał także artystyczną kopię średniowiecznej pieczęci z herbem Pułtuska, którą wręczył burmistrz tego pięknego miasta Wojciech Dębski. Ksiądz Biskup odwiedził również działające na terenie parafii hospicjum Caritas, gdzie spotkał się z jego pracownikami i podopiecznymi.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Do La Salette w intencji powołań - na rowerze!

2024-06-27 07:31

[ TEMATY ]

pielgrzymka

La Salette

Monika Książek

26 czerwca trzech mężczyzn wyruszyło na rowerach z Pelplina do Sanktuarium Maryjnego w La Salette. „Jedziemy by bardzo pokornie modlić się o liczne i święte powołania” - powiedział ks. Tomasz Huzarek.

Przed startem ks. kan. dr hab. Tomasz Huzarek w wypowiedzi dla Radia Głos przypomniał, że „jest to projekt realizowany od lat w ramach tzw. pielgrzymki większej (peregrinationes maiores)”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)

CZYTAJ DALEJ

Psycholog: idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie

2024-06-28 07:19

[ TEMATY ]

urlop

Karol Porwich/Niedziela

W przypadku wielu osób idealny urlop powinien trwać trzy tygodnie - uważa Dr Paweł Fortuna z Instytutu Psychologii KUL. Zachęcił, by traktować wakacje jako ciekawy epizod i nie spędzać ich tak, jak spędza się owce z hal.

Dr Fortuna zapytany, jak odpocząć od pracy, podkreślił, że jest to indywidualna sprawa i nie ma jednego przepisu na wypoczynek ze względu na to chociażby, że różnimy się warunkami pracy. Jego zdaniem przede wszystkim powinno się wykorzystać urlop na to, co faktycznie przynosi nam relaks i przyjemność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję