Reklama

Niedziela Małopolska

Realizują marzenia

Chcą się podzielić z szerszym gronem społeczeństwa tym wszystkim, co im w duszy gra – przekonuje prezes Tadeusz Skiba.

Niedziela małopolska 49/2023, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Zespół Świetliki (z WTZ SPS Gaudium et Spes) zdobył jedno z trzech I miejsc za spektakl Morskie przygody Don Kichota

Zespół Świetliki (z WTZ SPS Gaudium et Spes) zdobył jedno z trzech I miejsc za spektakl Morskie przygody Don Kichota

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 25. zostały zorganizowane Krakowskie Spotkania Artystyczne Gaudium. Finałowy koncert laureatów zgromadził w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie uczestników zmagań artystycznych tegorocznej edycji. Organizatorem spotkań i koncertu jest Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes.

Konkursy

Witając zebranych na koncercie, prezes stowarzyszenia Tadeusz Skiba przypomniał, że te spotkania są organizowane od 25 lat, jednak projekt zrodził się znacznie wcześniej. Wspominał: – Ponad 40 lat temu w pomieszczeniach Domu Pomocy Społecznej w Pcimiu odbywały się spotkania artystyczne, w czasie których mieszkańcy DPS-ów prezentowali swój dorobek artystyczny, terapeutyczny. Tadeusz Skiba dodał, że z czasem cykliczne wydarzenie przybrało charakter konkursu. Aktualnie są to konkursy plastyczne, taneczne i sceniczne. Podkreślił wsparcie m.in. małopolskiego oddziału PFRON, Urzędu Miasta Krakowa, sponsorów i wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów i samopomocy w Centrum Aktywności Społecznej oraz innych ośrodków bardzo chętnie zgłaszają swój udział w Krakowskich Spotkaniach Artystycznych, ponieważ chcą się podzielić z szerszym gronem społeczeństwa tym wszystkim, co im w duszy gra – zaznaczył prezes Skiba i dodał, że ideą przewodnią spotkań są słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego: „Istotą sztuki jest dusza wyrażająca się w stylu”.

Stałym punktem koncertu jest wręczenie nagrody postaci Gaudium. – Tytuł ten jest przyznawany przez zarząd Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes ludziom szczególnie zaangażowanym w działalność na rzecz środowiska w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej – wyjaśniła dyrektor Jolanta Janus i przybliżyła sylwetkę Bogumiły Drabik, która została wyróżniona i doceniona m.in. za wieloletnią i bardzo różnorodną pomoc osobom niepełnoprawnym.

Rozwijanie talentów

Uczestniczący w wydarzeniu – osoby z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcy DPS-ów z kilku województw Polski południowej w sposób szczególny przeżywali czas wręczania nagród i wyróżnień. Bardzo ich cieszyło prezentowanie prac, zdjęć oraz fragmentów nagranych spektakli. – Zobacz, zobacz, teraz ty będziesz – mówił do siedzącej obok koleżanki uśmiechnięty mężczyzna. A w chwili, kiedy się dostrzegli na ekranie, przytulili się do siebie, po czym z zapałem bili brawo (wykaz nagrodzonych i wyróżnionych osób oraz grup znajduje się na: www.gaudiumetspes.pl). – Ktoś powiedział kiedyś, że talentów nie wolno marnować. Jesteście tymi ludźmi, którzy talentu nie zmarnowali i okazali je światu – przekonywała zebranych red. Ewa Owsiany, reprezentująca jurorów konkursu scenicznego

W ramach tegorocznych spotkań na scenie wystąpiło 613 osób! Dużą rolę w tym projekcie odgrywają pracownicy, terapeuci, opiekunowie, którzy pomagają poprzez naukę i asystę osobom z niepełnosprawnościami. Do uczestniczących w spotkaniach i do ich organizatorów list okolicznościowy skierował wiceprzewodniczący Rady MK. Artur Buszek podziękował za pracę na rzecz uczestniczących w projekcie osób, które: „...mają w sobie na tyle determinacji i siły, by zmieniać otaczający świat, jak też pokazywać innym ludziom, że mają marzenia i chęci do tego, by je zrealizować”. I podkreślił: „Działalność państwa stowarzyszenia mocno ich w tym utwierdza, ciągle motywuje i dodaje skrzydeł...”.

2023-11-28 12:21

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia otwarta

Niedziela małopolska 49/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Rafał Kossowski i ks. Jacek Kurzydło

Rafał Kossowski i ks. Jacek Kurzydło

To wystawa, z której każdy ma szansę wyjść choć odrobinę odmieniony – przekonuje Rafał Kossowski.

W Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły (przy ul. Kanoniczej w Krakowie) została otwarta wystawa Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko.
CZYTAJ DALEJ

Maryja zawsze prowadzi do Jezusa

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 2, 1-11. <- KLIKNIJ

Środa, 26 sierpnia. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Zjednoczona Wielka Wyspa

2026-08-26 18:23

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi z Wielkiej Wyspy

Pielgrzymi z Wielkiej Wyspy

Już po raz 21. wierni z trzech parafii Wielkiej Wyspy: Świętej Rodziny z Sępolna, św. Faustyny z Biskupina oraz NMP Nieustającej Pomocy z Dąbia wyruszyli we wspólnej pielgrzymce do kościoła NMP Częstochowskiej na Zalesiu.

W wydarzeniu uczestniczyło około 250 osób, w tym także mieszkańcy spoza tych parafii: - Dla wielu z tych osób dłuższa pielgrzymka na Jasną Górę jest zbyt wymagająca, lecz w swoim sercu mają pragnienie, aby chociaż tak krótko, to jednak pielgrzymować” – podkreślił o. Witold Baran CSsR, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy, który po raz pierwszy wziął udział w tej pielgrzymce. Sama trasa nie była zbyt długa, ale stała się bogata w treści duchowe. Na polanie pielgrzymi wysłuchali konferencji wygłoszonej przez. o. Witolda, który zwrócił uwagę na potrzebę duchowej zależności od Maryi i Jezusa: - Trzeba nam ciągle wzorem naszych Ojców uznawać potrzebę bycia zależnymi od Maryi. W czasach, kiedy bardzo jest mocno promowana kultura niezależności, trzeba sobie przypominać, że my od Boga i od Matki Najświętszej nie możemy próbować być niezależni, bo na pewno na tym źle wyjdziemy - podsumował swoją konferencję redemptorysta przypominając, że to właśnie zawierzenie Maryi było źródłem siły i mądrości naszych przodków – zarówno w życiu narodowym, jak i osobistym: - Ci nasi Ojcowie, zarówno w kontekście narodowym, jak i osobistym, którzy stawiali na Maryję, zawsze na tym dobrze wychodzili.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję