Reklama

Rodzina

Adopcja to nie koniec, a początek

W pierwszych miesiącach małżeństwa dowiedzieli się, że nie będą biologicznymi rodzicami. Nie czekali na cud – podjęli jedyną słuszną dla nich decyzję.

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 58-59

[ TEMATY ]

adopcja

Szczęśliwa rodzina

Archiwum prywatne oraz materiały prasowe Rycerzy Kolumba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Michała Steciaka, tenora lirycznego, wielu kojarzy z programu The Voice of Poland. Zachwyca swoim głosem, a także inspiruje swoją rodzinną historią. Podczas koncertów dzieli się świadectwem zaufania Bogu. Nam opowiada o tym, jak jego i Angeliki dom stał się otwarty dla dwójki adopcyjnych dzieci.

Pierwsza miłość

To, że jesteśmy pełną rodziną, to dla nas wielkie błogosławieństwo. Nasze małżeńskie życie nie było proste. Znamy się z Angeliką wiele lat, poznaliśmy się jeszcze w parafii, kiedy byliśmy nastolatkami, razem chodziliśmy na pielgrzymki. Na początku nie przepadaliśmy za sobą. Zbliżyła nas wspólna organizacja obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II. Jesteśmy przekonani, że to on scementował nasz związek. W 2011 r. w liturgiczne wspomnienie papieża Polaka wzięliśmy ślub. To, że udało się tak wszystko zorganizować, to dla nas kolejny dowód na to, że Jan Paweł II jest postacią, która będzie przy nas trwała i czuwała nad naszą rodziną. Zaczęło się jednak dramatycznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Decyzja

W grudniu Angelika trafiła na stół operacyjny – wycięto jej jajnik, lekarz powiedział, że drugi nie podejmuje pracy, i usłyszeliśmy, że nie będziemy biologicznymi rodzicami. Początkowo byliśmy przybici, ale wiedziałem, że razem przejdziemy przez wszystko. Znajomy ksiądz powiedział nam wówczas: „Czym wy się przejmujecie, możecie adoptować”. Dla nas jednak było to nie do pomyślenia, ale nie dawało nam to spokoju. Żadne próby bycia biologicznymi rodzicami się nie udały, a że jesteśmy mocno wierzący, in vitro nie wchodziło w rachubę. Nie czekaliśmy już na cud. Założyliśmy fundację na rzecz dzieciaków i organizowaliśmy zajęcia dogoterapii. To nam pokazało, że mamy olbrzymie pokłady miłości, i zadecydowaliśmy o adopcji. Podczas procedury adopcyjnej wiedzieliśmy, że nie chcemy profilować dziecka, jego wyglądu czy cech, ale chcemy po prostu kochać. W końcu zostaliśmy zakwalifikowani jako rodzice adopcyjni.

Reklama

W tym czasie zaangażowaliśmy się w modlitwę Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jako rycerz Kolumba działam mocno w sferze pro-life. Zorganizowaliśmy z cystersami w Jędrzejowie Dzień Świętości Życia. Prowadziłem scholę, która śpiewała m.in. moje utwory. Czułem, że wszystkim kieruje papież Polak. W grudniu dostaliśmy prezent na św. Mikołaja: możemy być rodziną adopcyjną! Wtedy też obejrzeliśmy film Nieplanowane. Zrobił na nas ogromne wrażenie. 12 lutego byliśmy na spotkaniu z Abby Johnson. Jej świadectwo zapadło nam w serce: modlicie się duchową adopcją, organizujecie marsze, pikiety, ale co więcej robicie dla tych dzieci? Jeśli leży wam na sercu ich los, to dlaczego ich nie adoptujecie, nie dajecie im poczucia miłości i akceptacji, bezpieczeństwa? To było potwierdzenie naszych pragnień.

Piotruś

W walentynki moja żona odebrała telefon z ośrodka adopcyjnego: „Pani Angeliko, zanim pani wyłączy telefon, proszę mnie wysłuchać do końca. Jesteście dziesiątą rodziną, do której dzwonię, dziewięć poprzednich nie chciało słuchać tej historii. Dziecko ma wadę genetyczną”. To zmroziło moją żonę, ale szybko zdecydowała: nie chcę znać historii, chcę tylko wiedzieć, gdzie jest dziecko i kiedy możemy się z nim spotkać, kiedy możemy dać mu dom. Moja śp. mama była dyrektorem przedszkola integracyjnego w Zawierciu, znałem więc dzieci z zespołem Downa, były one dla mnie normalne, jak inne. Od razu wiedzieliśmy, że jesteśmy pewni adopcji takiego dziecka. Zaraz poprosiłem w szkole o zastępstwo i od razu ruszyliśmy do ośrodka. Usłyszeliśmy historię naszego Piotrusia – gdyby jego mama wiedziała o tej chorobie wcześniej, poddałaby się aborcji. Zobaczyliśmy jego dokumentację medyczną i rozwojową. W końcu dotarliśmy do rodziny zastępczej, w której Piotruś się znajdował. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Mały człowiek, który na nas czekał. Mieliśmy od razu okazję go przytulić, przebrać, utulić do snu. Wyszliśmy od tej rodziny po 1 w nocy. Mieliśmy czas, żeby się wszystkiego dowiedzieć o Piotrusiu. Okazało się, że urodził się 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego. Mówiliśmy sobie – modliliśmy się duchową adopcją i urodził się nam wymodlony. Dla nas to wielkie szczęście, że się pojawił. Niedawno obchodził 4. urodziny.

Reklama

Potrzebna była dla niego rehabilitacja, musieliśmy przyspieszyć procedury adopcyjne, żeby niczego nie zaniedbać, by nie było gorzej. Pisaliśmy pisma do sądu, aby starać się o adopcję szybciej. Żona stwierdziła, że w tej naszej intencji powinno się modlić więcej ludzi, żeby to było dziecko wymodlone, nasze. Kiedy Piotruś ostatecznie do nas trafił, miał 4 miesiące.

Przed adopcją pisaliśmy listy z naszym świadectwem, naszą historią do różnych ludzi, którzy są blisko Kościoła, m.in. do Ojca Świętego Franciszka i prof. Wandy Półtawskiej. Ona nam odpisała własnoręcznie. Wysłała też swoją książkę Rekolekcje beskidzkie. To było dla nas szalenie inspirujące. Dostaliśmy też od księdza, który pracował przy Ojcu Świętym, relikwię św. Jana Pawła II. Ale przyszła pandemia i nasza procedura adopcyjna zaczęła się wydłużać. Nie mogliśmy sami podejmować decyzji, pieczę nad synem miała cały czas rodzina zastępcza. W końcu sprawa w sądzie odbyła się 18 maja – w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Zanim na nią pojechaliśmy, listonosz przekazał nam przesyłkę – książkę córki bł. Jerzego Ciesielskiego pt. Dziękuję, że jesteś. W środku była dedykacja autorki z nadzieją, że jesteśmy szczęśliwymi rodzicami, bo ona adoptowała dwójkę dzieci i jest najszczęśliwsza na świecie. Pojechaliśmy do sądu i na tej pierwszej rozprawie wszystko udało się uzyskać.

Wspieramy się

Jesteśmy przekonani, że naszym działaniom towarzyszył św. Jan Paweł II. Poprosiliśmy w ośrodku, żeby pozwolono nam adoptować kolejne dzieciątko. Chcieliśmy, żeby Piotruś się lepiej rozwijał, a przy rodzeństwie miałby to ułatwione. W grudniu dostaliśmy prezent na święta: dowiedzieliśmy się, że jest dziewczynka, która czeka na dom. Marysia urodziła się 4 czerwca – było to święto Chrystusa Króla, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Procedurę adopcyjną mieliśmy 13 maja, we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Dziękowaliśmy Jej za życie naszej córki. Nie ma możliwości, żeby po ludzku ktoś tak te daty układał.

Za nasze świadectwo adopcyjne wspólnota Rycerzy Kolumba nominowała nas do nagrody Rodziny Roku. To wielkie wyróżnienie. A jeśli nasza historia może kogoś zainspirować, pokazać, że da się tak żyć, że Bóg umacnia, to chcemy się nią dzielić. Adopcja to nie koniec świata, to dopiero początek pięknej przygody. Piotruś przełamuje wszystkie lody, każdego obdarza uśmiechem. Gdy odbywają się koncerty, dzieciaki są ze mną. Wspieramy się razem. Podobnie było w czasie przygody z programem The Voice of Poland. Nasze dzieci też zaczynają przejawiać muzykalność. Muzyka – ten dar od Boga – pozwala mi nasze dzieci usprawniać, uzdalniać. Gdyby nie Pan Bóg i Jego poczynania w stosunku do nas, nie bylibyśmy tu, gdzie dziś jesteśmy. Wierzymy, że świadectwo i wiara są ponad to, co robię muzycznie. Jeśli więc mamy możliwość dzielenia się, to zawsze bardzo chętnie to robimy, bo tym samym pokazujemy, że Jemu można zawierzyć i jest się z tym bardzo szczęśliwym.

Wysłuchała Angelika Kawecka

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

2023-11-14 13:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podkopywanie fundamentu

Rodzina pozwala zrozumieć, że miłość jest darem, tak jak dziecko jest darem. Dlatego tak straszny jest każdy wrogi akt skierowany przeciwko dziecku i nikczemna jest kultura, która na to pozwala – podkreśla dr hab. Witold Starnawski.

Piotr Filipczyk: Ostatnie dekady przynoszą wiele zmian w zakresie patrzenia na tradycyjne wartości, szczególnie w Europie. W publikacji Po co człowiekowi rodzina pisał Pan Profesor o kryzysie. Jak można pokrótce zdefiniować ten kryzys?

Dr hab. Witold Starnawski: To jest kryzys wielostronny i długotrwały, dotyczy różnych kwestii, także samej Europy i tradycji europejskiej. Jednym z jego niepokojących przejawów jest kryzys rodziny. Zawieranych jest coraz mniej małżeństw, a coraz więcej małżeństw się rozpada. Dane są fatalne. Szacuje się, że w Europie, w zależności od badań, obecnie rozpada się jedno na trzy małżeństwa. Młodzi nie chcą zawierać związków małżeńskich, gdyż boją się... rozwodu. Ten lęk dotyczy wszelkich trwałych związków. Kolejną kwestią jest niechęć młodych ludzi do posiadania dzieci. To są skutki tego kryzysu wartości, przez który przechodzi Europa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję