Reklama

Niedziela Podlaska

Pozwól się prowadzić

Biskup Piotr Sawczuk 30 października odwiedził pustelnię Zwiastowania w Poletyłach. Tam przewodniczył Mszy św., podczas której jeden z braci Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich złożył śluby czasowe.

Niedziela podlaska 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Szymanik

Brat Mateusz (drugi od prawej) złożył śluby na ręce swojego przełożonego

Brat Mateusz (drugi od prawej) złożył śluby na ręce swojego przełożonego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brat Mateusz należy do wspólnoty warszawskiej. Zgodnie ze swoim charyzmatem Wspólnoty Jerozolimskie starają się prowadzić życie monastyczne w dużych miastach, w miejscach, gdzie ludzie szczególnie potrzebują świadectwa wiary i życia duchowego. Jednak od 6 lat br. Mateusz za zgodą przełożonych przygotowuje się do życia samotnego. Nowy etap rozpoczął się dla niego ponad miesiąc temu, kiedy przeniósł się do pustelni w Poletyłach. W celu podjęcia próby życia w nowych warunkach na ręce swojego przełożonego br. Jeana-Christopha złożył śluby czasowe na kolejne trzy lata. Ten okres będzie przygotowaniem do złożenia ślubów wieczystych. Jest również czasem wchodzenia w głębszą samotność i milczenie.

Reklama

– Trudno jest powiedzieć, wytłumaczyć na czym to powołanie polega, bo jest tajemnicą także dla mnie. Od wielu lat podążam za pragnieniem, które jest pragnieniem bycia z Bogiem i poświęcenia Jemu siebie w taki sposób, że właściwe człowiek niczego innego już nie potrzebuje. Życie to składa się z modlitwy i prostej pracy w samotności. Umożliwia to trwanie na modlitwie. Droga ta na zewnątrz wydaje się monotonna, jednak każdy dzień jest inny i jest niepodobny do poprzednich. Jest wypełniony szczęściem, ale i trudem. Łączy głębokie szczęście i pewien wysiłek – wyznaje br. Mateusz. Jego najgłębszym pragnieniem jest pozwolić się prowadzić przez Pana Boga coraz głębiej na drodze, którą realizuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie będzie to czas w całkowitej izolacji, ponieważ pustelnia w Poletyłach otwarta jest na przyjmowanie gości z zewnątrz, którzy chcą przeżyć swoje rekolekcje czy też indywidualne dni skupienia.

Pustelnia Zwiastowania w Poletyłach funkcjonuje od 2017 r. Jest miejscem skupienia i modlitwy, wyciszenia oraz medytacji. Związana jest z Monastycznymi Wspólnotami Jerozolimskimi, dla których stanowi miejsce odosobnienia, jednak każdy chętny może tam się udać, aby nabrać i odnowić ducha. Gospodarzem pustelni jest ks. Robert Grzybowski.

Założycielem Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich jest br. Pierre-Marie Delfieux. Po dwuletnim okresie pobytu na pustyni zrozumiał, że prawdziwą pustynią dzisiejszego świata są miasta. Stąd też monastyczna obecność wspólnot w dużych aglomeracjach. Bracia i siostry żyją rytmem miasta. Jednocześnie ich powołanie jest głęboko zakorzenione w całej mniszej tradycji Kościoła. Utrzymują się z pracy wykonywanej na pół etatu. Resztę czasu przeznaczają na trwanie w celi, modlitwę, rozmyślanie i posługi wspólnotowe. Nie są właścicielami mieszkań, lecz wynajmują je lub korzystają z gościnności diecezji. Sercem życia monastycznego jest liturgia. Jest ona podstawowym sposobem mówienia miastu o Bogu. Przez piękno sprawowanej trzy razy dziennie liturgii wspólnoty tworzą pośrodku miasta oazę pokoju, ciszy i modlitwy.

2023-11-07 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasterska wizyta w Kątach

Niedziela podlaska 48/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

Podczas wizytacji wprowadzono relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego

Biskup Piotr Sawczuk w niedzielę 5 listopada wizytował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach. Była to ostatnia wizytacja w dekanacie łochowskim.

Uroczysty ingres biskupa do świątyni odbył się nie tylko przy udziale kapłanów, służby liturgicznej, sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach, ale również w towarzystwie błogosławionych. W progu świątyni miejscowy proboszcz ks. Artur Płachno podał biskupowi do ucałowania relikwie bł. Jerzego Popiełuszki. Natomiast procesja wejścia była jednocześnie wprowadzeniem relikwii bł. Ignacego Kłopotowskiego. Wniosły je jego duchowe córki – siostry Loretanki. Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym miejscu obok relikwii św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję