Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwierćwiecze posługi chorym

Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie w tym roku świętuje 25-lecie działalności.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Cieszyn

Monika Jaworska

Uczestnicy obchodów jubileuszowych

Uczestnicy obchodów jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną we franciszkańskim kościele Świętego Krzyża w Cieszynie. Celebrowali ją: kapelan cieszyńskiego hospicjum o. Anioł Zieliński OFM, o. Ireneusz Toczydłowski, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu ks. Marek Kujawski oraz kapelan Hospicjum Żywieckiego ks. Marcin Suchanek. – Podstawą działalności hospicjum są dwa słowa – miłość bliźniego – nie tylko w sensie uczucia, ale i poświęcenia swojego życia dla drugiego. Widzimy te słowa w ofierze krzyżowej. Dziękujemy za ludzi, że przez ćwierćwiecze wprowadzali w życie niełatwe słowa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości nad tę, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – mówił w kazaniu o. A. Zieliński OFM.

Reklama

Dalsza część odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. Odczytano listy gratulacyjne i wręczono podziękowania osobom i instytucjom wspierającym hospicjum. Wśród wyróżnionych znalazła się „Niedziela”. Prezes Joanna Sobieska-Skoneczny jest związana z hospicjum od początku. – Pierwsza myśl o pracy w hospicjum pojawiła się u mnie, gdy chodziłam do liceum medycznego. Gdy się dowiedziałam, że w Cieszynie powstaje hospicjum, od razu dołączyłam do zespołu. Mottem mojej posługi są słowa usłyszane od pewnego księdza, że wszystko, co robię, to robię dla Chrystusa – powiedziała „Niedzieli” J. Sobieska-Skoneczny, która prowadziła spotkanie z Iwoną Sroczyńską. – Jak mówił św. Paweł, są ci, którzy sieją, pomagają podlewać i ci, którzy dalej prowadzą dzieło, a i tak Pan daje wzrost. Bardzo się cieszę, że to dzieło tak cudownie się rozwija. Kiedyś wydawało mi się to niemożliwe – zauważył ks. Mirosław Szewieczek, który wraz z dr. Tadeuszem Niwińskim oraz teolog ewangelicką Janiną Bruellową zainicjował powstanie hospicjum. – Pamiętajcie o jednym: dobro wraca i to w dwójnasób – zapewniła wolontariuszów wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody uświetnił występ pedagogów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Cieszynie. Uczestnicy otrzymali publikację przygotowaną przez wolontariuszki Dorotę Kanię i Małgorzatę Szklorz. Wolontariusze również na mieście opowiadali przechodniom o hospicjum.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty zarejestrowano w 1998 r. w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Działa jako hospicjum domowe, niosąc pomoc medyczną, psychologiczną i duchową chorym nowotworowo na terenie powiatu cieszyńskiego oraz dzieciom osieroconym. Realizuje też akcje i kampanie hospicyjne. Przy stowarzyszeniu działa magazyn sprzętu medycznego. Kontakt: 797 353 207, cieszynhospicjum@vp.pl.

2023-11-07 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno rodzinnego życia

Niedziela bielsko-żywiecka 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Cieszyn

Monika Jaworska

Marsz na ulicach Cieszyna z 2018 r. Po pandemii musimy do tego wrócić

Marsz na ulicach Cieszyna z 2018 r. Po pandemii musimy do tego wrócić

Jeśli brak zdrowych małżeństw i zdrowych rodzin Kościół słabnie. Jesteśmy teraz tego naocznymi i bolejącymi świadkami. Im mniej w parafiach, w diecezjach czy we wspólnotach małżeństw i rodzin zdrowych, normalnych – tym słabszy jest Kościół – mówił ks. Bogusław Mielec podczas majowej Katechezy w Bazylice.

Wykładowca teologii moralnej z Krakowa 17 maja podejmował temat czwartego przykazania Dekalogu. Tytułem wstępu wyjaśnił związek miedzy życiem według Przykazań a poznaniem samego Boga. – Gdy Bóg mówi do nas czcij ojca i matkę, to znaczy objawia nam siebie, swoją istotę przełożoną na nasze czyny – podkreślił, przywołując m.in. nauczanie kard. Ratzingera i św. Jana Pawła II dotyczące Dekalogu. Katecheza stanowiła przypomnienie biblijnych korzeni czwartego przykazania oraz nauki Katechizmu Kościoła Katolickiego w tym względzie. Powołując się na katechizm, ks. Mielec przedstawił trzy prawdy dotyczące rodziny: małżeństwo i rodzina jest wyraźnie planem Boga dla ludzi, bez małżeństwa i rodziny nie jest możliwe żadne ludzkie społeczeństwo, a po trzecie – każdy z członków rodziny ma swoje prawa i obowiązki. – Bóg nam stopniowo objawiał, że sam jest wspólnotą Osób. Skoro my jesteśmy do Niego podobni, to nigdy nie staniemy się sobą, czyli osobami zaplanowanymi, wybranymi przez Boga do życia bez tych podstawowych więzi, które zaczynają się w małżeństwie, a potem są kontynuowane w rodzinach – mówił ks. Mielec, wskazując pozytywne przykłady piękna rodzinnego życia.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Ćwierć wieku temu powstał kościół w Szklarce Radnickiej

2025-12-15 17:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Szklarka Radnicka

Kościół filialny

Wojciech Bujak

Podczas jubileuszu biskup poświęcił pamiątkową tablicę

Podczas jubileuszu biskup poświęcił pamiątkową tablicę

Ćwierć wieku temu powstał kościół filialny w Szklarce Radnickiej, która należy do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radnicy. Jubileusz świętowano 12 grudnia podczas Mszy św pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego.

Jubileusz kościoła filialnego w Szklarce Radnickiej był okazją do dziękczynienia zarówno za ludzi, którzy ćwierć wieku temu podjęli trud jego budowy, jak i za tych, którzy przez ostatnie 25 lat troszczyli się o tę świątynię i za tych, którzy robią to także dziś – duszpasterzy parafii i świeckich. - To budowla sakralna wzniesiona nie przed wiekami na chwałę Bożą, ale w ostatnich latach jako miejsce spotkania i wsłuchiwania się w głos Boga, ale także miejsce przemiany ludzkiego serca. Chcemy podziękować naszą modlitwą za tych, którzy podjęli odważną decyzję o budowie kościoła, za tych, którzy przez 25 lat troszczyli się o nią i troszczą się także dzisiaj, że jej wygląd zewnętrzny i wnętrze są imponujące – zauważył w homilii bp Lityński. - Ta świątynia, ale też gromadząca się tutaj wspólnota ma swoją patronkę Matkę Kościoła – przypomniał pasterz diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję