Reklama

Niedziela w Warszawie

Wspólnota rodzin

Parafia św. Jozafata to bardziej kameralna wspólnota niż wielki ośrodek duszpasterski. Coraz większą rolę odgrywają w niej rodziny, której duszpasterstwo powstało jako owoc Synodu o synodalności.

Niedziela warszawska 45/2023, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum WR

Kościół św. Jozafata przy ul. Jerzego Waldorffa 1

Kościół św. Jozafata przy ul. Jerzego Waldorffa 1

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia została erygowana 5 kwietnia 1922 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Jej patronem jest św. Jozafat Kuncewicz, który urodził się około 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim w prawosławnej rodzinie mieszczańskiej. Świadectwo o św. Jozafacie dał papież Pius XI w swojej encyklice z 1923 r., pisząc tak: „Nikt chyba nie wsławił bardziej imienia Słowian wschodnich, nikt bardziej nie przyczynił się do zbawienia tych ludów, jak właśnie ów pasterz i apostoł, zwłaszcza gdy swą krew przelał za jedność świętego Kościoła”. Natomiast św. Jan Paweł II nazwał św. Jozafata Kuncewicza „apostołem pojednania”.

Duszpasterstwo rodzin

Święty Jan Paweł II podkreślał, że „poprzez rodzinę toczą się dzieje człowieka, dzieje zbawienia ludzkości”. W kontekście zwołanego przez papieża Franciszka Synodu o synodalności w parafii św. Jozafata zrodziła się idea powołania duszpasterstwa rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zaczynaliśmy od dwóch małżeństw, obecnie jest pięć rodzin i zgłaszają się kolejne – mówi Mateusz Małkowski, uczestnik wspólnoty.

Rodziny gromadzą się na pogłębionych katechezach teologicznych i filozoficznych rozważaniach w 3. niedzielę miesiąca. W tym czasie dzielą się również swoimi przeżyciami i doświadczeniami oraz powierzają swoje sprawy Panu Bogu.

Reklama

W planach wspólnoty jest również zaangażowanie w te działania najmłodszego pokolenia. – Przygotowaniem naszych rozważań zajmuje się ksiądz proboszcz. Wpierw jednak konsultuje z nami, o czym chcielibyśmy porozmawiać – mówi Małkowski.

Członkowie wspólnoty doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzina jest przyszłością Kościoła i świata.

Duszpasterstwo parafialne

Na terenie parafii nie ma żadnej szkoły podstawowej, jednak jest duże liceum ogólnokształcące, w którym uczy religii dwoje katechetów. W ramach dzieła duszpastersko-katechetycznego księża głoszą kazania oraz organizują rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Prowadzą także roczne przygotowanie do I Komunii św. dla dzieci i dla rodziców oraz dwuletnie przygotowanie do bierzmowania.

W grupach parafialnych odbywa się także regularna formacja dorosłych. – Działają u nas dwa kółka różańcowe, Legion Maryi, Wspólnota Krwi Chrystusa czy grupy rodzin – mówi ks. prał. dr Andrzej Kowalski, proboszcz parafii.

Od kilku lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca ksiądz proboszcz wygłasza też w kościele konferencje dostępne dla wszystkich chętnych. Tematyka ostatniego cyklu oparta była na encyklice Jana Pawła II „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”.

Parafia sprawuje także katolicką posługę pogrzebową na Cmentarzu Wojskowym, który jest cmentarzem komunalnym.

Poza tym opieką sakramentalną objęty jest też szpital onkologiczny przy ul. Szamockiej, w którym jest 250 łóżek. Oprócz nagłych wezwań do umierających, w każdy wtorek i piątek duszpasterze odwiedzają chorych we wszystkich salach, a w sobotę wieczorem sprawują Eucharystię w szpitalnej kaplicy.

2023-10-30 18:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: w środę pogrzeb o. Andrzeja Koprowskiego SJ

[ TEMATY ]

Warszawa

pogrzeb

Margita Kotas

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Andrzeja Koprowskiego SJ, zasłużonego jezuity, twórcy redakcji programów katolickich w Polskim Radio i TVP oraz współtwórcy Katolickiej Agencji Informacyjnej, odbędą się w środę 3 lutego. O. Koprowski zmarł 29 stycznia w wieku 81 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61) Mszą świętą w środę 3 lutego o godz. 10.30. Kondukt żałobny do grobowca Ojców Jezuitów wyruszy sprzed IV bramy Cmentarza na Powązkach o godz. 12.30.
CZYTAJ DALEJ

Ceuta po najeździe migrantów: wkrótce ruszy procesja z figurą Matki Bożej

2026-08-04 16:48

[ TEMATY ]

procesja

figura

Ceuta

najazd migrantów

Matki Bożej

PAP

Najazd migrantów w hiszpańskiej miejscowości Ceuta

Najazd migrantów w hiszpańskiej miejscowości Ceuta

Po kryzysie migracyjnym Ceuta zwraca się do swojej patronki, Matki Boskiej Afrykańskiej. 5 sierpnia katolicy przejdą ulicami miasta za figurą Maryi. Procesja, mająca wielowiekową tradycję, w tym roku nabiera szczególnego wydźwięku. Zaledwie kilka dni po tym, jak Ceuta znalazła się na ustach wszystkich z powodu kryzysu migracyjnego, który dotknął hiszpańską enklawę, miasto przygotowuje się do przeżycia jednego z najważniejszych momentów w swoim kalendarzu religijnym.

W najbliższą środę, 5 sierpnia, Ceuta odda hołd swojej patronce, Matce Boskiej Afrykańskiej, w wielkiej procesji, w której wezmą udział wierni, władze cywilne i wojskowe, duchowni oraz lokalne bractwa. Całe miasto przygotowuje się do tej uroczystości od kilku tygodni. Procesji towarzyszyć będzie zespół muzyczny Banda Nuestra Señora de la Paz z Malagi, a po raz pierwszy zabrzmi nowa pieśń „Salve”, skomponowana specjalnie ku czci Matki Boskiej Afrykańskiej. Ponad siedemdziesięciu costaleros, tragarzy odpowiedzialnych za niesienie ciężkiej platformy procesyjnej, uczestniczyło już w próbach na ulicach Ceuty.
CZYTAJ DALEJ

Kościół we Francji szykuje się na falę nowych katechumenów

2026-08-05 14:31

Ks. Zbigniew Chromy

Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Biskupi prowincji kościelnej Paryża opublikowali dokument roboczy („Instrumentum laboris”) przygotowujący Prowincjonalne Zgromadzenie Kościelne, które w latach 2026-2027 będzie poświęcone młodym i dorosłym proszącym o chrzest oraz nowo ochrzczonym i bierzmowanym. Dokument ma pomóc wspólnotom odpowiedzieć na bezprecedensowy wzrost liczby katechumenów we Francji.

74-stronicowy tekst, zatwierdzony przez biskupów i podpisany przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha, jest owocem konsultacji przeprowadzonych wśród blisko 46 tys. osób działających w 4850 zespołach. Będzie podstawą obrad trzech sesji zgromadzenia zaplanowanych od października 2026 r. do maja 2027 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję