Reklama

Niedziela Kielecka

Uczczą patrona

Biskup Jan Piotrowski 10 listopada o godz. 10 poświęci w bazylice katedralnej w Kielcach obraz św. Karola Boromeusza, patrona kościoła na Karczówce.

Niedziela kielecka 43/2023, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Jacek Rzodeczko

Obraz św. Karola Boromeusza

Obraz św. Karola Boromeusza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty ten 400 lat temu uratował Kielce od zarazy. Poświęcenie obrazu odbywa w związku z 400-leciem zakończenia epidemii w kluczu kieleckim biskupów krakowskich w latach 1622-24. Wówczas biskup krakowski Marcin Szyszkowski modlił się o ustanie epidemii za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza, obiecując wybudowanie kościoła pod jego wezwaniem jako wotum dziękczynne. Odpowiedni dokument o fundacji kościoła biskup Szyszkowski wystawił w Kielcach 2 maja 1624 r. po zakończeniu epidemii.

Na pamiątkę fundacji kościoła 2 maja 2024 r., poświęcony w bazylice katedralnej obraz św. Karola Boromeusza, zostanie przeniesiony do wyremontowanego drewnianego kościoła na Białogonie (miejscowości związanej z górnictwem i hutnictwem). Świątynia ta została zbudowana w latach 1917-18 i erygowana 12 kwietnia 1918 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obraz św. Karola Boromeusza, który powstał w 2023 r., swoją kompozycją nawiązuje do wizerunku znajdującego się w kościele Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, w kaplicy Lubomirskich, dedykowanej świętemu arcybiskupowi Mediolanu. Wizerunek z Niepołomic sprowadzono z Włoch. Autor oryginału malowidła pochodzącego sprzed 1604 r. jest nieznany. Autorką kopii namalowanej z mojej inicjatywy jest Monika Tarnowska-Reszczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, nauczyciel akademicki m.in. w Akademii Krakowskiej im. A.F. Modrzewskiego, a także doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.

Obraz ukazuje postać mężczyzny z profilu w ujęciu do pasa, ubranego w czerwony mucet na rokiecie (komży), ze złożonymi na piersiach rękami do modlitwy. Postać świętego zwrócona jest w lewo w stronę krucyfiksu, na którego podstawie widzimy wyobrażenie czaszki Adama. Na stole przy krucyfiksie leży modlitewnik, a obok stoi klepsydra. Nad głową św. Karola Boromeusza widać świetlisty trójkąt z umieszczoną na nim sentencją: SIC LUCEAT LUX VESTRA CORAM HOMINIBUS (Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi). Cytat ten pochodzi z Ewangelii św. Mateusza. Za postacią św. Karola Boromeusza widnieje nowy element – zespół architektoniczny z kościołem św. Karola Boromeusza (fundacji bp. Marcina Szyszkowskiego) i klasztorem bernardynów na Karczówce. Poniżej naszkicowany został plan topograficzny miejscowych szybów górniczych. Kompozycje te, odwzorowane zostały z pochodzącego z 1784 r. miedziorytu Karczówki Jana Filipa Carosiego.

Obraz wykonano w technice olejnej na podobraziu z płótna lnianego, rozpiętego na krosnach o wymiarach 71 x 81 cm. Dzięki talentowi wybitnej polskiej artystki – włoski oryginał malarski wzbogacony został o kielecki element architektoniczny i umiejętnie przetransponowany stylistycznie na nasz rodzimy grunt.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O kapłanie, który pokochał Słowik

Niedziela kielecka 13/2026, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

wspomnienie kapłana

Archiwum Diecezji

Ks. Antoni Źrałek jako kanclerz Kurii w Kielcach

Ks. Antoni Źrałek jako kanclerz Kurii w Kielcach

Z okazji zbliżającego się Wielkiego Czwartku, pamiątki ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, przypominamy postać ks. Antoniego Źrałka, który posłuchał rady przyszłego papieża i wybudował kościół w podkieleckim Słowiku.

W czerwcu 1919 r. ks. prał. Achilles Ratti (późniejszy Pius XI) gościł w Kielcach u bp. Augustyna Łosińskiego. 16 czerwca po uroczystym obiedzie wraz z bp. Łosińskim i m.in. jego ówczesnym sekretarzem ks. Antonim Źrałkiem „udał się konnym powozem na przejażdżkę do Słowika”. Przyszłego papieża miała zauroczyć dolina Bobrzy, w związku z czym wyraził życzenie, aby „ten miły zakątek stał się jeszcze piękniejszym przez wybudowanie w lesie jakiejś kaplicy, w której wczasowicze i letnicy mogliby oddawać chwałę Stwórcy świata i przyrody”. Następnie kard. Ratii pobłogosławił okolicę. Naoczny świadek ks. Źrałek potraktował te słowa jako osobiste zobowiązanie, z którego się wywiązał. Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus stoi wśród sosen na wzgórzu, a jego budowniczy i w znacznej części fundator spoczywa obok świątyni. Na grobie zawsze palą się znicze i są świeże kwiaty. Jego imię nosi od 1979 r. niewielka ulica na Słowiku prowadząca do tamtejszego kościoła parafialnego. Ale po kolei.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję