Reklama

Z życia diecezji

29 maja w kawiarni "Pod Aniołami" przy parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze zakończyły się wznowione po kilku latach "Dialogi dla narzeczonych". W tym nietypowym kursie przedmałżeńskim wzięło udział 25 par.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczory dla zakochanych

Dialog podstawą

Kurs rozpoczął się na początku kwietnia i trwał 9 tygodni. Spotkania prowadzili ks. Dariusz Orłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz Mariola i Piotr Narowscy wraz z innymi małżeństwami związanymi z Ruchem Spotkań Małżeńskich. Podczas coczwartkowych spotkaniach uczestnicy zapoznawali się z różnorodną tematyką dotyczącą życia małżeńskiego, przedstawianą przez małżeństwo w formie świadectwa oraz podsumowywaną przez kapłana. - Wyższość tego typu kursu - mówi ks. D. Orłowski - polega na tym, że w czasie każdego spotkania proponowana jest także forma dialogu dla narzeczonych. Nie są oni już biernymi uczestnikami, ale angażują się w rozmowę na określony temat. W czasie spotkania kończącego kurs uczestnicy podkreślali, że temat małżeństwa przemaglowano z wszystkich stron. W wypowiedziach jak refren powtarzano, że dialogi dały narzeczonym potężną broń, a mianowicie wyrobiły nawyk rozmowy i wyszukiwania dla niej czasu. W natłoku zajęć zapominają oni, jak wszyscy zresztą, o rzeczach ważnych. Brak komunikacji powoduje nieporozumienia, których łatwo można byłoby uniknąć. Innym wartym podkreślenia elementem spotkań były świadectwa samych małżonków, do których zawsze można było zwrócić się z pytaniem i wątpliwością.
Ks. D. Orłowski na ostatnim spotkaniu jeszcze raz podkreślił, że sakrament małżeństwa jest szczególnym sakramentem, którego szafarzami są sami małżonkowie. Kapłan w nim uczestniczący jest świadkiem ze strony Kościoła i błogosławi ten związek. Uwrażliwiał narzeczonych, aby z takim samym zaangażowaniem wchodzili w planowanie ślubu, jak i późniejszego wesela. - Macie duży wpływ na to, co będzie się działo w czasie waszych zaślubin. To od was zależy, jakie będą czytania, jaka będzie panować atmosfera wśród zebranych gości, czy znajdziecie czas na przekazanie znaku pokoju bliskim i podziękowanie rodzicom i jak w czasie liturgii będzie wyglądał śpiew. Nie musicie być wcale biernymi obserwatorami, to wy jesteście w centrum tych wydarzeń - mówi do narzeczonych ks. D. Orłowski.
W kursie wzięli udział głównie studenci i absolwenci związani z duszpasterstwem akademickim. W planach jest organizowanie takiego kursu raz do roku na wiosnę w którymś z zielonogórskich duszpasterstw akademickich. Najbliższe plany to poprowadzenie "Wieczorów weekendowych" dla narzeczonych w Domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.

Magdalena Kozieł

Majówka dla nauczycieli i pracowników oświaty

Spotkanie w cieniu dębów

"Gdy szukasz Boga, popatrz na kwiaty, popatrz na góry i ciemny las..." - śpiewamy w jednej z pieśni. Majówka dla nauczycieli i pracowników oświaty, zorganizowana dzięki staraniom ks. Tadeusza Wołoszyna i życzliwości nadleśniczego Jerzego Borysiewicza, była okazją do takich właśnie refleksji. Odbyła się ona 25 maja w lesie w okolicach Obiszowa.
Zgromadzili się na niej nie tylko nauczyciele i pracownicy oświaty rejonu głogowskiego, lecz również kapłani, władze miasta i powiatu. Na spotkaniu byli obecni starosta powiatu głogowskiego - Elżbieta Urbanowicz-Przysiężna i prezydent Zielonej Góry - Bożena Ronowicz. W "leśnej świątyni" przywitał wszystkich zgromadzonych gospodarz - nadleśniczy Jerzy Borysiewicz, życząc, aby kontakt z naturą pozwolił wszystkim pełniej dostrzec wspaniałość opus Dei (dzieła Bożego).
Nabożeństwo majowe poprowadził ks. dziekan Zbigniew Walaszek, a swoją refleksją związaną z pobytem w miejscach objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie i La Salette podzielił się z zebranymi ks. kan. Stanisław Jaworecki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. Następnie wystąpiły: zespół "Jaczowiacy" oraz zespół folklorystyczny "Radocha".
Dźwięki myśliwskich sygnałów oznajmiły wszystkim przybycie dostojnego gościa - bp. Adama Dyczkowskiego, któremu towarzyszył prezydent Głogowa - Zbigniew Rybka. Ksiądz Biskup wyraził radość z kolejnego spotkania z nauczycielami rejonu głogowskiego. Kolejny raz powtórzył swoje zapewnienie o życzliwości i szacunku, jakim darzy ludzi tej profesji.
Zebrani zgromadzeni wokół ogniska płonącego w indiańskim wigwamie zajęli się degustacją pieczonego dzika, wymianą wrażeń i refleksją oraz radosnym śpiewem starego i nowszego repertuaru. Nie obyło się w czasie biesiady bez wspomnień i wzruszeń. Na niebie pojawiły się już pierwsze gwiazdy, gdy Apel Jasnogórski kończył to nastrojowe spotkanie. Po raz kolejny usłyszeliśmy dźwięki sygnałówek myśliwskich, którymi uczniowie Technikum Leśnego dali znak rozstania. Zapanowała cisza i pozostała w sercach nadzieja na kolejne spotkanie, tym razem podczas 66. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli na Jasną Górę.

Joanna Mielczarek

Joanna Mielczarek - nauczycielka języka polskiego w ZSR w Głogowie

Jednym zdaniem

29 maja bp Adam Dyczkowski poświęcił ołtarz w kościele pw. Józefa Oblubieńca w Chlebowie i nadał ks. Czesławowi Zawadzie, proboszczowi parafii tytuł kanonika z przywilejem rokiety i mantoletu.

31 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski rozesłał diakonię animatorską Kościoła Domowego do posługi w czasie wakacji.

W dniach od 31 maja do 1 czerwca odbyła się XIV Piesza Pielgrzymka ze Zbąszynka do Rokitna.

1 czerwca bp Adam Dyczkowski wziął udział w dziękczynnej Mszy św. w Pniewach z okazji konizacji św. Urszuli Ledóchowskiej.

1 czerwca klub "Arka" w Zielonej Górze zorganizował zabawę z okazji Dnia Dziecka. Atrakcją spotkania były pokazy Bractwa Rycerskiego.

2 czerwca w Zielonej Górze rozpoczął się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach", w ramach którego odbyły się nabożeństwa ekumeniczne w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i u chrześcijan baptystów.

Od 2 do 8 czerwca Studencki Klub "Karton" i Świetlica Marzeń przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze zorganizowały akcję "Ty - dzień Dziecka", która obejmowała występy kabaretów, imprezy taneczne i koncerty. Dochód przeznaczony będzie na wyjazdy wakacyjne wychowanków świetlicy.

3 czerwca bp Adam Dyczkowski poświęcił nową fabrykę dźwiękoszczelnych paneli Rockwoolu w Cigacicach.

7 czerwca w Wyższym Seminarium Duchowym w Paradyżu odbyło się czuwanie z okazji Zesłania Ducha Świętego.

7 czerwca w kościele pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku odbył się dzień skupienia dla członków Akcji Katolickiej.

8 czerwca w kościele pw. św. Henryka w Sulęcinie bp Adam Dyczkowski ustanowił nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

8 czerwca bp Adam Dyczkowski uczestniczył w Mszy św. z okazji 30-lecia kapłaństwa ks. dziekana prał. Mieczysława Ruty, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił w kościele nowe witraże.

Zaproszenia

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu zaprasza na wznowioną po 85 latach pieszą pielgrzymkę z Otynia do Klenicy z Figurą Matki Bożej. Rozpoczęcie 1 lipca Mszą św. o godz. 8.00. Zapisy przyjmowane są do 30 czerwca w parafii w Otyniu, tel. (0-68) 355-07-44.

6 lipca o godz. 12.00 w bazylice mniejszej w Rokitnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji integracji pokoleń Kresowian, na którą zaprasza kustosz sanktuarium ks. kan. T. Kondracki oraz Świebodziński Związek Kresowian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski podziękował papieżowi za beatyfikację ks. Rapacza

2024-06-27 14:52

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Ks. Michał Rapacz

ks. Paweł Rytel-Andrianik, @VaticanNewsPL

To była potrzeba serca - podziękować Ojcu Świętemu za jego decyzję o tym, aby wynieść do chwały ołtarzy Czcigodnego Sługę Bożego ks. Michała Rapacza - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w środę 26 czerwca spotkał się z papieżem Franciszkiem. Wraz z delegacją wręczył papieżowi obraz nowego błogosławionego.

„Mam nadzieję, że Ojciec Święty będzie także dzięki temu obrazowi mógł częściej swoje intencje i intencje całego Kościoła wznosić do Pana Boga, także za przyczyną naszego bohaterskiego kapłana męczennika” - podkreślił abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi a kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, złożonej z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa, a także z ekspertyz zewnętrznych, wydał dekret, w którym stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca, a rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej, dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Co więcej na swej posesji ustawiła skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Zakopane: pożegnanie ks. Stanisława Szyszki, honorowego obywatela stolicy polskich Tatr

2024-06-27 20:42

[ TEMATY ]

pogrzeb

Zakopane

commons/wikimedia.pl

Był pierwszym proboszczem parafii św. Krzyża i jego budowniczym, współorganizował wizytę św. Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Był honorowym obywatelem tego miasta. 26 i 27 czerwca odbyły się w stolicy polskich Tatr uroczystości pogrzebowe ks. prałata Stanisława Szyszki.

W drugim dniu uroczystości przewodniczył im kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej i bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz. Kard. Dziwisz powiedział, że ks. Stanisław Szyszka był wrażliwy na sprawy Kościoła, archidiecezji i ojczyzny. - Niech się modli dalej, w inny sposób, za prezbiterium krakowskie, o nowe powołania kapłańskie, o Polskę, aby była wierna Chrystusowi, żeby nie schodziła z tej drogi - zaznaczył hierarcha z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję