Reklama

Niedziela Legnicka

Słowa, które trzeba usłyszeć

– Zaczęło się banalnie. Podczas jednego ze spotkań na warsztatach terapii zajęciowej w Lwówku Śląskim, Magdalena powiedziała do mnie: pani Jadziu, ja piszę wiersze, chciałaby pani je przeczytać?

Niedziela legnicka 39/2023, str. VI

[ TEMATY ]

poezja

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Okładka tomiku wierszy Magdy

Okładka tomiku wierszy Magdy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I tak się to zaczęło – mówi Jadwiga Drużga, pracująca w warsztatach, opiekująca się Magdaleną Burniak. Owocem tej rozmowy stał się tomik wierszy wydany w tym roku w Pile.

Radosna Magda

Magdalena mieszka we Włodzicach Wielkich. Urodziła się z Zespołem Downa. Choć problemy z nim związane, zwłaszcza choroby towarzyszące, dają znać o sobie często, Magda nie straciła radości i chęci życia. Lubi tańczyć i śpiewać, słuchać muzyki, pasjonuje się literaturą. Kocha zwierzęta. Co więcej, otrzymała wielki dar, jakim jest umiejętność przelewania swoich myśli, uczuć, wiary, w słowa. Tak powstały jej wiersze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomik

Jej twórczość, która była ukrywana przez długi czas, wreszcie ujrzała światło dzienne w postaci tomiku pt. Natchnienie. Wiersze ocalone.

Reklama

– Kiedy po raz pierwszy jej wiersze trafiły w moje ręce, miałam problem z ich odczytaniem. Magda ma bowiem specyficzny charakter pisma. Jednak udało się. I tak trafiły one w moje serce i tam pozostały na długi czas – mówi Jadwiga. Jednak przyszła pandemia, pojawiły się problemy zdrowotne Magdy, trzeba było zatem poczekać. – Ta przerwa spowodowała, że nie mogłam znaleźć spokoju. Pojawiła się myśl, że nie można tak tego zostawić – mówi Jadwiga. Dzięki interwencji z góry (p. Jadwiga jest o tym przekonana w 100%) pojawiły się osoby, które wsparły pomysł wydania wierszy drukiem. – Kiedy znowu spotkałyśmy się, zapytałam wprost: – Chciałabyś mieć swój własny tomik wierszy? Magda odpowiedziała bez namysłu: – Oczywiście, że tak! – kontynuuje opiekunka. I oto jest.

Wiersze

Wielkim zaskoczeniem dla bliskich Magdy było to, że ona pisze wiersze. Nie wiedzieli o tym. Były pisane do szuflady, jak to często się zdarza. – Kiedy tomik wierszy przyjechał z drukarni, ten moment był wielkim świętem dla wszystkich. Rodzina Magdy zamówiła Mszę św., a potem spotkaliśmy się w gronie bliskich i przyjaciół. Było wiele wzruszeń, no i oczywiście, czytanie wierszy – wspomina Jadwiga.

Wiele z tych wierszy powstało w momencie największego bólu związanego z chorobą, z cierpieniem. Jak mówi Magda, to cierpienie pomaga jej znieść sam Jezus, który w tych chwilach trzyma ją za rękę. – To właśnie pięknie opisuje Magda. Wiersze zawierają historię energii, światła, muzyki, słowa, piękna. Wiele osób, które się z nimi zetknęło mówi, że one poruszają, są drogą do medytacji, kontemplacji i rozmowy z Bogiem – podkreśla Jadwiga.

Gratulacje

Tomik wierszy można zamówić w wydawnictwie Media Zet w Pile, bądź skontaktować się z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim.

Zatem gratulujemy Magdzie, jej bliskim i przyjaciołom. I czekamy na ciąg dalszy.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak i na Ziemi

Niedziela rzeszowska 46/2015, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

poezja

Piotr Kordyś

Wiersze ks. Tomasza Nowaka czytał aktor Jacek Lecznar

Wiersze ks. Tomasza Nowaka czytał aktor Jacek Lecznar
Każdy, kto cokolwiek pisze, a tym bardziej publikuje i organizuje spotkania autorskie, w jakimś sensie komunikuje innym, że ma coś do powiedzenia. Jest w tym trochę pychy. Za nią bardzo państwa przepraszam” – tymi słowami ks. Tomasz Nowak przywitał zebranych na wieczorze poetyckim, w czasie którego zaprezentował wiersze z najnowszego tomiku pt. „Tak i na Ziemi”.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczna śmierć proboszcza w drodze na wizytę duszpasterską

2026-02-08 11:21

[ TEMATY ]

śmierć

kapłan

wypadek

Sołectwo Barcikowo/FB

W wyniku wypadku drogowego w sobotę śmierć poniósł ks. Mirosław Pękała, wieloletni proboszcz parafii Św. Katarzyny i Św. Anny w Cerkiewniku (archidiecezja warmińska). Duchowny miał 67 lat.

Do zdarzenia doszło około godz. 12.30 na drodze krajowej nr 51 w okolicach Cerkiewnika. Jak wynika z wstępnych ustaleń policji w Olsztynie, prowadzonej pod nadzorem prokuratury, samochód osobowy kierowany przez 67-latka, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu Volvo. Siła uderzenia w bok pojazdu była znaczna - obaj kierowcy zostali przewiezieni do szpitala.
CZYTAJ DALEJ

Zachwyć się niebem. Odpust ku czci św. Doroty

2026-02-08 15:30

Marcin Cyfert

Odpust w parafii pw. śś. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu

Odpust w parafii pw. śś. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu

Niech odpust św. Doroty budzi w nas na nowo zachwyt nad niebem, niech pomaga nam cieszyć się z tego daru życia wiecznego, który mamy. Niech utwierdza nas w niezachwianej pewności, że Chrystus przynosi nam życie wieczne – mówił w kościele pw. śś. Stanisława, Doroty i Wacława ks. Jan Inglot.

Ks. Inglot przewodniczył Mszy św. odpustowej i pobłogosławił przynoszone na uroczystość jabłka W homilii zadał pytanie, jakie padło podczas jednego z wywiadów z Robertem Lewandowskim, o wiarę w życie wieczne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję