Reklama

Niedziela Sandomierska

Zatroskani o wychowanie

W bazylice katedralnej w Sandomierzu, 2 września przed nowym rokiem szkolnym, odbyło się doroczne spotkanie katechetów.

2023-09-05 14:53

Niedziela sandomierska 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W naszej diecezji posługuje 602 katechetów

W naszej diecezji posługuje 602 katechetów

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali przybyli na kongregację kapłani. – Na początku roku szkolnego katecheci diecezji sandomierskiej spotykają się z Biskupem Ordynariuszem i jego współpracownikami z Kurii Diecezjalnej na tzw. kongregacji katechetycznej. Spotkanie to ma podwójny wymiar. Po pierwsze, chcemy się modlić w intencji dzieci i młodzieży oraz ich formatorów. Po drugie, nasze spotkanie jest okazją do wymiany opinii i doświadczeń oraz daje możliwość przedstawienia priorytetów na nowy rok nauki. W czasie uroczystej Eucharystii katecheci, którzy rozpoczynają pracę w naszej diecezji, składają uroczyste Wyznanie wiary wobec biskupa diecezjalnego. W ten sposób wybrzmiewa prawda, że każdy katecheta zostaje posłany do nauczania przez biskupa, w jego imieniu i w łączności z nim – powiedział ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego. Następnie zebrani mogli wysłuchać wykładu Magdaleny Kadziak i Piotra Abramczyka pt. Wzmacnianie więzi międzyludzkich w pracy katechetycznej. Ostatnim punktem spotkania były informacje dotyczące pracy duszpasterskiej w nowym roku duszpasterskim i katechetycznym.

W diecezji sandomierskiej katechizują 602 osoby. Prawie połowa z nich to katecheci świeccy. Nauczający religii, aby mógł skutecznie formować innych musi sam podlegać stałej formacji. Stąd katecheci mają obowiązek uczestniczyć w rekolekcjach, jesiennym i wiosennym dniu skupienia oraz w warsztatach organizowanych przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego. W ten sposób podnoszą również swoje kwalifikacje pedagogiczne.

– W czasie spotkania katecheci wysłuchli wykładu na temat budowania więzi międzyludzkich między nauczającymi a wychowankami. Bez tych więzi katechizacja nie ma sensu. Stanie się bowiem tylko suchym podawaniem informacji. Skuteczne przekazywanie wiary ostatecznie prowadzi do nawiązania relacji z Bogiem. Aby katecheta mógł do tego doprowadzić, potrzebuje najpierw sam nawiązać dobre relacje ze swoimi uczniami. W czasie spotkania zastanawiano się także nad tym, jak rozwijać duszpasterstwo powołaniowe i jak pomóc młodzieży odczytywać głos życiowego powołania. To jeden z priorytetów w pracy na najbliższy rok katechetyczny – mówił ks. Kopeć.

Katecheci swoją pracą i obecnością wspierają wysiłki rodziców i całego grona pedagogicznego w trudzie wychowywania młodego pokolenia. – Wiele osób związanych z oświatą zwraca uwagę na problem kondycji psychicznej młodego człowieka. Młodzież coraz częściej cierpi na depresję, podejmuje próby samobójcze i wykazuje działania autodestrukcyjne. Cały wysiłek katechetów zmierza również ku temu, by razem ze specjalistami pomagać przezwyciężać te kryzysy – podkreślał ks. Adam Kopeć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: morowy Krzyż Karawaka postawiono przed wejściem do katedry

[ TEMATY ]

krzyż

Sandomierz

PAP

Morowy Krzyż Karawaka postawiony został dzisiaj przed wejściem do sandomierskiej bazyliki katedralnej. Uroczystego poświęcenia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz, który był inicjatorem przedsięwzięcia.

W poświęceniu udział wzięli księża na czele z ks. prał. Zygmuntem Gilem, proboszczem parafii oraz schola, która zaśpiewała Vexilla regis. Na krzyżu umieszczone są pierwsze litery aktów strzelistych, z którymi ludzie zwracali się do Boga w sytuacjach zagrożenia życia.

CZYTAJ DALEJ

Kochaj jak Ojciec Pio

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 50-51

[ TEMATY ]

O. Pio

Niedziela Młodych

Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

Wciąż fascynuje, rodzi kontrowersje, wzbudza ciekawość. Jeden z najciekawszych ludzi XX wieku. Choć niemal całe życie spędził w jednym miejscu, choć nie zdobywał tytułów naukowych, choć nie piął się po szczeblach kariery. Jego misja to miłość – do Pana Boga i człowieka. Jej podporządkował swoje życie, które rozciągnął między ołtarz i konfesjonał. A w tym czasie w świecie trwały dwie wojny, zmieniał się obraz państw

Święty Ojciec Pio. Kapucyn, mistyk, stygmatyk. Przyjeżdżali do niego z całego świata – zwyczajni, prości ludzie, artyści, księża. Ci, którzy chcieli zmienić swoje życie, nawrócić się, i ci, którymi kierowała jedynie ciekawość. A on przez 52 lata trwania w konfesjonale widział ich jakby od środka. Potrafił rozpoznać prawdziwe intencje. Był jak ojciec, który albo przytula i pociesza, albo nie szczędzi ostrych napomnień. To przy konfesjonale nawróciły się tysiące ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki; Z. Ziobro chce uchylenia nakazu zapłaty

2023-09-23 09:11

[ TEMATY ]

sąd

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie musiał zapłacić małoletni chłopiec, który nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego, w tej sprawie, który chce uchylenia nakazu zapłaty.

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, mieszkanie, za które należy uregulować dług chłopiec dostał w drodze darowizny od babci kilka lat temu. W jego imieniu przyjęli je wówczas rodzice. W 2018 r. ojciec chłopca zmarł, natomiast trzy lata później matce odebrano prawa rodzicielskie. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej, a jego matka pozostała w mieszkaniu. Kobieta nie regulowała jednak żadnych opłat. W konsekwencji we wrześniu 2021 r. zadłużenie lokalu wynosiło już 14 tys. zł. Do sądu rejonowego trafił pozew o zapłatę. Odpis pozwu i wezwania do spłaty zadłużenia nie dotarły jednak do chłopca. Korespondencja była bowiem wysyłana na adres zamieszkania matki, a opiekunowie prawni dziecka nie zostali powiadomieniu o sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję