Reklama

Porady

Liczy się czas

W statystykach udar jest trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach – przyczyną zgonów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udar jest niebezpieczny również dlatego, że w wielu przypadkach jego skutkiem jest trwała niepełnosprawność chorego.

Niedokrwienny czy krwotoczny?

Potoczne określanie udaru jako „wylew” jest mylące, są bowiem dwa rodzaje udaru – niedokrwienny i krwotoczny. Rozróżnianie ich jest ważne, ponieważ odmienne są ich przyczyny i różne metody leczenia. Udar niedokrwienny występuje znacznie częściej (ok. 80% przypadków), a jego przyczyną jest zablokowanie którejś z tętnic doprowadzających krew do mózgu. Takie „odcięcie zasilania” do części mózgu powoduje obumieranie komórek. Udar krwotoczny natomiast występuje wówczas, gdy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, a w konsekwencji do przedostania się krwi do mózgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czego się wystrzegać?

Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Prawidłowe ciśnienie krwi obniża ryzyko udaru aż o 30-40%. Znajomość wartości swojego ciśnienia tętniczego i obowiązujących norm powinna być elementarną wiedzą medyczną każdego dorosłego. Wyniki samodzielnego pomiaru domowym ciśnieniomierzem są wiarygodne pod warunkiem, że przestrzegamy kilku zasad: przed pomiarem odpoczywamy 5 min w pozycji siedzącej, a w jego trakcie nie rozmawiamy i nie poruszamy się. Mankiet ciśnieniomierza umieszczamy na wysokości serca, ramię opieramy stabilnie o stół. Na godzinę przed pomiarem nie palimy papierosów, nie pijemy kawy ani alkoholu. Wynik i datę pomiaru notujemy.

Reklama

Inne czynniki ryzyka udaru – często występujące w połączeniu – to: palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, otyłość, niska aktywność fizyczna, a z chorób: miażdżyca naczyń, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza migotanie przedsionków.

Rozpoznać udar

W Polsce notuje się ok. 70 tys. udarów rocznie. Aby osoba, u której wystąpił udar, szybko otrzymała fachową pomoc, konieczna jest powszechna znajomość objawów. Jednymi z najbardziej charakterystycznych są paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg – te objawy dotyczą zwykle jednej strony ciała. Często u chorego można zaobserwować opadnięty jeden kącik ust. Możliwe są też: nagły i silny ból głowy, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości, a także kłopoty z poruszaniem się czy utrata równowagi. Chory może mieć trudności zarówno z wypowiadaniem się (tzw. mowa bełkotliwa), jak i rozumieniem tego, co mówią inni, może też mieć problemy z widzeniem w jednym lub w obu oczach. Zaobserwowanie niepokojących objawów powinno skłonić osoby z najbliższego otoczenia do wezwania pogotowia (numer 112) i zgłoszenia podejrzenia udaru. Im szybciej chory otrzyma fachową pomoc, tym większe są szanse na jego uratowanie.

Życie po udarze

W wielu przypadkach osoba, która przeszła udar, musi nauczyć się funkcjonować od nowa. Skala problemów zdrowotnych, których doświadczają pacjenci, zależy od stopnia uszkodzenia mózgu. Skutkiem udaru często są: ograniczenie możliwości wykonywania i kontrolowania ruchów ciała, zaburzenia równowagi i czucia, trudności w połykaniu, problemy z mówieniem i zaburzenia pamięci. Wielu chorych potrzebuje opieki i pomocy otoczenia w codziennych czynnościach. Bardzo ważna jest rehabilitacja, która powinna się rozpocząć już na oddziale szpitalnym – po ustabilizowaniu się stanu zdrowia chorego – i być kontynuowana po powrocie do domu.

Na stronie: www.pacjent.gov.pl znajdziemy ważne informacje o programie profilaktyki udarów.

2023-08-29 14:23

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdążyć przed udarem

Udar mózgu jest niebezpieczną chorobą – stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. W Polsce udaru mózgu doznaje co roku ok. 60-70 tys. osób, a ok. 30 tys. z nich umiera.

Skala zachorowań oznacza, że udar, który jest trzecią z kolei przyczyną śmierci i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności, może stać się problemem naszym lub kogoś z najbliższego otoczenia. Dość powszechne przekonanie, że jest to choroba wyłącznie osób w podeszłym wieku, nie jest do końca prawdą, bo chociaż z wiekiem ryzyko udaru wzrasta, to nierzadkie są przypadki zachorowań u osób młodych i w średnim wieku.
CZYTAJ DALEJ

Polacy najliczniejszym krajem na 48. Europejskim Spotkaniu Młodych

2025-12-23 09:51

[ TEMATY ]

Taize

Europejskie Spotkanie Młodych

ks. Tomasz Sokół / Polskifr.fr

Będzie to niezwykłe pięciodniowe wydarzeni, w którym biorą udział młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 lat z całej Europy i nie tylko. Wśród zaproszonych młodych i tych, którzy się zapisali, są również osoby z Ameryki Południowej, Północnej, z Bliskiego Wschodu, z Azji czy z Afryki, jednak najwięcej będzie Polaków. Jesteśmy najliczniejszym krajem, pierwszym językiem, podczas tego spotkania - wskazał brat Maciej z ekumenicznej, monastycznej Wspólnoty z Taizé.

Brat Maciej jest zakonnikiem od 15 lat. To jeden z pięciu Polaków we Wspólnocie z Taizé, obok braci Marka, Krzysztofa, Wojciecha i Adama. „Nasza wspólnota znana jest przede wszystkim z tego, że w Taizé, w Burgundii, przyjmujemy rokrocznie dziesiątki tysięcy młodych ludzi na tygodniowe rekolekcje. Ale również jesteśmy znani z tego, że przygotowujemy Europejskie Spotkania Młodych. Takie Europejskie Spotkania Młodych trwają już 48 lat, jako pielgrzymka zaufania przez ziemię” - podkreślił brat Maciej.
CZYTAJ DALEJ

"Osoba sprzątająca" tak, "niania" raczej nie. Nowe, absurdalne wymogi w ogłoszeniach o pracę

2025-12-23 20:54

[ TEMATY ]

język polski

PAP/Radek Pietruszka

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

„Nie powinno się na etapie rekrutacji, na etapie tworzenia ogłoszenia, definiować, czy ma to być kobieta, czy mężczyzna” - przekonywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na antenie TVP w likwidacji, broniąc absurdalnych przepisów dotyczących tego, że w ogłoszeniach o pracę nie będzie można określać płci szukanego pracownika.

Z powodu nowelizacji Kodeksu pracy, która ma „ograniczać dyskryminację” w rekrutacji od 24 grudnia 2025 r. pracodawcy będą musieli stosować neutralne płciowo nazwy stanowisk w ogłoszeniach o pracę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję