Do „Tej, co Jasnej broni Częstochowy”
Potrzeba nam dziś miłości i rozsądku, abyśmy potrafili rozeznać, co jest prawdą, a co siejącym zamęt fałszem. Potrzeba miłości, abyśmy w toczących się sporach i waśniach, które wciąż eskalują, nie obrzucali się bezmyślnie błotem i nie odmawiali sobie prawa do troski o wspólne dobro, o nasz wspólny ojczysty dom i odpowiedzialności za losy tego domu – zaapelował na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak, który wraz z przedstawicielami episkopatu Polski celebrował Sumę odpustową w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia). Uczestniczyło w niej tysiące pielgrzymów, w tym przybyłych pieszo i rowerami.
Reklama
Ojciec Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, przypomniał, że przez wieki doświadczaliśmy przemożnej opieki Maryi nad naszym narodem wobec jego zmiennych i trudnych losów. Podkreślił, że i dziś, kiedy „toczą się wojny, a spory i podziały rozbijają rodziny, miejsca pracy – dzielą ojczyznę, wszyscy potrzebujemy daru pokoju, pocieszenia i nadziei”, a dar ten przynosi Chrystusowa Matka. – Dzisiaj modlimy się o mądrość i jedność dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili się różnić, ale mądrze – uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa – zaznaczył generał paulinów, zachęcając, by stawać się „wiarygodnymi świadkami miłości wobec bliźnich, zwłaszcza ludności ukraińskiej cierpiącej z powodu wojny, i każdego człowieka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Choć na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach, to od ponad sześciu wieków „ciągną” tu rzesze pątników. To historyczny obraz Matki Bożej jest tu największym skarbem. Maryja Jasnogórska „dana ku obronie narodu naszego” – jak mawiał prymas Stefan Wyszyński – wciąż promieniuje na życie osobiste i społeczne Polaków.
Gospodynie u Gospodyni
Koła Gospodyń Wiejskich przybyły z I Ogólnopolską Pielgrzymką na Jasną Górę.
Jej uczestniczki mówiły, że „aby świętować okrągłe rocznice, musi być i początek”. – Kultywujemy tradycję i się tego nie wstydzimy, a pragnienie zorganizowania pielgrzymki pojawiło się już w momencie tworzenia Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, w styczniu tego roku – powiedziała Katarzyna Korus, prezes związku. Na przestrzeni wieków kobiety, bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny czy wykształcenie, gromadziły się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania, które w danej społeczności lokalnej były ważne dla jej lepszego funkcjonowania. Taka forma aktywności kobiet ma blisko 150-letnią tradycję. Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swój renesans.
Więcej pielgrzymów
Reklama
Aż o ponad 5 tys. w stosunku do ub.r. wzrosła liczba pieszych, rowerowych i innych pątników przybywających na Jasną Górę w tegorocznym tzw. sezonie pielgrzymkowym, czyli od 6 maja do 25 sierpnia. Dotarło do nas 85,5 tys. pątników. Tylko na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybyło 23,5 tys. osób.
Podobnie jak to było w pielgrzymkach z pierwszej połowy sierpnia, i teraz pątnicy realizowali program roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, modlili się za Polskę, o jedność w narodzie. Wobec trwającej okrutnej wojny w Ukrainie nie zabrakło modlitwy i solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami. Pielgrzymi pamiętali o jasnogórskich jubileuszach, np. akcentując 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego, uczyli się w drodze, co znaczy „jestem, pamiętam, czuwam”.
Jasnogórski flesz
• 6 września – piesza pielgrzymka z Jaworzna;
• 7 września – wigilia Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 18.30 – procesja maryjna: godz. 19 – Msza św., czuwanie – Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Odbędzie się inauguracja roku szkolnego woj. śląskiego;
• 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 11 – Suma odpustowa;
• 8-10 września – pielgrzymki: Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, ZHR; rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski;
• 9 września – pielgrzymki: Krajowej Administracji Skarbowej, Legionu Maryi; międzynarodowy zjazd Domowego Kościoła, nocne czuwanie Rodziny bł. Karola de Foucauld;
• 10 września – pielgrzymka kombatantów i ZUS.