Przybyli przewodnicy, ratownicy, pracownicy Parku Narodowego, Straży Leśnej i Granicznej, Związku PTTK, turyści i pielgrzymi z Polski, Czech i Niemiec i inne osoby, którym góry i to miejsce jest bliskie.
Z udziałem biskupów
Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii w Karpaczu, która otacza posługą duszpasterską tą najwyżej położoną w Polsce kaplicę, ks. dr Paweł Oskwarek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwie przewodniczył biskup Görlitz Wolfgang Ipolt. W gronie obecnych biskupów byli także bp Andrzej Siemieniewski, biskup Hradec Kralove Jan Vokal, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak OSBM i biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. W Mszy św. koncelebrowanej wzięło także udział prawie 30 księży z Polski, Czech i Niemiec.
Być darem
Słowo Boże wygłosił bp Ignacy Dec. Nawiązał do obrazów biblijnych, mówiących o wydarzeniach dziejących się na różnych wzgórzach i górach. Przywołując postać św. Wawrzyńca, ukazał go jako bohatera wiary. – Nie tylko przez to, że dbał o ubogich i był miłosierny, ale dlatego, że uważał przyjaźń z Chrystusem za ważniejszą od ochrony swojego życia, stając się przez to męczennikiem za wiarę – mówił.
Reklama
Zwrócił uwagę na praktykę miłosierdzia, ofiarowywania siebie innym. – Ludzie, którzy dają, są bogaci, a nam wydaje się, że kiedy coś dajemy, to stajemy się biedniejsi. A to nie jest prawdą, bo dar w pierwszym rzędzie ubogaca tego, który go daje, a w drugim, tego, kto go otrzymuje. Umiejmy więc być ludźmi, którzy dzielą się z drugimi – zachęcał.
Podpowiadał, że formy dzielenia są różne. Należy do nich np. obecność, dobre słowo, uśmiech, o którym mówi się, że jest obrazem duszy człowieka. Wielkim darem dla drugiego jest modlitwa, czy też podejmowane cierpienie za innych.
– Próbujmy ciągle być darem, darem dla Pana Boga i darem dla drugich ludzi. To przesłanie płynie do nas dzisiaj tu, z tej góry, za pośrednictwem św. Wawrzyńca, bo on był człowiekiem, który służył innym, będąc darem dla drugich i darem dla Kościoła – życzył biskup senior.
Rocznice
Do zgromadzonych swoje słowo skierowali obecni biskupi, a także dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj i inicjator tych spotkań Jerzy Pokój, który rozpoczął je w 1981 r. Tym samym było to już 42. wydarzenie. Ponadto 70. rocznicę powstania obchodzili Przewodnicy Sudeccy. Ich koło zostało powołane do życia 18 października 1953 r. przy oddziale PTTK w Jeleniej Górze jako Koło Przewodników Górskich, a obecnie zwane Kołem Przewodników Sudeckich.
Tradycyjnie też, po Mszy św. Jerzy Pokój zaprosił do pójścia do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się na znajdującym się w tym miejscu, Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.
Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.