Reklama

Niedziela Kielecka

Pod opieką Pani Fatimskiej

Niewielka liczebnie i stażem parafia u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Nowej w tym roku świętowała 25 lat istnienia. Nowa świątynia – owoc wiary, pracy modlitwy i ofiarności parafian – to duma parafii.

Niedziela kielecka 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Urzędu Gminy

Uroczystości jubileuszowe przeszyły do historii

Uroczystości jubileuszowe przeszyły do historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawsze podkreślam, że powinniśmy pamiętać o całym dobru i być wdzięcznymi Bogu za to, czego udało się dokonać – mówi ks. Andrzej Dudzic, budowniczy kościoła, proboszcz od 25 lat.

Parafię tworzy kilka wiosek, a każda z nich ma w swej nazwie słowo „huta”: Huta Nowa, Huta Podłysica, Huta Koszary, Huta Stara. To nawiązanie do starożytnych tradycji hutniczych, wydobywania rud żelaza czy wytopu szkła. Parafia została wydzielona z parafii św. Józefa w Bielinach dzięki staraniom ks. Jana Tusienia, ówczesnego proboszcza. Dostrzegł on wielką potrzebę odrębnego duszpasterstwa w Hucie Nowej, oddalonej kilka kilometrów od Bielin. Zakupił grunt, postawił kaplicę. Rozpoczęły się pierwsze nabożeństwa, które celebrowane były najpierw w budynku dawnej remizy strażackiej, wkrótce powstała kaplica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skąd wezwanie?

Reklama

Bp Kazimierz Ryczan erygował w 1998 r. parafię Matki Bożej Fatimskiej. W Hucie Nowej, na granicy z diecezją sandomierską, nastąpiło przekazanie figury Matki Bożej Fatimskiej do diecezji kieleckiej – stąd wezwanie nowej parafii. Powstały: plebania, budynek gospodarczy. Wspólnie z radą parafialną zdecydowano o budowie kościoła. Projekt wykonał inż. Janusz Wic z Kielc. 2 września 2004 r. ks. Jan Tusień, wówczas proboszcz z Bielin, poświęcił plac i wykopał tradycyjną pierwszą łopatę. W 2 września 2004 r. rozpoczęto wykopy pod fundamenty świątyni. Prace postępowały szybko. Do Świąt Bożego Narodzenia osiągnięto stan zerowy. – Bardzo dużo osób pomagało w tych latach. Pracowało wielu miejscowych kierowców, operatorzy koparek i wiele rodzin – wylicza proboszcz ks. kan. Dudzic. Mury sukcesywnie rosły, na miarę finansowych możliwości niewielkiej parafii. Pierwsza Msza św. w ich obrębie była celebrowana w czasie nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w 2007 r. Wówczas kapłani i wierni modlili się o błogosławieństwo Boże dla tego dzieła.

Świątynia jest funkcjonalna, z ogrzewaniem podłogowym, co zapewnia komfort zimą uczestniczącym w nabożeństwach. W trosce o seniorów i niepełnosprawnych wykonano podjazd umożliwiający bezpieczne wejście kościoła. Do zadań duszpasterskich i spotkań różnych grup służy sala w podziemiach z zapleczem kuchennym i sanitarnym.

– Bardzo jesteśmy dumni – mówiły zadowolone parafianki, które właśnie spotkałam w sobotnie przedpołudnie kiedy sprzątały kościół na niedzielną Mszę św. Była też młodzież, która krzątała się koło kościoła, wykonując drobne porządkowe prace.

Obecnie powstaje parking. Na swoją kolej czekają inne prace: wejście na wieżę, dokończenie chóru, drogi procesyjnej, wystój prezbiterium. W miarę możliwości finansowych prace będę powoli kontynuowane. Na zakończenie roku ks. Dudzic zawsze kieruje do rodzin list, w którym informuje szczegółowo o wykonanych pracach i kosztach oraz o dalszych planach. – Uważam, że sprawy finansowe należy zawsze przedstawiać parafianom, aby byli świadomi, jakie inwestycje z ich ofiar była wykonane – podkreśla.

Wypełniają orędzie fatimskie

Reklama

Parafia Matki Bożej Fatimskiej szczególnie dba o to, by orędzie fatimskie było wypełniane i propagowane w rodzinach. Mieszkańcy gromadzą się w każdą 1. sobotę miesiąca, zgodnie z prośbą Maryi, na nabożeństwa wynagradzające za grzechy nasze i świata. Ponadto każdego 13. dnia miesiąca od maja do października odbywają się nabożeństwa fatimskie z procesją z figurą Matki Bożej. W kościele przechowywane są i czczone relikwie Dzieci Fatimskich. Duża grupa parafian zaangażowana jest w modlitwę w różach różańcowych. Obok żeńskich róż jest również męska, w której modlą się mężowie, ojcowie i dziadkowie. Ponadto parafianie wypracowali swoje tradycje nabożeństw i tak np. w Hucie Nowej śpiewane są do tej pory Godzinki o Męce Pańskiej.

Drugim filarem pobożności jest kult Miłosierdzia Bożego, stąd w nowej świątyni powstała kaplica pod tym wezwaniem, z ołtarzem i obrazem Jezusa Miłosiernego. Do kaplicy Ksiądz Proboszcz zakupił Pismo Święte, Dzienniczki Siostry Faustyny oraz modlitewniki, z których mogą korzystać parafianie. Kaplica ma sprzyjający modlitwie i medytacji klimat, który pokochali parafianie.

Duszpasterskie realia

Mogą cieszyć się także z powołania kapłańskiego – ks. Mateusz Parobiec posługuje obecnie w parafii katedralnej. Przeżywał niedawno 5. rocznicę święceń kapłańskich, celebrując Mszę św. w tutejszym kościele. W życie parafialne angażują się druhowie z OSP, pełniący asystę przy każdych większych uroczystościach parafialnych, jak i Koła Gospodyń Wiejskich, które organizują m.in. doroczne kiermasze palm przed Wielkanocą, z przeznaczeniem na pomoc przy pracach budowlanych w kościele.

Dzieci i młodzież włączają się w liturgię niedzielną i śpiewem w scholii parafialnej, którą prowadzi Magdalena Pawlik. Przy ołtarzu służy 20 ministrantów. Co miesiąc proboszcz organizuje dla nich i ich rodziców spotkania. Czasem jest to ognisko, czasem spotkanie w salce w podziemiach kościoła. Z sali korzysta również młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Ponadto w parafii działa poradnictwo rodzinne, którym kieruje Elżbieta Wiącek. Ksiądz Proboszcz zauważa, że mieszkańców w z roku na rok przybywa, osiedlają się nowe rodziny. Jednak z drugiej strony wielu młodych po ukończeniu szkoły wybiera studia poza Kielcami, w większych ośrodkach miejskich i w nich podejmuje pracę. Sporo osób młodych również wyjechało już przed laty za granicę do pracy, głównie do Belgii. Można odnotować spadek liczby chrztów w stosunku do ubiegłych lat. Parafię także dotykają zmiany demograficzne, jest spora liczba seniorów. Proboszcz regularnie odwiedza z Komunią św. osoby starsze i chore, które z racji stanu zdrowia i podeszłego wieku nie mogą już uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej.

Czas dziękczynienia

Ks. Dudzic jest bardzo wdzięczny za duszpasterską pomoc. Od 18 lat pomaga mu ks. dr Artur Skrzypek, diecezjalny duszpasterz rodzin. Jubileusz 25 lat istnienia parafii był okazją do dziękczynienia za wiele dobra, które stało się udziałem wspólnoty. W czasie dziękczynnej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego przy ołtarzu modliło się 20 kapłanów. Przed jubileuszem w parafii odbyły się tygodniowe misje, które prowadzili Ojcowie Misjonarze Świętej Rodziny. Dla wielu rodzin była to okazja do odnowienia swojej relacji z Bogiem przez skorzystanie sakramentów, konferencje, wspólną modlitwę. Małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, odbywały się również nauki dla chorych i seniorów, dzieci i młodzieży szkolnej. Był to czas nawrócenia, odnowienia wiary, relacji z Bogiem i bliskimi, który na pewno przyniesie wiele duchowych owoców.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieustannie się dokonuje

Niedziela małopolska 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

12 czerwca 2021 r. bp Artur Ważny poświęcił Dróżki Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy kościele w Straszęcinie, koło Dębicy.

12 czerwca 2021 r. bp Artur Ważny poświęcił Dróżki Siedmiu Boleści  Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy kościele w Straszęcinie, koło Dębicy.

Są natchnieniem do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, ubogacają otoczenie naszej świątyni – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii w Straszęcinie.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, skąd pomysł na Dróżki do Siedmiu Boleści Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny? Ksiądz Bogusław Czech: W naszej parafii, która jest bardzo maryjna, nabożeństwa ku czci Matki Bożej są sprawowane od lat, wspomnę o cotygodniowej Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2012 r. została poświęcona grota ku czci Matki Bożej z Lourdes. A dróżki to kolejne miejsce, gdzie jest możliwość oddawania czci Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Słowa Bożego: 26 stycznia uroczystość z Papieżem w Bazylice św. Piotra

„Pokładam nadzieję w Twoim słowie” (Ps 119,74) – pod takim hasłem w najbliższą niedzielę Kościół katolicki już po raz 6. będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego. W Bazylice Watykańskiej Mszy św. będzie przewodniczył Ojciec Święty. Po jej zakończeniu rozdane zostaną egzemplarze Ewangelii według św. Łukasza.

Podczas Mszy św., która rozpocznie się w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30, Papież udzieli posługi lektoratu czterdziestu świeckim wiernym, kobietom i mężczyznom, pochodzącym z różnych krajów, w tym jednej osobie z Polski. Bezpłatne bilety na Mszę Świętą można odebrać w punkcie informacyjnym Jubileuszu 2025 przy Via della Conciliazione 7, począwszy od czwartku, 23 stycznia. Należy jednak pamiętać, że liczba biletów jest ograniczona i będą one wydawane do wyczerpania zapasów.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wystawa „Pamięć ruin…”

2025-01-23 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wystawa „Pamięć ruin” została zaaranżowana w ocalałej klatce schodowej dawnego Niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego w Radogoszczy – miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym, będącego częścią Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję