Reklama

Niedziela Małopolska

W drodze do Mamy

Niech ta pielgrzymka będzie czasem pięknym i radosnym – życzył pątnikom bp Janusz Mastalski.

Niedziela małopolska 33/2023, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Biuro Prasowe AK

Pielgrzymując, dają świadectwo

Pielgrzymując, dają świadectwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielny poranek 6 sierpnia na wzgórzu wawelskim zebrali się uczestnicy 43. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Eucharystii, rozpoczynającej pielgrzymowanie na Jasną Górę, przewodniczył bp Janusz Mastalski, który w homilii nawiązał m.in. do uroczystości Przemienienia Pańskiego, a wyjście pielgrzymki porównał do wejścia Pana Jezusa z uczniami na Górę Tabor. I nauczał, że aby dojść do Matki Bożej i aby były z tego owoce, potrzebne są cztery konkretne wzmocnienia; obecność przy Panu, omadlanie siebie i innych, otwartość na wolę Bożą i ofiarność.

Wyjaśniając rolę modlitwy wstawienniczej, hierarcha podkreślał odpowiedzialność za innych i siłę wiary. – Chcę wam powiedzieć: dziękuję, że jesteście – zaznaczył i wyznał: – Dla takich chwil warto żyć, widząc ludzi, którzy nie zniechęcają się do Kościoła, który jest tak poniewierany; kapłanów, którzy są często stawiani pod ścianą. Wy idziecie, mimo. Kończąc homilię, bp Mastalski zapewnił o łączności z pątnikami i apelował: – Idźcie, dawajcie świadectwo sobie wzajemnie. Niech ta pielgrzymka będzie czasem pięknym i radosnym!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pątnicy wyruszyli do Mamy w strugach deszczu, ale w dobrych nastrojach. Jedni pielgrzymują, aby podziękować za otrzymane łaski, inni niosą intencje swoje i bliskich; o zdrowie, o dar wiary dla dzieci, wnuków, o uratowanie małżeństw przed rozpadem. Są tacy, którzy modlą się o znalezienie męża czy żony. I tacy, którzy w drodze na Jasną Górę biorą ślub.

Świadkami pięknej uroczystości byli pielgrzymi wspólnoty VIII Suskiej. Marcin i Aleksandra Łopatkowie powiedzieli sobie w drodze do Maryi sakramentalne „tak”. – Dla nas jest to na pewno ważny dzień, który zdecydowaliśmy się przeżyć w trakcie pielgrzymki, bo właśnie tutaj się lepiej poznaliśmy, także w trudnych sytuacjach, gdy pojawiały się różne napięcia – powiedziała po ślubie Aleksandra i zaznaczyła: – Wtedy dawaliśmy sobie wsparcie i ta miłość się umacniała. Z kolei Marcin podkreślił rolę, jaką wspólnota pielgrzymkowa odegrała w jego życiu: – Przyznam szczerze, że się na pielgrzymkach wychowałem, tu uczyłem się miłości do bliźniego. Chciałbym spotkać takich ludzi i mieć taką gorliwość, takie wsparcie i takie poczucie wspólnoty chrześcijańskiej właśnie jak na pielgrzymce. Chciałbym, żeby to wieloletnie doświadczenie przełożyło się na nasze życie małżeńskie i rodzinne!

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę przebiega pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, na bazie którego przygotowane są rozważania i konferencje głoszone w drodze. Pielgrzymi z całej archidiecezji krakowskiej zorganizowani są w osiem wspólnot. Dwa dni wcześniej tradycyjnie już wyruszyły do Częstochowy wspólnota V oraz VIII. Z krakowską pielgrzymką podąża także grupa bocheńska.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze #doMamy

Niedziela małopolska 33/2024, str. V

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Biuro Prasowe AK, Monika Hyla/NIedziela

Ta pielgrzymka to nasz święty czas, czas kairos – mówił abp Marek Jędraszewski.

We wtorek 6 sierpnia z katedry św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Wacława na Wawelu wyruszyła oficjalnie 44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W niedzielę na pątniczy szlak wyszły: Wspólnota V z Mszany Dolnej, grupa z Bochni ze Wspólnoty I, oraz Wspólnota VIII Suska.
CZYTAJ DALEJ

Testament księdza zabitego w izraelskim ostrzale: ta ziemia wiele dla nas znaczy

2026-03-10 15:14

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

O. Pierre El Raii

Vatican Media

o. Pierre El Raii

o. Pierre El Raii

Wioska Qlayaa, jak wskazuje jej nazwa, jest „małą fortecą” chrześcijaństwa na pograniczu z Izraelem. Zamieszkuje ją około 900 chrześcijańskich rodzin, których proboszczem był ojciec Pierre El Raii. Maronicki kapłan zginął od izraelskiego pocisku, gdy ruszył na pomoc rannemu parafianinowi.

W chrześcijanach zamieszkujących południe Libanu jest wewnętrzny opór przed opuszczeniem ziemi swych przodków. Trwają na niej mimo kolejnych konfliktów i narastającego obecnie zagrożenia. Gdy wojna w Zatoce Perskiej rozlała się na Liban, mieszkańcy terenów graniczących z Izraelem, otrzymali nakaz ewakuacji. Ojciec Pierre El Raii zabił wówczas w dzwon kościoła św. Jerzego, ogłaszając światu, że wyznawcy Chrystusa dalej będą trwali i nie opuszczą swych domów. Wypowiedział wówczas słowa, które powtórzył tuż przed śmiercią w rozmowie z chrześcijańską telewizją Télé Lumière: „W obliczu bombardowań naszą bronią pozostaje wiara, pragnienie pokoju i nadzieja na zmartwychwstanie po obecnych cierpieniach”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o Iranie: pragniemy doprowadzenia do pokojowego dialogu

2026-03-10 17:42

Graziako

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin wypowiedział się nt. aktualnych wydarzeń m.in. w Iranie, przy okazji spotkania w ramach międzyreligijnej inicjatywy “Stół Iftaru - Ramadanu”, która gromadzi przedstawicieli różnych wyznań na wieczornym posiłku (iftarze), spożywanym przez muzułmanów w ramadanie po zakończeniu całodniowego postu.

Watykański sekretarz Stanu, pytany o sytuację na Bliskim Wschodzie, powiedział, że Stolica Apostolska robi wszystko, by ta ogromna tragedia zakończyła się jak najszybciej, szczególnie wobec groźby dalszej eskalacji konfliktu. Poinformował, że Watykan prowadzi dialog ze wszystkimi stronami, których dotyka ta wojna; także ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Podkreślił też, że utrzymanie wszystkich kanałów komunikacji to podstawa watykańskiej dyplomacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję