Reklama

Tarnów

By poznać Apostoła

Letni, wakacyjny czas sprzyja wyprawom. Wiele z nich ma charakter pielgrzymkowy. Wśród pielgrzymek poczesne miejsce zajmują te prowadzące do św. Jakuba Apostoła.

Niedziela Plus 31/2023, str. VI

MFS/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Średniowieczne szlaki wiodące do Santiago de Compostela przeżywają renesans. Na temat dróg św. Jakuba napisano wiele książek i artykułów, także z okazji Jubileuszowego Roku św. Jakuba, który trwał 2 lata (2021-22).

Spełnił marzenie

W ramach tego świętowania ks. Franciszek Kostrzewa napisał Tryptyk Jakubowy. We wstępie do drugiej książki z tego cyklu ks. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, poinformował: „W naszym sanktuarium w Brzesku ks. prał. Franciszek Kostrzewa, brzeski rodak, zrealizował swoje marzenie, jakim było napisanie Tryptyku Jakubowego, trzyczęściowej opowieści o św. Jakubie, skierowanej do dzieci, do młodzieży oraz dorosłych...”. Przy okazji promocji publikacji dla dzieci ks. Franciszek wyznał, że chciałby Tryptykiem Jakubowym doprowadzić czytelników do spotkania z Jezusem. Myślę, że ta idea ma szansę na realizację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W skład tryptyku weszły następujące książki: Święty Jakub opowiada dzieciom, Rozmowy młodych ze św. Jakubem w drodze do Santiago oraz Opowieści i zwierzenia Jakubowe. To publikacje, w których autor oddaje głos św. Jakubowi. Pierwszoosobowa narracja stwarza szczególną bliskość między bohaterem – narratorem i adresatem. W książce poświęconej dzieciom św. Jakub – „Syn gromu” (por. Mk 3, 17) przybliża w przystępny sposób swą historię, snując opowieści m.in. o wydarzeniach z czasów Jezusa, ale też opowiada np. o tym, jak został patronem Hiszpanii i Portugalii. I oczywiście, napomyka o „caminowiczach”, jakby chciał, by czytelnicy pomyśleli w przyszłości o takiej wyprawie.

Trzy zasady

W Rozmowach młodych ze św. Jakubem w drodze do Santiago narrator w krótkich opowiastkach porusza tematy, które są szczególnie istotne, gdy wchodzi się w dorosłość. Podkreśla rolę myślenia, ideałów, siłę modlitwy, istotę przebaczenia, dziękowania. Najwyraźniej „Młodzi Przyjaciele” (jak się do nich zwraca) są dla autora niezwykle ważni, a lekcje, których im udziela, mogą mieć wpływ na ich życiowe wybory. Na zakończenie św. Jakub podpowiada czytelnikom trzy zasady, które pomogą godnie przejść przez życie. Zapewniam, że są uniwersalne i warto się nimi zainteresować.

Opowieści i zwierzenia Jakubowe także składają się z trzech części. W pierwszej poznamy oparte na Ewangelii opowieści. W nich brat św. Jana Ewangelisty opowiada o swych przeżyciach i doświadczeniach wyniesionych z wędrówek z Panem Jezusem. Każda opowiastka kończy się puentą, która może zainspirować czytelnika do refleksji nad życiem. Drugą część stanowią informacje o sanktuariach jakubowych w Polsce, a trzecia zawiera modlitwy do św. Jakuba (w tym nowennę).

Krótka forma literacka, dopasowana do możliwości percepcyjnych odbiorcy, sprawia, że chętnie wraca się do tych książek, a dobrze przemyślana szata graficzna dopełnia całości.

Słowo o autorze

W środowisku diecezji tarnowskiej ks. Franciszek Kostrzewa jest osobą znaną, zasłużoną i szanowaną. A to, że ponad 90-letni kapłan (ur. w 1928 r.) pisze książki, zasługuje na tym większe uznanie. Tym bardziej że są to publikacje konsekwentnie przemyślane i napisane piękną polszczyzną. Można by wiele napisać o autorze, o jego bardzo różnorodnej pracy duszpasterskiej, za którą jest ceniony. Myślę jednak, że Tryptyk Jakubowy to dzieło, w którym kapłan będzie żył przez pokolenia – nie tylko w brzeskiej społeczności.

2023-07-25 13:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unia Europejska podpisała w sobotę umowę handlową z blokiem Mercosur

2026-01-17 18:00

[ TEMATY ]

Mercosur

PAP/EPA/Presidencia de Paraguay HANDOUT

Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zawarły porozumienie handlowe. Dokument podpisany przez szefową Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen zakłada utworzenie strefę wolnego handlu, która obejmie ponad 700 mln konsumentów. Porozumienia obawiają się europejscy rolnicy. Umowie sprzeciwiały się m.in. Polska i Francja.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała w sobotę po południu w stolicy Paragwaju Asuncion porozumienie handlowe z przedstawicielami Mercosur, międzynarodowej organizacji gospodarczej zrzeszającej państwa Ameryki Południowej.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z pojawiającymi się nadużyciami muzycznymi w świątyniach

2026-01-11 10:50

[ TEMATY ]

muzyka kościelna

diecezja włocławska

Diecezja włocławska

W związku z pojawiającymi się nadużyciami muzycznymi zgłaszanymi do Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej przypominamy kilka kwestii związanych z tą tematyką. Za wszystkie sprawy związane z muzyką w świątyni odpowiada proboszcz / administrator parafii z pomocą wikariuszy i organisty. W razie wątpliwości zawsze może zwrócić się do komisji - czytamy na stronie diecezji włocławskiej.

Szczególnej uwagi wymaga repertuar i sposób wykonywania muzyki podczas liturgii zawarcia sakramentu małżeństwa. Wartą polecenia praktyką jest informowanie narzeczonych o zasadach dotyczących muzyki kościelnej już podczas ustalania daty ślubu, by nie zostać postawionym w niekomfortowej sytuacji tuż przed uroczystością.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Philip Mulryne. Był graczem Manchesteru United, a dziś jest księdzem

2026-01-17 20:03

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

Zrzut ekranu YT

Philip Mulryne

Philip Mulryne

Ponad 30 lat temu Philip Mulryne zaczynał zawodniczą karierę w Manchesterze United, ocierając się o seniorską kadrę. Później był ważnym ogniwem Norwich City, zanotował też 27 występów w barwach reprezentacji Irlandii Północnej. Kontuzja pokrzyżowała jego sportowe plany, choć nie to zdecydowało o jego dalszych losach. W pewnym momencie życia poczuł po prostu powołanie do służby Bogu.

Wstąpił do seminarium, ukończył studia z filozofii i teologii, a potem został dominikaninem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję