Nabór trwa do 29 grudnia 2023 r. i prowadzony jest w trybie ciągłym, a to oznacza, że w razie potrzeby rolnik może złożyć wniosek o pomoc.
Dla kogo pomoc
Wsparcie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, adresowane jest do dwóch grup rolników. Do pierwszej należą ci, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan czy uderzenie pioruna. Do drugiej zaś – gospodarze, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przypadku klęsk żywiołowych o pomoc można wystąpić, gdy straty w gospodarstwie (np. w uprawach wieloletnich, hodowli zwierząt gospodarskich) miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z 2 poprzednich lat, i wyniosły przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z 3 ostatnich lat. Co istotne, muszą one dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, które powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.
Reklama
W przypadku wystąpienia w gospodarstwie afrykańskiego pomoru świń o wsparcie mogą się z kolei ubiegać rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok, a w dniu jej wydania zwierzęta, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.
Wysokość wsparcia
Maksymalne dofinansowanie, które można otrzymać w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Należy jednak pamiętać, że nie może ono przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.
W przypadku szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych pomoc można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu bądź uszkodzeniu. Oznacza to, że gdy szkoda dotyczy np. sprzętów rolniczych, rolnik może otrzymać dofinansowanie tylko na zakup takiego rodzaju maszyn, które zostały zniszczone. Analogicznie jest w przypadku sadów, gdzie odtwarzane muszą być tylko uszkodzone nasadzenia.
Jeśli natomiast przyczyną strat jest afrykański pomór świń, inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją trzody chlewnej.
Miejsce składania wniosków
Wnioski na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” należy składać w biurach powiatowych lub oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić osobiście, przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej lub elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi obecnie dwunasty nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Tym, którzy ucierpieli w wyniku skutków niekorzystnych zdarzeń losowych, ARiMR przyznała do lipca 2023 r. pomoc w łącznej wysokości ponad 26,5 mln zł. Do tej pory z tego rodzaju wsparcia skorzystało najwięcej rolników z województw lubelskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.