Reklama

Niedziela Przemyska

Chcemy podążać Twoim śladem

Jak podkreślają nauczyciele, w codziennej pracy staramy się podążać drogą wyznaczoną przez papieża Polaka. U niego szukamy inspiracji do pracy, o jego pomoc proszą uczniowie za każdym razem, kiedy uczestniczą w rocznicowych Mszach Świętych.

Niedziela przemyska 29/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum szkoły

Mural św. Jana Pawła II ma dzisiaj ogromne znaczenie dla wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia – podkreśliła dyrektor Agata Wydrzyńska-Lach

Mural św. Jana Pawła II ma dzisiaj ogromne znaczenie dla wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia – podkreśliła dyrektor Agata Wydrzyńska-Lach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 18 czerwca 2023 r. była dniem szczególnym dla całej społeczności Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie.

Uroczyste poświęcenie muralu i pamiątkowego kamienia nad Sanem – to moment zwieńczenia działań prowadzonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Któż mógł przypuszczać, że październikowa 44. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża i zorganizowana z tej okazji wystawa autorstwa Józefa Rybczyńskiego stanie się inspiracją do podjęcia konkretnych działań, aby upamiętnić okoliczności pobytu ks. Karola Wojtyły w Walawie podczas spływu kajakowego w 1958 r. Myśl ludzka i odruchy serca nabrały rzeczywistych kształtów w postaci pięknego muralu na ścianie szkoły oraz pamiątkowego kamienia nad brzegiem Sanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym wyjątkowym dniu do Walawy przybyli następujący goście: starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, wójt Gminy Orły – Bogusław Słabicki, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Hawro, sekretarz Gminy Orły Jan Janusz, skarbnik Teresa Oczkoś, radni – Zenon Słabicki, Jarosław Dyrda, Józef Motowidło, dyrektor gminnej biblioteki w Orłach Pani Agata Nowak, poetka – Teresa Paryna, Józef Rybczyński, ofiarodawcy pomników św. Jana Pawła II na Kresach i w Polsce – Lucyna i Stanisław Zazulowie, żołnierz niezłomny – Izydor Miara, autorka murali – Weronika Nalepa oraz emerytowani nauczyciele szkoły.

Swoisty pomnik

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, którą uświetniła obecność Orkiestry Dętej OSP Walawa, Pocztu Sztandarowego szkoły oraz strażaków OSP Walawa. Po Mszy św. nastąpił przemarsz do miejsca nad Sanem, gdzie ustawiony został specjalny kamień z pamiątkową, granitową płytą – ufundowaną przez sekretarza Gminy Orły – Jana Janusza oraz radnego – Zenona Słabickiego. Wykuty na niej złoty napis zawiera informacje na temat pobytu ks. Karola Wojtyły w Walawie podczas spływu kajakowego „Sanem z Przemyśla do Leżajska” w 1958 r. Inicjator upamiętnienia tego wydarzenia Jan Janusz wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Po czym nastąpił moment poświęcenia kamienia i złożenia przy nim wiązanek kwiatów. Nie sposób nie wspomnieć, że pomysłodawcą działań zmierzających do ustawienia takiego pamiątkowego kamienia był Józef Rybczyński – fundator Kamienia Papieskiego na terenie Przystani Wodnej w Przemyślu. Tym samym postawiony w Walawie kamień wpisuje się w ideę Kamieni Papieskich rozmieszczonych w różnych regionach Polski.

Dalsza część uroczystości odbywała się już na terenie szkoły. Po wspólnym odśpiewaniu ulubionej pieśni oazowej papieża – Barki uczniowie stanęli na wysokości zadania i z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali przygotowany montaż słowno-muzyczny nawiązujący do wczesnych lat 50., kiedy to ks. Karol Wojtyła działał w duszpasterstwie akademickim i rozpoczął spływy kajakowe, które później przerodziły się w słynne Szlaki Papieskie. Miłym akcentem było wystąpienie poetki – Teresy Paryny, która zaprezentowała fragment własnej twórczości nawiązujący do osoby papieża oraz Ojczyzny. Po wzruszającej części artystycznej dyrektor Agata Wydrzyńska-Lach przedstawiła zebranym twórczynię papieskiego muralu – Weronikę Nalepę, która podzieliła się swoimi refleksjami odnośnie do wykonanego dzieła. Następnie dyrektor szkoły złożyła szczególne podziękowania sponsorom muralu oraz pamiątkowego kamienia. Był to również moment na przemówienia zaproszonych gości, w czasie których wybrzmiały słowa będące spełnieniem prośby Ojca Świętego Jana Pawła II, aby zachować pamięć o tych szlakach, którymi przemierzał polską ziemię. Wytchnieniem po wszystkich przeżyciach był poczęstunek w letniej scenerii ogrodu sensorycznego. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich mieszkańców Walawy i uświadomi jaki mamy dług wdzięczności wobec Ojca Świętego.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największemu góralowi

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Wrzosowa

Karol Porwich/Niedziela

Mała Armia Janosika – kapela góralska z Raby Wyżnej w 120-osobowym składzie wystąpiła 13 września w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej podczas koncertu z okazji „Regionalnych 100. Urodzin Świętego Jana Pawła II”.

Muzycy kierowani przez Damiana Pałasza, skrzypka, muzyka, wizjonera i założyciela kapeli, umiejętnie połączyli góralską nutę z nowoczesnymi brzmieniami. Wykonali autorski utwór „Modlę się o miłość” i dobrze znane „Syćka se wom zycom”, ale również takie hity jak: „Zacznij od Bacha”, „Dni, których nie znamy” czy „Wznieś serce nad zło”. Udowodnili, że potrafią wyjść poza utarte schematy, motywują do kreatywności w muzyce, poszerzają horyzonty i realizują własne pasje.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję