Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Trwajmy w kulcie

Niech ten kongres przyniesie konkretne rozwiązania, jak (…) czynić miłosierdzie (…) w tzw. triadzie: czyn, słowo, modlitwa – powiedział ks. kan. Janusz Zachęcki.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2023, str. IV

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Robert Gołębiowski

Podczas panelu

Podczas panelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu odbył się kongres pod hasłem: „Czyn, Słowo, Modlitwa, bł. Michał Sopoćko na trudne czasy”.

Myślibórz został naznaczony przez Boga charyzmatem głoszenia prawdy o miłości ofiarowanej przez Boga człowiekowi. To właśnie Myślibórz, a dokładnie miejscowa świątynia Świętego Krzyża, została wybrana w objawieniach s. Faustyny, a potwierdzone to zostało przez powojenną obecność w tym miejscu bł. ks. Michała Sopoćki, który niejako namaścił to miejsce dla chwały Bożego Miłosierdzia. Przypomnijmy korelację błogosławionych zdarzeń. Święta s. Faustyna dojrzała miejsce, o którym pisze w Dzienniczku. Tuż po II wojnie światowej do Gorzowa Wielkopolskiego przybyły Siostry Jezusa Miłosiernego, by rozpocząć pracę duszpasterską. Siostry wybrały to miasto i z ogromnym pozytywnym zdziwieniem stwierdziły, że kościół Świętego Krzyża jest tym, o którym mówiła i pisała s. Faustyna. Potwierdził to bł. ks. Sopoćko, który odwiedzając Myślibórz, dostrzegł zgodność objawień z rzeczywistością myśliborskiego kościoła. Słynnym odtąd staje się symbol róży, który ukazany jest w ołtarzowym witrażu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaowocowało to decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego, który 1 sierpnia 1993 r. powołał do życia sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Obecny rok jest więc jubileuszem 30-lecia. Sanktuarium w Myśliborzu wpisało się w tym czasie w rozwój kultu miłosierdzia, którego największym świadkiem był bł. Jan Paweł II. W sanktuarium ustanowione zostało święto Miłosierdzia Bożego, wyniesieni zostali do chwały ołtarza św. s. Faustyna i bł. ks. Michał Sopoćko, ogromnego znaczenia nabrały modlitwy sławiące miłosierdzie: Koronka, Nowenna i Litania do Miłosierdzia.

Wszystkie te aspekty przyczyniły się do zorganizowania w sanktuarium III Kongresu Miłosierdzia. Organizatorzy, kustosz sanktuarium ks. kan. Zachęcki, Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, Wydział Teologiczny US, Instytut Ignis Misericordiae z prezesem dr. Piotrem Owczarkiem, jako naczelne zadanie postawili sobie przybliżenie uczestnikom kongresu szerokiego spectrum wiedzy i pracy nad usystematyzowaniem różnorodnych aspektów miłosierdzia.

Inauguracji Kongresu dokonali ks. kan. Janusz Zachęcki, ks. kan. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman, który także prowadził wykład i panel, podobnie jak prof. US dr hab. Anna Murawska oraz ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. W Kongresie uczestniczył m.in. burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski i Marek Antczak – przewodniczący Rady Miejskiej, a w sobotę także duża grupa pielgrzymów z Poznania.

Ukoronowania Jubileuszu 30. rocznicy powstania sanktuarium dokonał abp Andrzej Dzięga podczas uroczystej, niedzielnej Eucharystii dziękczynnej za dar myśliborskiego sanktuarium. W czasie Kongresu odbyło się także Forum Rektorów Sanktuariów Miłosierdzia Bożego, jak również wręczono statuetkę „Róży Miłosierdzia”, którą otrzymała dr hab. Anna Murawska, prof. US. Statuetki te wręczane są osobom, które miłosierdzie czynią na trzy sposoby, tak jak chciał sam Pan Jezus: czynem, słowem i modlitwą.

Istotne słowa na zakończenie wypowiedział kustosz ks. kan. Janusz Zachęcki: – Niech III MKM przyniesie konkretne rozwiązania jak w tych dzisiejszych trudnych czasach, w których żyjemy z woli Bożej, czynić miłosierdzie względem tych ludzi, którzy miłosierdzia potrzebują, miłosierdzia niesionego w tzw. triadzie: czyn, słowo, modlitwa. Każdy człowiek dla każdego z nas jest darem od Stwórcy. I daru tego nie wolno nam zaprzepaścić. Z miłości będziemy sądzeni i przez Miłość. Jezu Miłosierny! Daj nam wzrost miłości. Niech na niej budują się nowe lata życia Kościoła.

2023-07-04 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn zamknął Europejski Apostolski Kongres Miłosierdzia Bożego

[ TEMATY ]

kongres

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Kard. Christoph Schönborn zamknął 4 kwietnia w Rzymie pięciodniowy Europejski Apostolski Kongres Miłosierdzia. Celem kongresów, organizowanych od 2008 roku, jest przekazywanie większej wiedzy o wyzwaniach współczesnych czasów, a także „przyjrzenie się dziełom miłosierdzia i przystąpienie do nich”, powiedział arcybiskup Wiednia i autor tej inicjatywy w rozmowie z Radiem Watykańskim. Podkreślił, że te obrady łączą teorię i świadectwo z praktyką. Taka „mieszanka” rozwinęła się i sprawdziła w oparciu o doświadczenia misji wielkich miast, z których ostatnia miała miejsce w 2007 roku w Budapeszcie.

Kard. Schönborn przypomniał, że idea kongresów łączy się ze św. Janem Pawłem II i duchowością św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938) oraz faktem, że papież podczas wizyty w 2002 roku w Łagiewnikach powierzył świat Bożemu miłosierdziu.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

2025-02-14 19:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zmarły

paulin

Zakon Ojców Paulinów

Paulini proszą o modlitwę za swojego współbrata o. Grzegorza Oskwarka.

Ze smutkiem, lezc całą nadzieję opierając na Zmartwychwstałym Chrystusie, przekazujemy informację, że po ciężkiej chorobie w dniu dzisiejszym, tj. 14 lutego br. przeżywszy 38 lat, 19 lat życia zakonnego i 12 lat kapłaństwa - zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek.
CZYTAJ DALEJ

Kolęda bez formy

2025-02-14 22:40

[ TEMATY ]

kolęda

Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

Gdy odwiedzałam ostatnio przyjaciół mieszkających w bloku na jednym z dużych warszawskich osiedli, na drzwiach wejściowych do klatki schodowej zobaczyłam kartkę z informacją z parafii o dacie i godzinie wizyty duszpasterskiej.

W następnym akapicie zaś, przeczytałam następujący tekst: „Odwiedziny u Was to wspólna okazja, aby się spotkać, porozmawiać na ważne dla Was tematy i pomodlić się w Waszych intencjach. Chcemy Was spotkać w Waszej codzienności i dlatego nie trzeba gruntownie sprzątać mieszkania, kłaść białego obrusu i zeszytu do religii”. NIE sprzątać, NIE kłaść białego obrusu, NIE pokazywać zeszytu do religii…!
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję