Reklama

Niedziela Kielecka

W Mzurowej zaprosili Maryję do siebie

Po kilku stuleciach od fundacji wizerunku Matki Bożej do barokowego kościoła w Mnichowie, kolejne pokolenia pragną Ją uczcić i rozszerzają Jej kult, wybierając Ją za Przewodniczkę wiary.

Niedziela kielecka 26/2023, str. IV

[ TEMATY ]

obraz Matki Bożej

TER

Fundatorzy obrazu Edyta i Grzegorz Łukasikowie dziękują Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii

Fundatorzy obrazu Edyta i Grzegorz Łukasikowie dziękują Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy św., w kaplicy św. Katarzyny w Mzurowej, należącej do parafii w Mnichowie, poświęcił w maju wierną kopię łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej zwanej Mnichowską. To wyraz wielkiej czci i przywiązania do pobożności maryjnej mieszkańców tych okolic. Uroczystość zgromadziła wielu parafian w kaplicy filialnej w Mzurowej. Przybyli mieszkańcy tej miejscowości, jak i goście, aby uczestniczyć w historycznym dla nich momencie. Modlili się o wszelkie łaski i błogosławieństwo dla ofiarodawców kopii obrazu Matki Bożej, a także o opiekę Maryi nad wszystkimi mieszkańcami parafii.

Piszą nową historię

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, a przy ołtarzu wraz z nim modlili się dziekan jędrzejowski ks. Leszek Sztandera oraz proboszcz mnichowskiej wspólnoty – ks. kan. Wiesław Kita. Zebranych gości i rodaków powitał proboszcz. – Wraz z upływem czasu piszemy historię. Pisze historię świat, nasza ojczyzna, ale i nasza parafia i nasza kaplica, w której dzisiaj bp Jan Piotrowski, który koronował cudowny wizerunek Matki Bożej Mnichowskiej, poświęci wierną kopie tego obrazu – mówił. Przypomniał, także historię słynącego łaskami wizerunku, który przed 250-laty przodkowie umieścili w ołtarzu głównym. Od tej chwili doznaje on od rodzin szczególnej czci. Oryginalny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzi z XVII w., namalowano go typie w typie „Salus Populi Romani”. Znajduje się w ołtarzu głównym w kościele św. Szczepana w Mnichowie. W 2020 r. bp Piotrowski dokonał rekoronacji obrazu, ponieważ pierwotne srebrne korony zostały skradzione w XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla umocnienia wiary i przyszłych pokoleń

Nawiązując do przeżywanej uroczystości powiedział: „Dzisiaj też uczestniczymy w bardzo ważnym wydarzeniu, bo od 6 niedzieli wielkanocnej 2023 r. kopia tego obrazu będzie tutaj, w naszej kaplicy”. Podkreślał, że wizerunek Maryi w mnichowskim kościele przez dziesiątki lat był uświęcony modlitwą przez tysiące ludzi, którzy przed nim klękali i otrzymywali wiele łask. – Sądzę, że również i ten, dzisiaj poświęcony obraz Matki Bożej, będzie tutaj omadlany a wy jako parafianie, wspólnota w Mzurowej będziecie doświadczać Bożej opieki za przyczyną Matki Najświętszej – powiedział. Podczas powitania ks. Kita podziękował fundatorom obrazu – Edycie i Grzegorzowi Łukasikom, którzy z potrzeby serca zakupili obraz i przekazali go do kaplicy w Mzurowej. Proboszcz podkreślał, że uroczystość jest w dziejach wspólnoty motywowana również troską o wiarę rodzin i przyszłych pokoleń. -Wiemy jakich dożyliśmy czasów, jakie stworzyliśmy czasy, tym bardziej potrzebujemy Bożego wsparcia, Bożej opieki, byśmy w wierze naszych praojców, którzy byli tak bardzo przywiązani do Boga przez Matkę Najświętszą, mogli wytrwać, żebyśmy tę wiarę mogli przekazać następnemu pokoleniu – mówił do swoich parafian.

Reklama

Nauczycielka i Przewodniczka

W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski przypomniał koronację obrazu Maryi Mnichowskiej, której dokonał trzy lata temu. – Od chwili uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem zwanej Matką Bożą Mnichowską w kościele parafialnym w Mnichowie w niedzielę 30 sierpnia 2020 r. minęło już sporo czasu i ufam, że ten czas był duchowo owocny dla wiernych całej parafii, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość – mówił. Pasterz diecezji, zwracając się do zebranych mówił o roli Maryi w życiu każdego człowieka. – Jest Ona nie tylko Przewodniczką pielgrzymującego Kościoła, jak przypomniał to Sobór Watykański II, ale przede wszystkim jest Nauczycielką wiary – powiedział Biskup. przypominał że „piękną katechezę o Maryi ofiarował nam przed laty św. Jan Paweł II” w liście apostolskim. 21 lat temu napisał „Święty Różaniec Maryi”, a w nim zaznaczył, że: „Szkoła Maryi okazuje się tym skuteczniejsza, jeśli pomyśleć, że prowadzi ją Ta, która uzyskuje dla nas w obfitości dary Ducha Świętego, a zatem daje nam przykład tej pielgrzymki wiary, której jest niezrównaną Mistrzynią. Biskup mówił również o wierze. Jak zauważył często ludzie w różnych okolicznościach mówią: „Ja wierzę w Boga”, jednak jak podkreślił „lepiej jest powiedzieć – ja wierzę Bogu, że to, co Bóg mi proponuje ma sens”.

Reklama

Być Jej głosem we wspólnocie, w parafii, w pracy

Nawiązał także do przeżywanego przez wspólnotę w Mzurowej wydarzenia. – Jej przejście w tej wiernej kopii, przejście Maryi z kościoła parafialnego w Mnichowie do kaplicy w Mzurowej to taki rodzaj Maryjnej pielgrzymki, aby pośród swoich dzieci Jej wiernych czcicieli, Bogu na chwałę wyśpiewać nowe Magnificat, tę nową pieśń uwielbienia. Dzisiaj my wszyscy włączamy się w ten Maryjny hymn uwielbienia Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Czynimy to zawsze, kiedy się modlimy, kiedy z uwagą przyjmujemy Słowo Boże, a przede wszystkim wtedy, kiedy na co dzień umacniamy się Jezusem Eucharystycznym i żyjemy przykazaniami miłości Boga i bliźniego – mówił. Zwracając się do zgromadzonych w kaplicy, Biskup z mocą podkreślił znaczenie Eucharystii w życiu każdej osoby wierzącej. – Nie ma żadnej parafii, nie ma żadnego życia chrześcijańskiego ani mojego, ani waszego bez Eucharystii. Bo nawet jeśli ta kaplica ma sens, wybudowana trudem poprzedniego pokolenia, upiększana, to sama w sobie nie będzie chwałą Boga – mówił Biskup przypominając słowa św. Ireneusza z Lyonu – że „chwałą Boga jest żywy człowiek”. Wspomniał o postępującej laicyzacji, odchodzeniu wielu osób od wiary. Do zebranych zwrócił się z apelem: – Skoro zapraszacie Maryję do siebie, to trzeba być Jej głosem w waszej wspólnocie wiary, w małżeństwach i rodzinach pośród przyjaciół i w miejscach pracy – podkreślił z mocą. Kończąc powiedział: – Życzę wam moi drodzy, aby obecność Maryi Matki Bożego Syna i Zmartwychwstałego Pana w Jej koronowanym obrazie dodawała wam odwagi, abyście z Nią radośnie wychwalali Boga, oddając Mu cześć w duchu i prawdzie.

Mistrzowsko namalowany wizerunek

Po homilii bp Jan Piotrowski poświęcił kopię cudownego obrazu Maryi Mnichowskiej. Wierni zaintonowali pieśń śpiewaną w kościele w Mnichowie: „Nie pamiętaj naszych grzechów i w opiece wciąż nas miej. Więc z radością zaśpiewajmy Matce Bożej słowa te. Madonno, Piękna Madonno jak dobrze, że jesteś tu, o pozwól Piękna Madonno wciąż chronić się u Twych stóp”. Podchodzili do kopii obrazu Maryi uważnie mu się przyglądając, czy jest taki sam jak oryginał. Jak podkreślali, obraz jest tak mistrzowsko namalowany, w taki sposób że nie widać żadnej różnicy między oryginałem. Są dumni z posiadania maryjnego wizerunku. – „Już nie musimy zazdrościć mieszkańcom Mnichowa, mamy kopię cudownego obrazu Matki Bożej Mnichowskiej, będzie królowała u nas w kaplicy w Mzurowej”. Fundatorzy obrazu, państwo Łukasikowie na zakończenie uroczystości podziękowali bp. Piotrowskiemu za przewodniczenie Eucharystii i poświęcenie obrazu Maryi.

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo zaprasza do udziału w uroczystości rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej

Arcybiskup Wacław Depo wystosował list pasterski z racji zbliżającego się nawiedzenia – peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

                                                                      Maryja – nasze ocalenie

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję