Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świadkowie miłości Boga

Bóg przypomina nam podstawową prawdę naszego życia – naprawdę żyje ten, kto umie kochać. Ale nie po swojemu, tylko po Bożemu – powiedział ks. Piotr Hoffmann podczas uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw 4 czerwca z kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie wyruszyła procesja z relikwiami męczennika. Szli w niej m.in. bp Roman Pindel i bp Piotr Greger, kapłani, alumni, duchowni Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, przedstawiciele życia konsekrowanego, delegacje, osoby w strojach regionalnych, poczty sztandarowe oraz wierni z całej diecezji.

Na wzgórzu miejscowy proboszcz ks. Witold Grzomba przypomniał, że wszyscy są pielgrzymami i przychodzą tutaj po to, by wzmocnić swoją wiarę i słuchać słowa Bożego, by uczyć się od św. Jana Sarkandra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii ks. P. Hoffmann zauważył, że historia ostatnich 20 wieków pokazała wiele przypadków egoistów, którym tylko wydawało się, że wiedzą, czym jest miłość. – W świecie budowanym na egoistycznej i pełnej pychy „miłości”, nie ma miejsca dla Boga dlatego, że nie ma w nim miejsca na prawdziwą miłość, która nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie pamięta złego, która nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nigdy nie ustaje – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej i diecezjalny opiekun nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Wskazał, że przykładem takiej miłości jest patron diecezji św. Jan Sarkander: jego życie, świadectwo i męczeńska śmierć. – On pokazał, jak być świadkiem miłości Boga dla tych, do których został posłany, jak zrezygnować z siebie, aby dać siebie. Wpatrując się w patrona, odkrywajmy Bożą miłość w nas i wokół nas – zachęcił.

Po homilii bp R. Pindel ustanowił 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Przy tym zachęcił wiernych, by przypominali chorym, że mają możliwość skorzystania z posługi szafarza, który będzie do nich przychodził co niedzielę z Komunią św.

Przedstawiciele dekanatu istebniańskiego z dziekanem ks. Tadeuszem Pietrzykiem i kapelą góralską złożyli bp. Romanowi słowno-muzyczne życzenia z okazji jubileuszu 40-lecia kapłaństwa. Pasterz diecezji miał na szyi zawieszony krzyż – relikwię wykonaną ze skrzypca, na którym torturowano Sarkandra.

Modlitwę wspomagał chór i schola Familia Nostra, grała orkiestra dęta.

2023-06-14 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia nie jest dla ludzi kryształowych

[ TEMATY ]

spotkanie

Kaplicówka

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Przykład z mitologii greckiej, przedstawiający Prokrustesa, pokazuje, jak ważne jest, aby nie dopasowywać rzeczywistości do własnych, wygodnych norm. „Sumienie to nie zbiór reguł. To waga, która waży całego człowieka.” Zapraszam Was w podróż do najgłębszych zakamarków serca – do wnętrza sumienia.

Zaczynamy od wspomnienia z dzieciństwa – o aptece mojej cioci, gdzie jako chłopiec zrozumiałem, jak niewielkie rozregulowanie wagi może kosztować ludzkie życie. Dziś – jako ksiądz z 30-letnim doświadczeniem – wiem, że jeszcze delikatniejszą wagą jest... nasze sumienie. W dzisiejszym świecie, gdzie informacje i wpływy zewnętrzne mogą rozmagnesować nasz moralny kompas, kluczowe jest, abyśmy dbali o swoje sumienie. To, czym karmimy nasze serca i umysły, wpływa na naszą zdolność do podejmowania etycznych decyzji. Dlatego ważne jest, aby być świadomym wpływu, jaki otaczający nas świat ma na nasze sumienie, i starać się nie zagłuszać jego głosu. „Ewangelii nie trzeba dopasowywać do życia. To życie trzeba podciągać do Ewangelii.”
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50

[ TEMATY ]

Watykan

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Thibault Verny urodził się 7 listopada 1965 r. w Paryżu, W 1990 r. ukończył studia inżynierskie w École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris (ESPCI Paris), a następnie wstąpił do seminarium w Paryżu, by kontynuować studia we francuskim seminarium w Rzymie. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Został wyświęcony na kapłana diecezji paryskiej 27 czerwca 1998 r. Pracował duszpastersko w parafiach paryskich, a 9 maja 2016 r. kardynał André Vingt-Trois mianował go wikariuszem generalnym.
CZYTAJ DALEJ

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58

[ TEMATY ]

USA

powódź

ofiary śmiertelne

Teksas

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi błyskawicznej w Teksasie wzrosła do co najmniej 43, wśród nich jest 15 dzieci - powiadomił w sobotę szeryf hrabstwa Kerr. 27 uczestników obozu dla dzieci Camp Mystic jest poszukiwanych.

Poprzednio informowano o 32 ofiarach śmiertelnych. Co najmniej 850 osób ewakuowano bądź uratowano - przekazały władze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję