Zaprzyjaźnieni ze słowem Bożym
Pismo Święte czynią swoim przyjacielem i przewodnikiem. To uczestnicy Spotkania Młodych z Biblią, które po raz 16. odbyło się na Jasnej Górze. Są nimi finaliści diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Celem zjazdu formacyjno-warsztatowego jest nie tylko przygotowanie do kolejnego etapu, ale przede wszystkim doświadczenie wspólnoty młodego Kościoła i zawierzenie Jasnogórskiej Maryi. – Staramy się zawsze spotykać ok. 13 maja, kiedy świętujemy rocznicę ocalenia z zamachu Jana Pawła II. Tu znajduje się wymowna relikwia – przestrzelony pas papieskiej sutanny – powiedziała Agnieszka Zalewska, koordynatorka krajowa konkursu. Także uczestnicy Spotkania Młodych z Biblią przyznawali, że pamięć o zamachu na papieża jest dla nich ważną lekcją zawierzenia Bogu swojego życia i przebaczenia. Jasnogórskie spotkanie zawsze ma na uwadze czerpanie z dziedzictwa, które też tutaj pozostawił św. Jan Paweł II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Przygoda z Biblią jest fascynująca, to odkrywanie nie tylko Boga, ale i człowieka – podkreśliła Joanna Kozaka, finalistka diec. tarnowskiej. Dla Janka Lisa z Warszawy, jak zapewnia, już samo przygotowanie, sięgnięcie do słowa Bożego jest swego rodzaju zwycięstwem.
Kierowcy dla misji
Reklama
Ogólnopolska, już 22., Pielgrzymka Kierowców odbyła się pod hasłem: „Oddani Maryi Matce Kościoła” i była połączona z dziękczynieniem misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie środków transportu na misje. Podczas spotkania został też przekazany dar od kierowców – to 530 wózków inwalidzkich, które trafią do szesnastu krajów świata, zarówno do osób indywidualnych, jak i instytucji.
Podobnie jak w latach poprzednich poświęcono pojazdy oraz odprawiona została Droga Krzyżowa w intencji wszystkich, którzy zginęli na drogach. Proszono o pokój w Ukrainie i na świecie. Pielgrzymka, jak co roku, była też wyrazem modlitewnej wdzięczności dla wszystkich kierujących pojazdami za udział w akcji: „Św. Krzysztof – 1 gr za 1 km” na rzecz misyjnych środków transportu. Organizatorzy wyrażali też nadzieję, że wspólna modlitwa może się przyczynić do owocniejszych wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Choć w ubiegłym roku po raz pierwszy od 30 lat spadła liczba wypadków, wciąż jest ich bardzo wiele.
Z Piekar na Jasną Górę
Na Jasną Górę dotarła pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka. Po raz 18. przyszła grupa z Piekar Śląskich. 150 pątników szło nocą, 16 godzin, pokonując 60 km i modląc się za wszystkich pogrążonych „w ciemnościach duchowych i psychicznych”. Przyszli głównie młodzi, z przewagą młodzieży akademickiej.
Reklama
Pielgrzymka jest inicjatywą grupy świeckich związanych z piekarskim sanktuarium. Tradycyjnie dołączają też do niej zaprzyjaźnieni kapłani. Całą trasę przeszedł również arcybiskup koadiutor Adrian Galbas. – Intencja tegorocznej pielgrzymki jest bardzo ważna. Wszyscy możemy się podzielić na tych, którzy mają ciemności za sobą, przed sobą i mają je w tej chwili. W czasie drogi wiele osób dzieliło się z nami swoimi ciemnościami. Dotykają one psychiki i ducha. To były bardzo głębokie rozmowy – powiedział abp Galbas. W pielgrzymce szli też psycholodzy i psychoterapeuci, którzy byli pątnikami i wspierającymi.
Jasnogórski flesz
• 25 maja – pielgrzymka OHP;
• 26 maja – pielgrzymka wolontariuszy;
• 26-28 maja – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;
• 27-28 maja – pielgrzymka ZHP;
• 27 maja – święcenia prezbiteratu paulińskich diakonów; piesza pielgrzymka łowicka oraz pielgrzymki: Państwowej Straży Pożarnej, ochotniczej straży pożarnej; honorowych dawców krwi, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, młodzieży Radia Maryja;
• 28 maja – pielgrzymka kupiectwa polskiego; Pierwsza Komunia św. uczniów SP. im. św. Jana de La Salle; gala finałowa Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży; koncert chóru UKSW – oratorium „Magnificat de Claromontana”.