Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Obrona życia, to obrona cywilizacji

Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy cywilizacji zależeć będą od wyniku konfrontacji trwającej między kulturą życia, a kulturą śmierci – mówi organizator marszu ks. Tomasz Kancelarczyk.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Adam Szewczyk

Abp Andrzej Dzięga i ks. Tomasz Kancelarczyk na Jasnych Błoniach

Abp Andrzej Dzięga i ks. Tomasz Kancelarczyk na Jasnych Błoniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ulicami Szczecina przeszedł XIX Marsz dla Życia. Największa manifestacja w obronie życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce. Tysiące szczecinian oraz gości z regionu zademonstrowało, że wartość życia ludzkiego jest nie do przecenienia, że należy je bronić i chronić bezwzględnie i zdecydowanie, zwłaszcza dziś, gdy świat nachalnie promuje cywilizację śmierci.

Wymowne hasło

Tegoroczny marsz przebiegał pod hasłem „Cywilizacja życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że XXIII Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia” od razu do nas dotarło, że to jest to! – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, organizator Marszu dla Życia. – Choć mieliśmy już kilka pomysłów, wybraliśmy właśnie to. Ono dobrze oddaje ducha encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II, całego jego nauczania o tym. To hasło jest też pewnym uświadomieniem w co wchodzimy, w czym jesteśmy, że ta nasza obrona życia, jest obroną cywilizacji.

Treść encykliki Evangelium Vitae przepisana przez młodzież i wspólnoty archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na ogromnych rozmiarów białe płótno, także i tym razem towarzyszyła uczestnikom marszu. To źródło inspiracji do wielu działań związanych z propagowaniem, pielęgnowaniem i wzmacnianiem idei i kultury cywilizacji życia. Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy cywilizacji zależeć będą od wyniku konfrontacji trwającej między kulturą życia, a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, bowiem jest zaprzeczeniem tego, co to słowo oznacza. Ojciec Święty w czasie swego pontyfikatu wielokrotnie wskazywał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje dla siebie najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzież. Papież dobitnie podkreślał, że każdy z nas jest wezwany „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się liczne oznaki śmierci, zapanowała nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości”.

Reklama

Życie pomiędzy

Kiedy z jednej strony wojna zbiera swe okrutne żniwo za naszą wschodnią granicą, z drugiej, w jakże zhumanizowanej części nowoczesnej Europy, wprowadza się prawo eutanazji dzieci od pierwszego do dwunastego roku życia. Trwanie z wyrytymi na sztandarach słowami „Cywilizacja życia”, wznoszonymi w Polsce wysoko, ponad głowy, by współczesny świat zdołał je dostrzec, nie jest już tylko manifestacją. Jest żądaniem zaprzestania szerzenia cywilizacji śmierci, krzewionej pod zadziwiającymi i szokującymi wręcz pozorami!

– Wojna na Ukrainie to także efekt braku cywilizacji życia nie tylko u samych Rosjan, ale i u Ukraińców – smutno konstatuje ks. Kancelarczyk. – Niejednokrotnie dzieliłem się tym, co usłyszałem od mego przyjaciela z Ukrainy: Jak u nas ma nie być wojny, jeśli zabijamy nienarodzonych. Cywilizacja śmierci odpowiada na cywilizację śmierci. Obym był złym prorokiem, ale odpowiedzią na cywilizację śmierci krajów takich, jak Holandia, będzie także cywilizacja śmierci. Tam, gdzie się uprawomocnia aborcję, tam będzie też prawomocna eutanazja. Zakres możliwości jej stosowania będzie stopniowo rozszerzany. Tak, jak to miało miejsce z zabiegami aborcyjnymi. Zresztą kto 20 lat temu słyszał, żeby dokonywać aborcji na dzieciach z zespołem Downa. Dziś, choć wiadomo, że dziecko z tym zespołem może żyć samodzielnie poza organizmem matki, zabieg jego usunięcia jest możliwy! Podobnie jest z eutanazją. Powtarzam: Cywilizacja śmierci, rodzi cywilizację śmierci. W ubiegłym roku maszerowaliśmy pod hasłem „Chcesz życia, wybierz życie!”. Dziś również stajemy przed wyborem. Wiedząc, że cywilizacja życia rodzi cywilizację życia, jako uczestnicy marszu przedstawiamy się jasno i jednoznacznie: Jesteśmy cywilizacją życia!

Reklama

Jak jest we mnie

Cywilizacji śmierci brakuje autorytetów. Nie oferując ludzkości nic wartościowego prócz karkołomnej ideologii ciągłej potrzeby poprawy bytu i samozadowolenia, usiłuje podkopać moralne fundamenty człowieczeństwa, sprowadzając życie do pasma czasu do zagospodarowania według błyskotliwych planów. W ich ramach próżno szukać takich wartości jak: wiara, miłość, poświęcenie, szacunek, pomoc. By zagłuszyć głosy sumień propagujących czy skłaniających się ku cywilizacji śmierci, podejmowane są przeróżne działania zmierzające do dyskredytowania poczynań obrońców czy to ładu moralnego, społecznego, czy także samego życia. Nauka św. Jana Pawła II była twarda, przez to jednoznaczna i bezkompromisowa. Dziś dla wielu po prostu niewygodna. Dla zwolenników cywilizacji śmierci po prostu nie do zniesienia.

– Język Jana Pawła II w pewnych kwestiach, a zwłaszcza dotyczących obrony życia, jest nieco militarny – mówi ks. Kancelarczyk. – Wojna cywilizacji życia z cywilizacją śmierci, czy inne słynne słowa: Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Papież ujmował to militarnie, bo widział ofiary. Dlatego Jan Paweł II jest atakowany jako autorytet, jako punkt odniesienia. Przecież łatwo sobie wyobrazić: nie ma Jana Pawła II, a więc nie ma Evangelium Vitae, nie ma chociażby słów „naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości”. O to wszystko właśnie chodzi. Zdaję sobie sprawę, że pod względem kierowania się tymi naukami Jana Pawła II i wprowadzania ich w życie, europejsko jesteśmy w odwrocie. Ale w tej sytuacji odpowiedzieć trzeba wpierw sobie na pytanie, nie jak jest na świecie, w Europie, czy w Polsce, tylko jak jest we mnie? O to chodzi i to jest ważne. Ważny jest mój świat, moje doświadczenie Evangelium Vitae, ważne jak jest we mnie, w moim sercu. Bo we mnie jest, że jestem przedstawicielem cywilizacji życia!

Marsz tradycyjnie już o 15 wyruszył spod pomnika św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach ku bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła, gdzie odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, podczas której chętni mogli podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.

2023-04-28 19:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tęczowi aktywiści i policja zablokowali auto pro-liferów

W sobotę we Wrocławiu odbył się kolejny tzw. marsz równości organizowany przez środowiska LGBT. W tym samym czasie fundacja Pro-Prawo do Życia zorganizowała kontrmanifestację i procesję, podczas której modlono się w intencji nawrócenia dla homoseksualistów. Przy modlących się na Placu Wolności we Wrocławiu miała stanąć również furgonetka fundacji informująca o niebezpieczeństwie związanym z tzw. edukacją seksualną forsowaną w szkołach i przedszkolach przez tęczowe środowiska. Auto zostało najpierw zablokowane przez aktywistów LGBT, a potem … policję, która chciała nawet odholować samochód!

Mimo że kierowca posiadał ważne pozwolenie na wjazd, nie dał rady dostać się na plac Wolności. Najpierw przy wjeździe na plac przed furgonetką usiadło kilkunastu aktywistów LGBT, a kiedy kierowca wezwał policjantów, ci zaczęli szukać pretekstu, żeby zabronić wjazdu na plac i odholować auto.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję