Od 8 lat wspólnota jest obecna w parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie (diec. siedlecka), która w lipcu będzie obchodzić 30-lecie istnienia. Grupy modlitewne składają się zwykle z kilku lub kilkunastu kobiet i spotykają się raz w tygodniu w domach lub w kościele. Uczestniczą także w konferencjach i rekolekcjach. Podczas spotkania matki się modlą i powierzają swoje dzieci i wnuki Jezusowi, na białych krążkach zapisują ich imiona i wkładają je do specjalnego koszyka.
Ruch Matki w Modlitwie powstał w Anglii w 1995 r. Założyły go Veronica Williams i jej bratowa Sandra, które odczuwały głębokie wezwanie do wspólnotowej, nieustannej modlitwy za dzieci stojące w obliczu wielu zagrożeń współczesnego świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Polsce pierwsze wspólnoty matek zawierzających w modlitwie swoje dzieci, w ramach charyzmatu MwM, pojawiły się w 2002 r. Dynamiczny rozwój ruchu nastąpił w 2009 r. Obecnie jest już ponad 200 grup, najwięcej we wschodniej Polsce w: Augustowie, Białymstoku, Hajnówce, Sokółce, Lublinie, ale są obecne również w: Częstochowie, Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Na czele wspólnoty stoi koordynatorka krajowa. Od 2010 r. jest nią Lucyna Dec z Białegostoku.
W listopadzie 2011 r. wspólnota zorganizowała pierwszą konferencję krajową w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie k. Białegostoku, a w październiku 2013 r. kolejne – w Warszawie i we Wrocławiu. Od kilku lat organizowane są także Kwartalne Dni Modlitw o lepszy świat dla dzieci i młodzieży. W listopadzie 2012 r. – po rekomendacji abp. Józefa Kupnego (delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich) – Matki w Modlitwie zostały przyjęte do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
Parafia we Włodawie może się poszczycić również działalnością Ruchu Młodych, a także Chórem „Fletnia Pana”, obecnie pod dyrekcją Pawła Łobacza. Obok polskich utworów i światowych klasyków muzyki poważnej w repertuarze chóru są: pieśni kościelne, kolędy, pieśni pokutne, pasyjne i wielkanocne. /ic