Podane zestawy ziół stosuje się kolejno: w okresie szpitalnym, we wczesnym, a następnie późnym okresie zdrowienia. Regularne i wytrwałe ich stosowanie daje niemal pewność uchronienia się przed przewlekłym zapaleniem wątroby i jej późniejszą marskością.
Zestaw ziół na okres leczenia szpitalnego. Należy zmieszać: po 50 g ziela rdestu ptasiego, kwiatków rumianku i ziela pięciornika gęsiego oraz po 25 g kwiatów bzu czarnego i kwiatów wrzosu, ziela hyzopu, ziela drapacza lekarskiego i kłączy tataraku. 2-3 łyżki tej mieszanki zalać w termosie 2,5 szklankami wrzącej wody. Zamknąć szczelnie na ok. godzinę. Pić po 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zestaw ziół na okres wczesnego zdrowienia, czyli 3-4 miesiące po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać: po 50 g ziela rzepiku, krwawnika i korzenia mniszka oraz po 25 g ziela dziurawca, kwiatu kasztanowca i ziela glistnika. 2 łyżki tej mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem ok. 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie przed posiłkami.
Reklama
Zestaw ziół w późnym okresie zdrowienia, czyli 5-8 miesięcy po ujawnieniu infekcji. Należy zmieszać: po 50 g ziela pięciornika gęsiego, fiołka trójbarwnego i korzenia cykorii oraz po 25 g liści mięty pieprzowej, kory wierzbowej i ruty. 1,5 łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku, pozostawić pod przykryciem ok. 30 min. Przecedzić i pić 3-4 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami.
Do wspomagania leczenia WZW stosuje się, do wyboru, jeden z poniższych przepisów przygotowania i stosowania ziół:
1. Dawkę odwaru z mieszanki ziół z odpowiedniego okresu (patrz wyżej) w ilości pół do 2/3 szklanki studzimy do temperatury pokojowej, rozprowadzamy w nim 1-2 łyżek miodu i wypijamy między posiłkami, pamiętając, że dobowa dawka miodu powinna wynosić minimum 60 g, tj. ok. 3 łyżek stołowych.
2. Z sokowirówki uzyskujemy sok z 1/2 kg marchwi, 1/2 kg ogórków i 1/2 kg buraczków ćwikłowych. Zlany do słoika sok trzymamy w lodówce. Zażywamy, po lekkim podgrzaniu, 2 razy dziennie, dodając 2 łyżki miodu, który przed wypiciem rozprowadzamy. Idealnie jest, gdy warzywa pochodzą z uprawy ekologicznej, bez sztucznych nawozów, zwłaszcza azotowych. Uzyskany sok, w temperaturze 0-5°C, można przechowywać w lodówce nawet przez 3 dni. Dobowe spożycie miodu w tym okresie leczenia to także co najmniej 60 g, tzn. 3 łyżki stołowe.
3. W 1/2 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody rozprowadzamy 1-2 łyżki miodu. Taką dawkę zażywamy 4 razy dziennie, 1,5 godz. przed posiłkami i bezpośrednio przed snem. Całodobowa porcja miodu w tej wersji to 60-120 g. Kurację prowadzimy przez 4-6 miesięcy, robiąc przerwę w połowie na okres 4-6 tygodni.
Zarówno w szpitalnym, jak i domowym leczeniu WZW, jego powikłań i następstw stosuje się ponadto pochodzące m.in. z nasion soi nieodzowne fosfolipidy, określane skrótem EPL. Wirusy powodują m.in. uszkodzenie błon komórek wątroby oraz wewnątrzkomórkowych błon biologicznych. Błony te wytwarzane są m.in. przez fosfolipidy. Fosfolipidy wspomagające regenerację komórek wątroby znajdują się w niemal wszystkich pszczelich wytworach. Zawierają je też gotowe preparaty dostępne w aptekach.
Tylko wytrwałe, systematyczne stosowanie ww. zaleceń może doprowadzić do powrotu do zdrowia.