Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 22-23

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WIZYTA
Audiencja papieża dla premiera Ukrainy

Papież przyjął 27 kwietnia na audiencji premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Spotkanie miało miejsce na dzień przed wylotem Franciszka do Budapesztu. Zdaniem obserwatorów, rozmowa ma spore znaczenie. Może nie należy się spodziewać przełomu w sprawie negocjacji pokojowych, ale już na utrzymanie otwartych korytarzy humanitarnych można liczyć. Są one niezmiernie ważne, aby maksymalnie ograniczyć cierpienia cywilów podczas tej wojny.

PORTUGALIA
100 dni do Lizbony

Nawet 25 tys. Polaków może wziąć udział w ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Do największego globalnego spotkania młodych z całego świata zostało już mniej niż 100 dni. Co prawda na chwilę obecną zarejestrowanych jest 15 tys. młodych znad Wisły, ale Krajowe Biuro Organizacyjne szacuje, że ostatecznie do stolicy Portugalii uda się ich dużo więcej. Zdaniem ks. Tomasza Koprianiuka, dyrektora biura, Polacy będą na czwartym miejscu pod względem liczby uczestników spoza Portugalii. Więcej będzie zapewne Hiszpanów, Francuzów i Włochów, ale jak ocenia duchowny, biorąc pod uwagę także odległość dzielącą nasz kraj od Portugalii, czwarta pozycja naprawdę może cieszyć. Tym bardziej że należy wziąć pod uwagę trudniejszą niż w poprzednich latach sytuację ekonomiczną, która skłania do zaciskania pasa i redukowania wydatków niewiążących się z zaspokajaniem podstawowych potrzeb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ŁĄCZNOŚĆ
Brońmy przymierza

Reklama

„Jego miłosierdzie na pokolenia i pokolenia” (Łk 1, 50) – taki będzie temat tegorocznego III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie on obchodzony w niedzielę 23 lipca. Te słowa są zaczerpnięte z Magnificat – hymnu pochwalnego na cześć Pana Boga, wypowiedzianego przez Maryję w domu św. Elżbiety. Kilka dni po tym globalnym, choć przeżywanym na poziomie lokalnym wydarzeniu papież pojedzie do Lizbony na kolejne ŚDM. Młodzież zgromadzi się tam pod hasłem zaczerpniętym również z Ewangelii według św. Łukasza i odnoszącym się do tego samego biblijnego wydarzenia. Łączność jest nieprzypadkowa – papież związek między młodymi a starszymi nazywa przymierzem, a jego osłabienie uważa za jedną z najboleśniejszych i najgroźniejszych chorób współczesności.

WALKI
Nowa wojna w Sudanie

Rakiety zniszczyły 25 kwietnia katedrę Maryi Królowej Afryki w Al--Ubajjid w środkowym Sudanie. W czasie ataku w kościele trwała modlitwa o pokój przed Najświętszym Sakramentem. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Straty są tylko materialne. 15 kwietnia w Sudanie wybuchły walki między dwiema frakcjami wojska: Tymczasową Radą Rządową i Szybkimi Siłami Wsparcia (RSF). W ciągu 10 dni walk zginęło prawie pół tysiąca cywilów, a 10 tys. Sudańczyków uciekło do sąsiadów z południa. W tej wojnie palce macza również rosyjski reżim, który przez prywatną rosyjską armię – tzw. Grupę Wagnera wspiera rebeliantów. To z Rosji pochodzą broń oraz rakiety, w które są wyposażone Siły Szybkiego Wsparcia. Jaki interes na tym terenie ma Rosja? Chodzi o sudańskie złoto i plany budowy ważnej dla Moskwy bazy morskiej na Morzu Czerwonym.

UKRAINA
Nigdy nie zawodzi

Reklama

Nie wolno tracić nadziei w obliczu przedłużającej się wojny w Ukrainie. Trzeba pokładać ufność w miłosierdziu Bożym. – Wartością dodaną dyplomacji Stolicy Apostolskiej jest to, że uwzględnia działanie Bożego Miłosierdzia, potrafiącego skruszyć kajdany nienawiści – powiedział w Liechtensteinie abp Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami. Dodał, że chodzi tu o postawę duchową, świadomość tego, iż Bóg wszystko może, nic Go nie ogranicza. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał takie przypadki z historii. Nawiązał do upadku komunizmu, który wydawał się nie do pokonania. To dzięki temu, że Jan Paweł II odwołał się do wszechmocy Boga, wzywając na początku pontyfikatu do otwarcia drzwi Chrystusowi, również drzwi państw, systemów politycznych, ekonomicznych, kultur i cywilizacji. Upadek muru berlińskiego papież Polak przypisywał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. Nawet wielu polityków uznało to za cud. Arcybiskup Gallagher wspominał: – Pamiętam, jak rok po upadku muru Jan Paweł II złożył wizytę w Pradze, choć dla wszystkich było to coś niemożliwego zaledwie kilka miesięcy wcześniej. I właśnie wtedy prezydent Václav Havel, komentując ten fakt, powiedział: „Nie wiem, czym jest cud, ale to, czego teraz doświadczamy, jest cudem”.

Hierarcha podkreślił, że ta wojna musi się skończyć, musi nastać upragniony przez wszystkich pokój. Aby tak się stało, trzeba ufać Bogu, „trzeba myśleć o tym, co jest nie do pomyślenia”.
e.r.

DO POLAKÓW
Bądźcie ofiarni

Papież Franciszek, odwołując się do ewangelicznego opowiadania ukazującego spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z uczniami na drodze do Emaus, życzył pielgrzymom, aby spotykali Go w modlitwie, aby ich serca płonęły wielkimi pragnieniami i entuzjazmem, które może wzbudzić jedynie Boski Mistrz. Ojciec Święty wezwał, aby pamiętać w modlitwie o walczącej Ukrainie. Zwrócił się także do Polaków. – Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów! Już za kilka dni w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będziecie obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej – zaznaczył. – Życzę, by świadectwo polskich męczenników pobudzało kapłanów, osoby konsekrowane, wiernych świeckich, a szczególnie młodzież, do odwagi i ofiarności w służbie Bogu oraz braciom. Z serca wam błogosławię! – dodał.
s.z.

WATYKAN
Będzie dokument

Reklama

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia – kard. Kevin Farrell poinformował, że na prośbę papieża Franciszka dykasteria ta przygotowuje dokument dotyczący związków osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych. Kościół naucza, że katolicy, którzy mając za sobą nieudane związki małżeńskie, żyją w nowych, cywilnych związkach, nie mogą przyjmować Komunii św. Zgodnie z życzeniem papieża należy pomóc „tym, którzy doświadczają kryzysów małżeńskich wszelkiego rodzaju”.
k.k.

INICJATYWA
To, co ważne

„Dzieci komunijne – dzieciom misji” to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Jednym z jej celów jest zwrócenie uwagi na duchowy wymiar I Komunii św., o czym podczas spotkania w siedzibie Sekretariatu KEP mówił dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. dr Maciej Będziński.

Ksiądz dyrektor m.in. wskazał na trend w kierunku zeświecczenia uroczystości I Komunii św.; często towarzyszy jej bogata oprawa, która odwraca uwagę dzieci od istoty wydarzenia, czyli przyjęcia sakramentu. Podkreślił, że inicjatywa PDM jest próbą skierowania tej uwagi na to, co duchowe. Ksiądz Będziński przypomniał, że w ramach białego tygodnia przeżywanego po I Komunii św. jeden dzień jest poświęcony misjom. Zachęcił duszpasterzy do dobrego przygotowania się do tego wydarzenia i zaznaczył, że rozmowa na temat misji może być okazją, by pokazać dzieciom, iż najważniejszym darem I Komunii św. jest Jezus Chrystus w Eucharystii, niezależnie od tego, w jakiej oprawie przeżywana jest uroczystość. Sama inicjatywa uczy, by dostrzegać potrzeby innych i dzielić się tym, co mamy.

W ramach przygotowanych materiałów dzieci otrzymają m.in. obrazek z modlitwą oraz kopertę, w której będą mogły przekazać drobną ofiarę na rzecz dzieci na misjach bądź np. list do kolegów z misji. Ksiądz Będziński zauważył jednak, że akcji nie należy sprowadzać tylko do wymiaru materialnego. – Koperta może być pusta, ważne, by dziecko ofiarowało swoje serce.

W ubiegłym roku w ramach inicjatywy zebrano 1,1 mln zł.
mżz

2023-04-28 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: stan Ojca Świętego pozostaje stabilny

2025-04-01 12:48

[ TEMATY ]

Watykan

Foto Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Stan zdrowia papieża Franciszka jest stabilny, z pewnymi oznakami poprawy - wynika z informacji przekazanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Sytuacja zdrowotna papieża pozostaje stabilna. Badania krwi wykazują wartości w normalnym zakresie. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wykonane kilka dni temu wykazało poprawę w obrazie zakaźnym płuc. Wszystkie terapie są kontynuowane: odnotowywana jest dalsza poprawa motoryki i oddychania oraz posługiwania się głosem. Wysokoprzepływowe natlenianie za pomocą kaniul nosowych koncentruje się głównie w nocy i w razie potrzeby.
CZYTAJ DALEJ

Święta pustelnica

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 18

[ TEMATY ]

święci

commons.wikimedia.org

Św. Maria Egipcjanka

Św. Maria Egipcjanka

Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.

Żyła w latach ok. 344 – 421. Kiedy miała 12 lat, uciekła z domu rodzinnego, udała się do Aleksandrii i prowadziła tam życie rozpustne. Przez 17 lat uwodziła mężczyzn, nie dla zarobku, ale z potrzeby oddawania się rozpuście. Jej życie zmieniło się podczas pobytu w Jerozolimie – mimo grzesznego życia uważała się za chrześcijankę. W uroczystość Znalezienia Krzyża Świętego zamierzała wejść do Bazyliki Grobu Pańskiego, jednak została odepchnięta jakąś niewytłumaczalną siłą. Zwróciła się wówczas w modlitwie do Maryi. „Matko Miłosierdzia! Skoro odrzuca mnie Twój Syn, Ty mnie nie odrzucaj! Pozwól mi ujrzeć drzewo, na którym dokonało się także moje zbawienie” – modliła się. Ślubowała porzucić grzeszne życie i pokutować. Udała się na pustynię, nad rzekę Jordan, i tam w samotności, na umartwieniach i postach spędziła resztę swojego życia. W VI wieku powstał opis jej życia, zatytułowany Życie naszej matki św. Marii Egipcjanki. Według wszelkiego prawdopodobieństwa jego autorami byli mnisi z klasztoru św. Zozyma, kapłana, który odnalazł Marię na pustyni. W Wielki Czwartek o. Zozym wziął Najświętszy Sakrament, trochę żywności dla Marii i wyruszył na pustynię. Nad brzegiem Jordanu znalazł ją czekającą na niego i udzielił jej Komunii św. O św. Marii Egipcjance pisali: św. Cyryl Aleksandryjski, św. Zozym i św. Sofroniusz.
CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja modlitewna na kwiecień: o mądre korzystanie z nowych technologii

Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów - przypomina Franciszek w filmie, promującym papieską intencję modlitewną na kwiecień. „Powinniśmy korzystać z technologii, by zadbać o nasz wspólny dom. By łączyć się ze sobą jako bracia i siostry” - zaznacza Ojciec Święty.

„Jak bardzo chciałbym, abyśmy mniej wpatrywali się w ekrany, a częściej patrzyli sobie w oczy!” – tymi słowami rozpoczyna się specjalnie przygotowane przesłanie wideo, przygotowane jeszcze przed okresem hospitalizacji Papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję