Reklama

Niedziela Wrocławska

Together – razem w Rzymie

Ojciec Święty Franciszek zaprasza młodych na spotkanie do Rzymu – centralnym punktem wydarzenia będzie ekumeniczna modlitwa w intencji synodu. Archidiecezja wrocławska aktywnie włącza się w przygotowania.

Niedziela wrocławska 18/2023, str. II

[ TEMATY ]

Spotkanie młodzieży

Bożena Sztajner/archiwum Niedzieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie papieża Franciszka w dniach od 29 września do 1 października w Rzymie odbędzie się spotkanie młodzieży „Together”. 30 września na Placu św. Piotra będzie miało miejsce ekumeniczne czuwanie modlitewne zawierzające Bogu prace synodu. Oprócz młodych z całego świata weźmie w nim udział Ojciec Święty, przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, a także delegaci na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Przygotowanie spotkania zostało powierzone Wspólnocie z Taizé. Co cieszy, z Polski w przygotowaniach uczestniczą Adriana i Paweł Kwiatkowscy oraz Karolina Olech z archidiecezji wrocławskiej – osoby od lat związane z Taizé. 15 marca tego roku papież Franciszek przyjął uczestników przygotowań na audiencji prywatnej. – Dla Ojca Świętego ta modlitwa ekumeniczna młodych jako wsparcie synodu o synodalności jest rzeczą ważną – podkreśla Paweł Kwiatkowski.

Zgromadzenie Ludu Bożego

Reklama

– Pomysł spotkania powstał jeszcze w październiku 2021 r., kiedy podczas otwarcia synodu biskupów brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé, zaproponował wspólną modlitwę chrześcijan różnych wyznań wspierającą proces synodalny. Papież Franciszek odpowiedział pozytywnie, a 15 stycznia 2023 r. po modlitwie Anioł Pański zaprosił do udziału w ekumenicznym czuwaniu młodych – opowiada Paweł Kwiatkowski. – Od lipca 2022 r. podczas przygotowań i spotkań okazało się, że dla wielu chrześcijan innych wyznań nasz Kościół i synod jest ważny i chcą się modlić w naszej intencji – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie „Together – Zgromadzenie Ludu Bożego” potrwa trzy dni – młodzi ludzie między 18 a 35 rokiem życia, pochodzący z różnych krajów Europy i należący do wszystkich Kościołów chrześcijańskich, są zaproszeni do wspólnej modlitwy w przeddzień XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Będą oni goszczeni w rzymskich parafiach i wspólnotach, gdzie przyjmą ich do siebie lokalni mieszkańcy. Dla młodych katolików wydarzenie to może być kontynuacją Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie na początku sierpnia.

Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się 1 maja i potrwa do 1 lipca. Link do formularza zgłoszeniowego zostanie opublikowany na stronie www.together2023.net.

Razem!

Organizatorzy zachęcają, aby dla młodych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu w Rzymie, zorganizować 30 września wspólną modlitwę za synod w rodzinnej parafii czy miejscowości. – Równocześnie ze spotkaniem w Rzymie jest także pomysł, aby weprzeć synod naszą modlitwą „na miejscu”. Nie każdy będzie mógł wyjechać na spotkanie „Together”, ale każdy może się włączyć przez modlitwę w swoich parafiach czy wspólnotach – w naszej archidiecezji takie modlitwy będą organizowane – mówi Adriana Kwiatkowska.

Wszystkich, którzy mają taką możliwość, zaprasza do Rzymu i sama wspomina spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas prywatnej audiencji: – Od początku towarzyszyła nam modlitwa, a spotkania robocze przeplatały się z odwiedzinami u wspólnot różnych wyznań, wykładem na Angelicum, wykładem u Waldensów – działa się Ewangelia. Także wtedy, gdy po prostu siedzieliśmy przy stole, ludzie z różnych krajów, w różnym wieku. Razem przygotowywaliśmy trzydniowe spotkanie młodych, które zacznie się w Rzymie 29 września. „Razem” to słowo klucz tego wydarzenia i słowo, które papież Franciszek powtórzył kilkanaście razy, gdy spotkał się z nami. Dodawał nam odwagi, żeby razem szukać, razem budować. Nazwał dialog sztuką. Niełatwą, nieoznaczającą od razu pełnej zgody, ale możliwą w drodze, możliwą, gdy idzie się razem. Przez te kilka dni w Rzymie kolejny raz, dzięki braciom z Taizé i papieżowi Franciszkowi, uczyliśmy się właśnie tego – chodzenia razem. I tego będziemy się uczyć także od 29 września do 1 października w Rzymie.

2023-04-25 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois – przyjęcie miłości Chrystusa otwiera na zaufanie

[ TEMATY ]

Taize

Madryt

Spotkanie młodzieży

Claude Truong-Ngoc/Wikimedia Commons

O przyjęciu miłości Chrystusa, by wokół siebie i coraz dalej wprowadzać zaufanie i pokój mówił podczas drugiej modlitwy wieczornej 41. Europejskiego Spotkania Młodych w Madrycie przeor ekumenicznej wspólnot z Taizé, brat Alois.

Oto tekst rozważania brata Aloisa w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

Poznań: rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Chrystusowców dla Polonii

2025-06-30 19:03

[ TEMATY ]

Poznań

Chrystusowcy

Karol Porwich/Niedziela

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zgromadzenia zakonnego powołanego do duchowej opieki nad Polonią. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich prowincji i regionów, w których posługują chrystusowcy - z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Australii.

W trakcie obrad Kapituły podejmowane będą kluczowe decyzje dotyczące m.in. wyboru nowych władz zgromadzenia, oceny sytuacji personalnej i finansowej, formacji początkowej i permanentnej, misji zagranicznych, a także nowych wyzwań duszpasterskich wobec dynamicznych przemian zachodzących wśród wspólnot polonijnych na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie: Muzyczne Kolory Polski

2025-06-30 17:25

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Pixabay

Już po raz 26. w regionie łódzkim odbędą się Muzyczne Kolory Polski, czyli wędrowny festiwalu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Festiwal „Muzyczne Kolory Polski” charakteryzuje się prezentacją muzyki w wykonaniu kameralnym, obejmującą zarówno muzykę świecką, jak i religijną, od baroku po współczesność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję