Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą słuchać bardziej Boga

W wałbrzyskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się diecezjalny etap 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Niedziela świdnicka 18/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Najlepsza siódemka etapu diecezjalnego 27. OKWB wraz z organizatorami

Najlepsza siódemka etapu diecezjalnego 27. OKWB wraz z organizatorami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 20 kwietnia, 36 uczestników reprezentujących 21 szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji świdnickiej spotkało się w wałbrzyskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – głównego organizatora konkursu, którego jedną z podstawowych misji jest prowadzenie szeroko rozumianej formacji, także dzieci i młodzieży. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.

Trzeba słuchać bardziej Boga

Etap rywalizacji konkursowej poprzedziła Eucharystia w wałbrzyskiej kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów. Liturgii przewodniczył ks. prał. dr Krzysztof Moszumański. – Udział w konkursie biblijnym to bardzo wielka i zaszczytna rzecz. Dobrze, że chcecie poznawać Pismo Święte, wsłuchiwać się w to, co chce do nas mówić Bóg. A mówi nam, że nas kocha, że posłał na świat swojego Syna, że każdy, kto w Niego wierzy, będzie miał życie wieczne. To są prawdy, które napawają nas nadzieją, że ponad wszystkim jest Bóg, któremu warto zaufać i iść za Jego głosem. Dziś powtarzamy za św. Piotrem i apostołami: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” – przypomniał w homilii diecezjalny asystent katolickiego stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów, awansowali do etapu ustnego. Troje najlepszych uzyskało prawo reprezentowania diecezji świdnickiej w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 5-6 czerwca w Niepokalanowie – poinformowała Anna Adamkiewicz. Diecezjalna koordynator wydarzenia w rozmowie z Niedzielą Świdnicką zwróciła uwagę, że tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa ze względu na liczbę uczestników. – Z tego powodu aż brakło nam miejsca. Za rok przygotujemy salę na 170 miejsc – powiedziała z uśmiechem pani Anna, jednocześnie zwracając uwagę, że przygotowane przez ekspertów pytania były trudne, a nawet bardzo trudne, stąd jej podziw dla wiedzy uczniów. – Dziękuję bardzo Wydziałowi Katechetycznemu za pomoc w organizacji konkursu i cieszę się, że są młodzi, którzy chcą zgłębiać Pismo Święte.

Końcowe rezultaty

Oto wyniki II etapu Konkursu Biblijnego: 1. miejsce Paweł Modrakowski (I LO Wałbrzych, katechetka Monika Ziubrzycka); 2. miejsce Zofia Maksajda (LO Niepokalanki Wałbrzych, katechetka Beata Wasiek); 3. miejsce Karina Bury (LO Ząbkowice Śląskie, katechetka Aneta Klinke-Osadnik); ex aequo 4. miejsce zajęli Maciej Sachs (II LO Świdnica, katechetka Małgorzata Kulig) i Katarzyna Góralewicz (LO Niepokalanki Wałbrzych, katechetka Beata Wasiek); 6. miejsce Wiktor Brodziak (II LO Wałbrzych, katecheta Bartosz Pietrzak) i 7. miejsce Jadwiga Wieliczko (II LO Wałbrzych, katecheta Bartosz Pietrzak).

2023-04-25 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokochać Słowo Boże

Niedziela toruńska 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Szymon Szczęsny

Wielu młodych fascynuje się Słowem Bożym

Wielu młodych fascynuje się Słowem Bożym

W zmaganiach etapu diecezjalnego 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wzięli udział uczniowie ponad 30 szkół średnich. Honorowym patronatem wydarzenie objął bp Wiesław Śmigiel.

Etap diecezjalny, do którego zakwalifikowało się ponad 50 uczestników, odbył się 21 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję