W sobotę 22 kwietnia do sanktuarium Jana Pawła II w na Białych Morzach przybyli pielgrzymi z Węgier, w ramach corocznej pielgrzymki narodowej. W tym roku pielgrzymowali, aby świadczyć o świętości Jana Pawła II, wobec ostatnich ataków medialnych w imię solidarności z Polakami. Sanktuarium nawiedziło 50 pątników.
Arcybiskup Marek Jędraszewski powitał wraz z bp Janosem Szekely, pielgrzymów. W skierowanym słowie podkreślał, że Polacy i Węgrzy są sobie bliscy nie tylko w wymiarze politycznym i kulturowym, ale także „w doświadczeniu świętości wielkich ludzi obu narodów”. – W Krakowie urodził się król Węgier Władysław I Święty, a Węgierką z pochodzenia była z kolei św. Jadwiga Królowa – mówił abp Jędraszewski. Podkreślił także, że obecne ataki na Jana Pawła II określa się mianem „drugiego zamachu”. – Jest to zamach na miejsce, które Ojciec Święty zajmuje w sercach wielu ludzi. Chodzi o to, żeby go wyrwać z naszych serc i naszej pamięci, i żeby jego imię nie kojarzyło się z dobrem, jakie czynił, przesłaniem pokoju Chrystusowego, który przynosił światu, ale z tym, co tak bardzo złe i ohydne w życiu człowieka – mówił metropolita krakowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Biskup Szekely wyraził wdzięczność za wszystko, co dla narodu węgierskiego zrobił Jan Paweł II. – Od początku pontyfikatu, gdy Europa Środkowo-Wschodnia pogrążona była w komunizmie, Jan Paweł II wzywał do nielękania się i otwarcia drzwi Chrystusowi. Aktualne ataki medialne są bolesne. Myślę, że jest to dzieło szatana, który próbuje nas zniszczyć – mówił duchowny.
Biskup zwrócił także uwagę, że to abp Marek Jędraszewski rozpoczął proces beatyfikacyjny Jánosa Esterházego, polityka węgierskiego i polskiego pochodzenia, działacza mniejszości węgierskiej w I i II Republice. Hierarcha podkreślił, że metropolita przyczynił się do budowania kolejnego mostu pomiędzy Polakami a Węgrami. Podarował metropolicie album upamiętniający papieskie pielgrzymki na Węgry.
Węgrzy każdego roku licznie pielgrzymują do polskich miejsc świętych. Oprócz narodowej pielgrzymki do krakowskich sanktuariów organizowana jest także salwatoriańska piesza pielgrzymka na Jasną Górę.