Główne uroczystości z udziałem bp. Marka Mendyka miały miejsce na placu przed świdnicką katedrą, gdzie pasterz diecezji pobłogosławił i poświęcił przyniesione przez wiernych gałązki palmowe. Po odczytaniu Ewangelii, opisującej wjazd Chrystusa do Jerozolimy, procesja wyruszyła do kościoła.
Zmienni jak tłum
Po odczytaniu opisu Męki Pańskiej przez alumnów roku propedeutycznego i dk. Mariusza Pastuszyńskiego, biskup świdnicki wygłosił homilię. – Oto znajdujemy się pośród ludzi, którzy rozradowani biegną na spotkanie z Jezusem wstępującym do miasta. Chwilę potem słuchamy opisu Męki Pańskiej, która stawia przed nami niezwykle ważne pytanie: Kim jest naprawdę Jezus? Teraz także i my powinniśmy zająć stanowisko wobec Niego, abyśmy nie byli jak otaczający Jezusa w Niedzielę Palmową tłum, gotowi do nagłego zwrotu nastrojów od tego radosnego Hosanna do słów ukrzyżuj Go – powiedział bp Mendyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bądźmy otwarci
Reklama
Następnie zapytał zebranych, czy są gotowi wraz Jezusem wejść na drogę miłości, która naznaczona jest, wydawać by się mogło, słabością i nieużytecznością, co objawia się w bezwarunkowym poddaniu się woli Pana Boga. – To wcale nie jest łatwe, bo przecież pobrzmiewa w nas wątpliwość uczniów. Jeśli oni do końca nie rozumieli tego, co się dzieje, co więcej, opuścili Jezusa, wyparli się Go, to na jakiej podstawie my możemy zakładać, że pozostaniemy wierni? – zapytał hierarcha, zachęcając do postawy otwarcia się na drugiego człowieka przez gesty i czyny, które może pobudzić jedynie pokorna wiara i ufna miłość. – Niech tej świątecznej atmosferze, którą już dzisiaj smakujemy, towarzyszy Maryja, wierna uczennica Chrystusa. Niech ona będzie z nami na drodze stałego nawracania i stopniowego przybliżania się do Jezusa – zakończył homileta.
Pochód z palmami
Po zakończonej Eucharystii ze świdnickiego Rynku wyruszył korowód z palmami, co stanowiło zwieńczenie konkursu organizowanego od 25 lat, z inicjatywy świdniczanki Kazimiery Momot, przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Prace przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych zostały przyniesione do katedry, a zwycięska palma stanęła w prezbiterium. W barwnym przemarszu w charakterystycznych kolorowych strojach udział wzięli członkowie Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego Krąg pod kierownictwem Wojciecha i Marii Skiślewiczów. Takie wydarzenia to doskonały sposób na zachowywanie polskich tradycji, w których z dumą i radością bierze udział młodzież.
Członkowie zespołu trzymając w dłoniach przyniesione palmy, razem z rzeszą wiernych, uczestniczyli w kolejnej tego dnia Mszy świętej w katedrze, tym razem z udziałem dzieci i ich rodziców.