Głównym wydarzeniem obchodów była Eucharystia i sesja naukowa. Koncelebrowanej Mszy św. w konkatedrze lubaczowskiej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. – Przybyłem do Lubaczowa, by wraz z wami podziękować za dar życia i pasterską posługę św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego. Okazją do tej modlitwy jest setna rocznica jego śmierci, która dla nas urodzonych i wychowanych na tych ziemiach, nie może przejść bez echa i nie zauważona, ponieważ ziemia lubaczowska przez wieki była cząstką kościoła lwowskiego, a po II wojnie światowej przyjęła na siebie ciągłość w zachowaniu istnienia Archidiecezji Lwowskiej – powiedział na początku homilii abp Mieczysław Mokrzycki. Wiele uwagi poświęcił świętości abp. Józefa Bilczewskiego, a za św. Janem Pawłem II powtórzył, że świętych nie należy podziwiać, ale naśladować.
Po zakończonej Mszy św. wierni przeszli do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej, w którym znajdują się relikwie św. Józefa Bilczewskiego, by przy nich pomodlić się pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego. Uczestnicy uroczystości ucałowali relikwie tego świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święty odczytany na nowo
Reklama
W Domu św. Zygmunta Gorazdowskiego odbyła się sesja naukowa. Wprowadzenia do niej dokonał abp Mieczysław Mokrzycki. Referat Teologia narodu według św. Józefa Bilczewskiego wygłosił prof. Włodzimierz Osadczy, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Scharakteryzował maryjność narodu polskiego, obranie Maryi na Królową Polski i dokonania abp. Bilczewskiego w upowszechnieniu kultu Matki Bożej w archidiecezji lwowskiej. Liberalizm i socjalizm jako źródło problemów społecznych w listach społecznych abp. Józefa Bilczewskiego – to tytuł prelekcji Marcina Sułka, wiceprezesa Fundacji „Civitas Chrystiana”, dyrektora Regionu Lubelsko-Podkarpackiego fundacji. Poeta i prozaik, muzealnik, rodak z Lubaczowa, Mariusz Olbromski podzielił się refleksjami na temat Treści Listów Pasterskich lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego oraz zaprezentował zdjęcia z jego beatyfikacji i kanonizacji, których był świadkiem.
Trzy świadectwa
Biskup Mariusz Leszczyński dał Trzy świadectwa o św. Józefie Bilczewskim. Podzielił się wspomnieniami z trzech niezwykle ważnych wydarzeń w których uczestniczył na zaproszenie abp. Mokrzyckiego. Wziął udział w konsystorzu w Sali Klementyńskiej na Watykanie 24 lutego 2005 r., podczas którego ogłoszono datę kanonizacji bł. abp. Józefa Bilczewskiego. Decyzję podjął papież Jan Paweł II, miał ją osobiście ogłosić, ale stan zdrowia na to mu nie pozwolił, trafił wieczorem do Kliniki Gemelli. Uczestniczył w uroczystości kanonizacji bł. abp. Józefa Bilczewskiego 23 października 2005 r., dokonanej w Rzymie przez papieża Benedykta XVI. Trzecia uroczystość to procesyjne przeniesienie trumienki-relikwiarza z doczesnymi szczątkami św. Józefa Bilczewskiego z Cmentarza Janowskiego do katedry lwowskiej 19 kwietnia 2011 r. Biskup Mariusz Leszczyński zaprezentował pamiątki jakie posiada z tych uroczystości, m.in. zdjęcia z krzyżem, który na piersi nosił św. Józef Bilczewski.
Pamiątki i błogosławieństwo
Kustosz Muzeum Konkatedralnego ks. kan. Andrzej Stopyra pokazał pozyskane ostatnio cenne publikacje i pamiątki dotyczące św. Józefa Bilczewskiego, które wzbogaciły zbiory Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Pasterskie błogosławieństwo biskupów zakończyło to ciekawe i kształcące sympozjum naukowe. Honorowy patronat nad nimi sprawował bp dr Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.