Eucharystię wieńczącą rok różnorakich inicjatyw upamiętniających postać świętego wilamowianina w 100. rocznicę jego śmierci pasterz diecezji celebrował w Wilamowicach 26 marca. Modlitwę transmitowała TVP Polonia.
W homilii bp Pindel dziękował za święte życie i dzieło Józefa Bilczewskiego, począwszy od narodzin, aż po beatyfikację i kanonizację. Podkreślił znaczenie rodzinnych Wilamowic w życiu religijnym lwowskiego arcybiskupa. Zauważył, że w ciągu roku jubileuszowego w sanktuarium wilamowskim działo się bardzo dużo zarówno w zewnętrznym, jak i duchowym, wewnętrznym wymiarze. – Można powiedzieć, że św. Józef Bilczewski napracował się także w tym roku swojego jubileuszu, co by potwierdzało opinie, że był niezwykle pracowity w swoim życiu, że w pewien sposób zmarł z wyczerpania organizmu. W tym zaś roku znów napracował się, bo wierzymy, że łaska jest od Boga, której hojnie udziela, zwłaszcza gdy człowiek prosi, wzywając także sprawdzonych świętych – mówił biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Regionalnym akcentem podczas liturgii była jedna z próśb modlitwy wiernych odczytana w języku – etnolekcie wilamowskim, charakterystycznym dla Wilamowic, które zostały założone w XIII wieku przez kolonistów z Flandrii, Holandii i Fryzji.
Dziękując za ustanowienie roku jubileuszowego, przedstawiciel parafii wyraził nadzieję, że zaowocuje on lepszym chrześcijańskim życiem wiernych. Z kolei kustosz wilamowskiego sanktuarium poinformował, że ostaniem akcentem jubileuszu 100. rocznicy śmierci lwowskiego arcybiskupa będzie wprowadzenie relikwii tego świętego do świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie, zaplanowane na 10 czerwca. – Zajmie on należne miejsce w panteonie zasłużonych Polaków oraz wielkich ludzi Kościoła równocześnie. Podczas tej Mszy św. biskup ordynariusz zawierzy Opatrzności Bożej całą diecezję za wstawiennictwem świętego arcybiskupa – podsumował ks. Morawa.
Kalendarium obchodów roku poświęconego św. Józefowi Bilczewskiemu obejmowało prawie trzydzieści wydarzeń. Składały się na nie m.in. pielgrzymki wspólnot i stowarzyszeń życia religijnego, święcenia diakonatu, diecezjalne dożynki, procesja Bożego Ciała. Poza ustalonym z góry porządkiem do Wilamowic przyjeżdżało wiele pielgrzymek parafialnych i indywidualnych pątników.