Formacyjny zjazd rozpoczął się od Mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w czasie której miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Kasztelan zachęcał, aby ci, którzy zanoszą Najświętszy Sakrament do chorych, byli apostołami Bożej miłości.
Dostrzegł piękne serce
Reklama
– Jeśli kiedyś zdarzyło ci się, że ktoś zobaczył w tobie więcej niż ty sam i od tego momentu zmieniło się twoje życie, zrozumiesz, co mógł przeżyć celnik Mateusz, gdy Jezus powiedział do niego: „Pójdź za mną”. Nie tak widzi Bóg, jak widzi człowiek. Niby to wszystko wiemy, ale wciąż jeszcze nie umiemy patrzeć na siebie i innych oczami Boga. Spoglądamy po ludzku, choć wiemy, że trzeba inaczej. Kiedy wszyscy widzieli w Mateuszu grzesznika, idącego na współpracę z Rzymianami, krzywdzącego współrodaków, pojawił się ktoś, kto zauważył go i powołał. To właśnie Jezus potrafił oddzielić brud człowieka od jego pięknego serca – powiedział 25 lutego ks. Kasztelan, przedstawiając obraz Jezusa patrzącego na każdego z nas jak na dziecko, które pobrudziło się w błocie. – On widzi w nas swoje czyste i piękne dziecko, które, jeśli da się umyć, powróci do pierwotnej piękności – podkreślił homileta, dodając, że jeżeli pozwolimy działać w naszym życiu Jezusowi, to będziemy się przemieniać krok po kroku. – Za każdym razem, kiedy przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania, doświadczamy tego samego, co celnik Mateusz, czyli obmycia, po którym stajemy się innym człowiekiem – zauważył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak bracia
Bracia szafarze wyszli z inicjatywą, aby tegoroczną jałmużnę zebraną podczas kolekty mszalnej przeznaczyć na pomoc choremu szafarzowi Stanisławowi ze Świdnicy, którego dotknęła choroba stwardnienia rozsianego. Środki będą spożytkowane na dostosowanie warunków mieszkaniowych, by chory mógł bez większych przeszkód funkcjonować w miejscu zamieszkania. W remont zaangażowali się także przyjaciele szafarze, którzy w ten sposób chcą wspomóc współbrata w powołaniu. – Dziękuję za wielką otwartość między wami, za to, że nie tylko przy ołtarzu tworzycie jedność, ale i poza nim – powiedział ks. Krzysztof Papierz, duchowy opiekun wspólnoty, zachęcając także do modlitwy za wszystkich chorych szafarzy.
Po Eucharystii zgromadzeni przeszli do domu parafialnego, gdzie czekał poczęstunek. Dla diecezjalnego duszpasterza była to także okazja, aby podziękować mężczyznom za posługę i świadectwo wypełniania powołania w codziennym życiu. Ksiądz Papierz przypomniał, że niezbędnymi elementami duchowego wzrostu są modlitwa i spowiedź, a także systematyczne podejmowanie formacji.