Reklama

Niedziela Sandomierska

Nie tylko dla najmłodszych

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu odbyła się promocja drugiej części Baśni o Tarnobrzegu.

2023-03-07 14:37

Niedziela sandomierska 11/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Archiwum MBP

Uczniowie uchylili rąbka tajemnicy o losach bohaterów baśni

Uczniowie uchylili rąbka tajemnicy o losach bohaterów baśni

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję spotkać się z autorką cyklu Baśni o Tarnobrzegu, dr hab. Iwoną Rusek oraz ilustratorką, Justyną Stoszek. Panie, co ciekawe, obydwie pochodzą z Tarnobrzega, opowiadały o kulisach powstania baśni, o interakcji, która wywiązała się pomiędzy autorką słowa a ilustratorką, i pracy, która dała im wiele satysfakcji. Rąbka tajemnicy, co do losów bohaterów drugiej części baśni, w krótkim przedstawieniu uchylili uczniowie kl. VI Państwowej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Dla wszystkich uczestników spotkania organizatorzy przewidzieli bezpłatne egzemplarze książki, więc na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autografy.

Baśń o Tarnobrzegu to niezwykła, pełna magii i czarów historia, historia odwiecznej walki dobra ze złem, pełna symbolicznych znaczeń, pełna odwołań do kultury lasowiackiej, a wszystko pięknie zilustrowane. Wydawcą Baśni o Tarnobrzegu jest Miejska Biblioteka Publiczna, za opracowanie graficzne i redakcyjne publikacji odpowiada Wydawnictwo Samorządowe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majestat zamkowych sal

Niedziela sandomierska 9/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Sala biblioteczna oraz jej wyposażenie liczy sobie prawie dwa wieki

Sala biblioteczna oraz jej wyposażenie liczy sobie prawie dwa wieki

Biblioteka w Muzeum – Zamek Tarnowskich, po dwuletnim gruntownym remoncie została ponownie otwarta dla zwiedzających.

Po dwóch latach renowacji najstarszego pomieszczenia zamku możemy oglądać efekty pracy wielu osób. Jest to miejsce niezwykłe z dwóch powodów. Do dzisiaj bowiem zachowało swój pierwotny charakter nadany mu podczas przebudowy zamku prowadzonej przez Franciszka Marę Lanciego. Przetrwało także wielki pożar, który strawił siedzibę Tarnowskich w grudniu 1927 r. Ponadto symbolizuje jedną z najważniejszych części Kolekcji Dzikowskiej, jaką stanowiła biblioteka, która na mapie Polski, zarówno pozostającej pod zaborami, jak i w dwudziestoleciu międzywojennym, była niezwykle ważnym punktem. Jej twórca Jan Feliks Tarnowski zgromadził unikatowy i bezcenny dla dziejów i kultury polskiej zbiór rękopisów, inkunabułów, starodruków, który powiększali jego następcy – mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamku Tarnowskich.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Il sismografo: poważny stan zdrowia papieża

2023-03-29 19:11

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pierwsze pogłoski o stanie zdrowia papieża Franciszka ujawniają, że harmonogram badań klinicznych nie do końca odpowiada faktom. Papież został przewieziony do szpitala Policlinico Gemelli nagle. Po audiencji generalnej na placu św. Piotra, podczas której widziano papieża Bergoglio w dobrym stanie, jego powrót do Domu św. Marty był normalny – twierdzi il sismografo.

AKTUALIZACJA GODZ. 20:10.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję