Reklama

Niedziela Łódzka

Siła wspólnoty

Dobrze, że są młodzi. Bardzo ich kocham! – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas rekolekcji wielkopostnych Arena Młodych 2023.

Niedziela łódzka 10/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Arena Młodych

Ks. Paweł Kłys

Te spotkania są oparte na słowie Bożym

Te spotkania są oparte na słowie Bożym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez trzy dni uczniowie szkół ponadpodstawowych archidiecezji łódzkiej mieli możliwość uczestniczenia w rekolekcjach wielkopostnych zainicjowanych przez metropolitę łódzkiego. Pierwszy dzień odbywał się w szkołach, gdzie katecheci przeprowadzali lekcję na temat symbolicznego znaczenia popiołu. Dzień drugi miał miejsce w wyznaczonych wcześniej kościołach, w których gromadziła się młodzież, aby wysłuchać nauki rekolekcyjnej księży. W tym czasie była także okazja do spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy wstawienniczej. W ostatnim dniu abp Ryś zaprosił młodych do łódzkiej Sport Areny. Tam na blisko 4,5 tys. uczestników czekał 5-godzinny program, w czasie którego nie zabrakło uwielbienia, świadectw, zadań, modlitwy, a wszystko po to, aby jak najlepiej zrozumieć sens Wielkiego Postu i móc go solidnie przeżyć.

Reklama

– Nikt nie zatrzymuje młodych na arenie, ale mamy przekonanie, że z Jezusem pójdą do domów. Pierwsze wrażenie ludzi, którzy wchodzą na arenę, jest takie, że młodzi przyszli się pobawić. Nie, nie przyszli się pobawić, nawet jeśli wiedzą, że jest tu trochę ruchu i śpiewu, i tańca, ale od początku mówimy, że to jest forma ich modlitwy. Chodzi o to, żeby nie stracić tej szansy, że ja mogę w tym momencie spotkać się z Nim, a potem poprowadzić Go dalej. Widzieliśmy dzisiaj młodych ludzi słuchających konferencji, klękających przed Eucharystią i przystępujących do niej. Tak więc od tego, co jest na początku, co wydaje się może formą nieodpowiednią dla Wielkiego Postu, dochodzimy do bardzo ważnych decyzji, jakie ci młodzi ludzie podejmują. Dobrze, że są. Bardzo ich kocham! – mówił metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego dnia mijał także rok od wybuchu wojny na Ukrainie. W związku z tym łódzka Caritas przygotowała specjalną akcję polegającą na zbiórce skarpet dla ofiar zbrojnego ataku. – Wiemy, jaka jest sytuacja po roku wojny – nie ma prądu, ogrzewania, ludzie marzną, więc chcemy im podarować ciepłe skarpety. Razem ze Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” zawieziemy je do miejscowości, w których mieszkają Ukraińcy – w okolicach Kijowa, Charkowa, Izium, a nawet pojedziemy pod białoruską granicę, do wsi Marianka – wyjaśnił Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas w Łodzi. Podczas wydarzenia młodzież ofiarowała niemal 800 par skarpet.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Areny Młodych była biblijna historia Zacheusza, który chciał ujrzeć Jezusa. – Głęboko w to wierzę, że kiedy czytamy Ewangelię w takim spotkaniu jak to, które się tu dzieje, to ta Ewangelia się wydarza. Nie opowiadamy o tym, co się stało 2 tys. lat temu, opowiadamy o tym, co dzieje się teraz w Arenie Sportu. Jest takie ważne słowo w Ewangelii „trwać”. Trwaj we mnie, ja będę trwał w tobie. Nie chodzi o to, żebyśmy przez chwilę spotkali się wzrokiem i poszli we własną stronę. Chodzi o spotkanie, które będzie trwałe. I to trwałe spotkanie jest w domu, to znaczy, że Jezus musi iść z wami do waszych domów, bo On chce tam z wami trwać – podkreślił duszpasterz.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Jezus chce być w wami w waszych domach – Arena Młodych 2023

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

Magdalena Pijewska/Niedziela

Blisko 4, 5 tys. młodych ludzi z Łodzi, województwa łódzkiego, ale też np. z Trójmiasta uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach dla młodzieży Arena Młodych – największym corocznym wydarzeniu ewangelizacyjnym dla młodzieży. - Jak pytacie: czego Jezus chce od spotkania z wami na Arenie, to ja wam ogłaszam: Jezus musi iść z wami do waszych domów, bo On chce tam z wami trwać! – mówił do uczestników wydarzenia abp Grzegorz Ryś.

W tym roku Arena Młodych, w odróżnieniu od poprzednich trwała trzy dni i była podzielona na trzy etapy – etap szkolny, etap parafialny (dekanalny) oraz ostatnie spotkanie, które odbyło się dziś w łódzkiej Start Arenie.
CZYTAJ DALEJ

MSZ: Watykan odpowiedział na protest ws. wypowiedzi bp. Meringa i Długosza

MSZ otrzymało odpowiedź z Watykanu na swój protest ws. wypowiedzi biskupów W. Meringa i A. Długosza - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Według MSZ, potwierdza ona chęć poszanowania prawa Polaków do wyrażania swoich opinii i nadzieję na komunikację z polskim rządem w duchu konstruktywnego dialogu.

W połowie lipca MSZ informowało o przekazanym Stolicy Apostolskiej proteście wobec wypowiedzi biskupa Wiesława Meringa, który stwierdził, że Polską rządzą ludzie, którzy samych siebie określają jako Niemców oraz wypowiedzi biskupa Antoniego Długosza, który 11 lipca podczas Apelu Jasnogórskiego mówił o Ruchu Obrony Granic.
CZYTAJ DALEJ

XXIII Międzynarodowy Konkurs Literacki im. ks. Józefa Jamroza

2025-09-01 10:38

Materiał prasowy

XXIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. ks. kan. Józefa Jamroza

XXIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. ks. kan. Józefa Jamroza

Do 20 września 2025 r. można przesyłać prace na XXIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. ks. kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” w Mszanie Dolnej

Do udziału zaproszeni są dzieci, młodzież i dorośli. Jako prace konkursowe można napisać wiersze i opowiadania o tematyce religijnej lub mówiące o ludzkiej dobroci, życzliwości, przyjaźni oraz o staraniach, aby być prawdziwym człowiekiem. Każdy uczestnik może przesłać od 1 do 3 utworów w 3 egzemplarzach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję