Mówić każdy może
Helena Modrzejewska już za życia stała się legendarną aktorką. Uznaniem cieszyła się na polskich i amerykańskich scenach. Pewnego razu na przyjęciu w Stanach Zjednoczonych poproszono ją, aby zadeklamowała coś po polsku. Artystka chętnie się zgodziła. W trakcie recytacji słuchacze, choć nie rozumieli ani jednego słowa, płakali ze wzruszenia. Po występie ktoś podszedł do Modrzejewskiej i poprosił ją, aby zdradziła, co było treścią tak poruszającego utworu, który wygłosiła.
– Liczyłam od jednego do stu – wyznała szczerze aktorka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maria Curie-Skłodowska przyzwyczaiła europejskich naukowców do myśli, że polscy fizycy są płci żeńskiej, a na dodatek noszą imię Maria. Gdy francuscy profesorowie omawiali jedną z rozpraw naukowych autorstwa innego polskiego fizyka, Mariana Smoluchowskiego, byli przekonani, że czytają pracę napisaną przez kobietę, ponieważ w języku francuskim nie istnieje różnica między żeńską a męską formą tego imienia. Wiedeńscy naukowcy, gdy zbliżał się Smoluchowski, mawiali z przekąsem: – O! Marianne idzie.
W głowie się nie mieści
Reklama
Piąty zmysł, a może tylko znakomite powonienie? Naukowcy z Macquarie University w Australii dowiedli, że kobiety są w stanie wyczuć zapach samotnego mężczyzny. Jak pachną single? Według australijskich badaczy, kawalerowie mają wyższy poziom testosteronu niż panowie z obrączką na palcu, co wpływa na zapach ich potu – jest bardziej intensywny. Zdaniem naukowców, ma to wpływ na preferencje pań – kobiety potrafią wyczuć, który mężczyzna jest zajęty, a którym mogą się zainteresować. Czy wiedza zdobyta przez australijskich badaczy zostanie przełożona na praktykę? Czy od dziś randki będą się rozpoczynały nie od podania sobie rąk na powitanie, lecz od obwąchiwania zalotnika w celu sprawdzenia jego uczciwych intencji? Eksperymenty australijskich naukowców dowiodły jeszcze jednego: węch ma bardzo duże znaczenie w naszych zachowaniach społecznych, choć jest ono często marginalizowane przez naszą świadomość.
Świat w liczbach
215,6 cm – tyle mierzy najwyższa kobieta na świecie. Jest nią Rumeysa Gelgi z Turcji.
69 dzieci urodziła Fiodorowa Wasiljewa – Rosjanka żyjąca w XVIII wieku. Uważana jest za najbardziej płodną kobietę w dziejach.
1971 – dopiero w tym roku kobiety uzyskały prawo wyborcze w Szwajcarii.
15 tys. euro zapłacił pewien koneser sztuki za niewidoczną rzeźbę. Jedynym poświadczeniem istnienia tego niematerialnego dzieła jest certyfikat.
Odwieczne konflikty: Lwy vs. tygrysy
Największym kotem na świecie, wbrew pozorom, nie jest lew, który został okrzyknięty królem zwierząt. Tygrysy są wyraźnie masywniejsze – średnia waga samca tygrysa syberyjskiego wynosi 230 kg, z kolei tygrysa bengalskiego – 221 kg, podczas gdy lwa afrykańskiego – 186 kg. Tygrysy mają także o mniej więcej 25% większe mózgi niż ich afrykańscy krewniacy.